سازمان جهانی بهداشت پس از مصرف شربت های سرفه که با مرگ بیش از 300 کودک مرتبط است، اصرار دارد | سازمان بهداشت جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان جهانی بهداشت پس از سیل مرگ و میر کودکان مرتبط با شربت های سرفه در سال گذشته، خواستار “اقدام فوری و هماهنگ” برای محافظت از کودکان در برابر داروهای آلوده شده است.

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که در سال 2022، بیش از 300 کودک – عمدتاً زیر 5 سال – در گامبیا، اندونزی و ازبکستان بر اثر آسیب حاد کلیه جان خود را از دست دادند، در اثر مرگ و میر ناشی از داروهای آلوده.

این داروها، شربت های سرفه بدون نسخه، دارای سطوح بالایی از دی اتیلن گلیکول و اتیلن گلیکول بودند.

WHO گفت: “این آلاینده ها مواد شیمیایی سمی هستند که به عنوان حلال های صنعتی و عوامل ضد یخ استفاده می شوند که حتی در مقادیر کم نیز می توانند کشنده باشند و هرگز نباید در داروها یافت شوند.”

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه به رویترز گفت، مانند کشورهای فوق، فیلیپین، تیمور لسته، سنگال و کامبوج ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند زیرا ممکن است این داروها را برای فروش داشته باشند. این سازمان خواستار اقدام در 194 کشور عضو خود برای جلوگیری از مرگ و میر بیشتر شد.

WHO گفت: «از آنجایی که این حوادث مجزا نیستند، WHO از ذینفعان کلیدی مختلف درگیر در زنجیره تأمین پزشکی می‌خواهد تا اقدامات فوری و هماهنگ انجام دهند.»

سازمان جهانی بهداشت قبلاً در ماه اکتبر و اوایل ماه جاری هشدارهای مربوط به محصولات را ارسال کرده است و از آنها خواسته است که داروها از قفسه ها حذف شوند، برای شربت های سرفه ساخته شده توسط شرکت دارویی Maiden هند و Marion Biotech که به ترتیب با مرگ و میر در گامبیا و ازبکستان مرتبط هستند.

همچنین سال گذشته هشداری برای شربت های سرفه ساخته شده توسط چهار تولید کننده اندونزیایی، PT Yarindo Farmatama، PT Universal Pharmaceutical، PT Konimex و PT AFI Pharma صادر کرد که در داخل کشور فروخته می شدند.

شرکت‌های درگیر یا آلوده بودن محصولاتشان را تکذیب کرده‌اند یا در حالی که تحقیقات ادامه دارد از اظهار نظر خودداری کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت مجدداً درخواست خود را مبنی بر حذف محصولات ذکر شده در بالا از گردش خون تکرار کرد و از کشورها خواست تا اطمینان حاصل کنند که هر دارویی برای فروش توسط مقامات ذیصلاح تأیید شده است.

همچنین از دولت‌ها و تنظیم‌کننده‌ها خواسته است تا منابعی را برای بازرسی تولیدکنندگان، افزایش نظارت بر بازار و در صورت لزوم انجام دهند.

این سازمان از تولیدکنندگان می‌خواهد که فقط مواد خام را از تامین‌کنندگان واجد شرایط خریداری کنند، محصولات خود را دقیق‌تر آزمایش کنند و سوابق فرآیند را نگه دارند.

WHO افزود: تامین کنندگان و توزیع کنندگان باید علائم جعل را بررسی کنند و فقط داروهای مجاز برای استفاده را توزیع یا بفروشند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

در کوپر یونیون، یک نمایش طراحی روسی در یک آتش متقابل سیاسی گرفتار شد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، کنسرت‌ها، …