زنان ایزدی که توسط داعش به عنوان برده نگهداری می شوند از سازمان ملل درخواست می کنند تا در مبارزه آنها برای غرامت مداخله کند | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پنج زن ایزدی که توسط یک جنگجوی دولت اسلامی به عنوان برده نگهداری می شوند، از سازمان ملل درخواست می کنند تا در پرونده آنها برای دریافت غرامت مداخله کند، اقدامی که وکلا امیدوارند به اصلاح یک سیستم جهانی “بی قانون” کمک کند که بازماندگان شکنجه را شکست می دهد.

این زنان که در سال 2014 در عراق دستگیر شدند، توسط جنگجویان داعش به عنوان برده به سوریه برده شدند، از جمله شهروند استرالیایی خالد شروف، که در تصویر ایستاده در کنار پسر خردسالش در حالی که سر بریده انسانی در دست دارد، ایستاده بود.

این زنان، در پرونده ای که قرار است هفته آینده تشکیل شود، از کمیته ضد شکنجه سازمان ملل می خواهند تا به استرالیا تعهد خود را برای ارائه جبران خسارت به بازماندگان خشونت تحت کنوانسیون شکنجه سازمان ملل که این کشور آن را تصویب کرده است، یادآوری کند. مقامات استرالیا تاکنون تمام درخواست‌های غرامت را رد کرده‌اند.

وکلا استدلال کرده بودند که زنان طبق قانون نیو ساوت ولز مستحق دریافت غرامت هستند زیرا شروف در سیدنی به دنیا آمده و NSW آخرین محل زندگی شناخته شده او بوده است. قانون حقوق قربانیان و حمایت های NSW به بازماندگان 10000 دلار و سایر وسایل حمایتی حق می دهد. با این حال، دادگاه های استرالیا، از جمله دادگاه عالی، علیه زنان رای دادند.

فیلیپ ساندز کی سی، یکی از وکلای این پرونده، گفت که هدف از ارائه شکایت به کمیته سازمان ملل پایان دادن به مصونیت از مجازات دولت های غربی است که متعهد شده اند از ایزدی ها در تلاش برای عدالت حمایت کنند.

«شما با وضعیتی کاملاً بی‌قانونی مواجه هستید که در آن دولت‌های غربی که متعهد به ریشه‌کن کردن آن هستند، به نظر می‌رسد تمایلی به قبول مسئولیت برای ارائه مکانیسم‌های نهادی و مالی برای اجرای این تعهد ندارند. سندز گفت: اگر شکافی وجود داشته باشد، و اگر این شکاف پر نشود، مصونیت از مجازات و بی قانونی بیشتری خواهید داشت.

به نظر می رسد چارچوب قانونی موجود در ارائه آن ناتوان است، بنابراین این درخواست برای پر کردن این شکاف و به رسمیت شناختن مسئولیت ایالتی مانند استرالیا برای اطمینان از اجرای عدالت برای قربانیان در نظر گرفته شده است.

در شکایت خود به سازمان ملل، این زنان استدلال می‌کنند که جنایات شروف دارای صلاحیت جهانی است و تعهد استرالیا به اقدام تحت کنوانسیون شکنجه محدود به قلمرو نیست. آنها همچنین اظهار می دارند که استرالیا علیرغم دستگیری های قبلی به دلیل جرایم تروریستی نتوانسته از خروج شروف از کشور جلوگیری کند.

یاسمین والجی، شریک بین المللی طرفدار حقوق بشر در شرکت حقوقی هوگان لاولز، که وکالت زنان را بر عهده دارد، گفت که داعش یا عامل جنایت نمی توانند غرامت زنان را بپردازند، زیرا فرض بر این است که شروف در حمله هوایی آمریکا در سال 2017 کشته شده است. والجی گفت که این پرونده نشان می دهد که دسترسی بازماندگان به غرامت چقدر دشوار است، حتی زمانی که سوء استفاده از آنها به طور گسترده محکوم شده است.

والجی گفت: «ما زنانی داریم که خشونت و خشونت جنسی را عموماً به عنوان بخشی از این جنبش هولناکی که جهان آن را محکوم کرد، تجربه کرده‌اند، و با این حال آنها قربانیان را به تنهایی و بدون هیچ درمانی رها کرده‌اند. “این تکان دهنده است – شما با استرس پس از سانحه، خودکشی، انواع اثرات وحشتناک درازمدت دست و پنجه نرم می کنید.”

والجی گفت که بازماندگان نیازهای کوتاه‌مدت و بلندمدتی دارند – مانند مراقبت‌های بهداشتی، حمایت از سلامت روان و مسکن – که به پول نیاز دارد. او گفت در حالی که یک حکم مثبت از کمیته سازمان ملل نمی تواند استرالیا را مجبور به پرداخت غرامت کند، اما این که دولت کنوانسیون ضد شکنجه را نقض کرده است “یک حرکت رو به جلو” در حقوق بین الملل خواهد بود.

این مهم است که تجربه این زنان شجاع به طور گسترده به رسمیت شناخته شود، مستند شده و به خاطر سپرده شود. والجی گفت: اگر این مسائل را آشکار نکنیم، هیچ امیدی وجود ندارد که هیچ‌وقت پیشرفت‌هایی انجام شود. «جهان این جنبش را محکوم کرد [IS] و به محکومیت آن ادامه می دهد، اما پس از آن به هیچ وجه سعی نمی کند از قربانیان حمایت کند.»

وکلا بر این باورند که نتیجه این پرونده می تواند پیامدهایی برای بازماندگان خشونت در سایر درگیری ها، به ویژه جنگ های شبه نظامیان غیر دولتی داشته باشد.

ارین روزنبرگ، مشاور حقوقی ارشد بنیاد Mukwege مستقر در جمهوری دموکراتیک کنگو، گفت: «به عنوان مثال، در حال حاضر در جمهوری دموکراتیک کنگو، یکی از شرورترین و وحشی ترین بازیگران غیردولتی، M23 است. بسیار مهم است که بتوان به قربانیان جبران خسارت کرد، حتی زمانی که مرتکب تروریست یا شبه نظامی باشد.»

روزنبرگ که قبلاً در دادگاه کیفری بین‌المللی کار می‌کرد، گفت که عدالت بین‌المللی بیش از حد بر تعقیب افراد برای جنایات علیه بشریت متمرکز است و از قربانیان حمایت کافی نمی‌کند. نیاز به غرامت توسط اکثر کشورها به رسمیت شناخته شده است، اما، در واقع، تعداد کمی حاضر به پرداخت هستند.

ما شاهد لفاظی‌های بسیاری از بسیاری از کشورها درباره ایده رویکرد قربانی‌محور هستیم، که تضمین می‌کند به قربانیان جبران خسارت می‌شود و می‌توانند زندگی خود را بازسازی کنند، اما این نکات صحبت اغلب وقتی به مسائل مربوط می‌شود از اولویت خارج می‌شوند. او گفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …