کاهش جمعیت چین: معنای آن برای بقیه جهان – پانل کارشناسان | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

چین وارد دوره “رشد منفی جمعیت” شده است که یک لحظه مهم در تاریخ این کشور است. در سال 2019، سازمان ملل پیش‌بینی کرد که جمعیت در سال‌های 2031-32 به اوج خود خواهد رسید، اما علیرغم تلاش‌های عمده دولت برای معکوس کردن این روند، چین اکنون دوره طولانی کاهش جمعیت را آغاز کرده است.

تغییر مداوم در جمعیت شناسی می تواند تأثیر عمیقی بر همه چیز از نحوه عملکرد اقتصاد تا مشروعیت شی جین پینگ داشته باشد. آبان نیوز در مورد پیامدهای همه چیز از تغییرات آب و هوایی گرفته تا حزب کمونیست چین با کارشناسان صحبت کرد.

تغییر آب و هوا

مدت‌هاست که درباره نیاز به بازسازی اقتصادی از طریق تغییر تدریجی به سمت بخش‌های با ارزش بالاتر، تمیزتر، پیشرفته‌تر و خدمات پیشرفته‌تر، به دور از مشاغل تولیدی کثیف‌تر، کم هزینه‌تر، حجم بالا و ارزش افزوده کم صحبت شده است.

این روند جمعیتی بیشتر این ایده را تقویت می کند که کیفیت رشد اقتصادی نه فقط کمیت تولید بی رحم است. خبر خوب این است که دور شدن از سوخت‌های فسیلی و دنبال کردن آنچه چین «تمدن زیست‌محیطی» می‌نامد، به چین کمک می‌کند تا کیفیت رشد اقتصادی خود را بهبود بخشد و در نتیجه کیفیت زندگی را برای جمعیت رو به کاهشش نیز بالا ببرد.» برنیس لی، هافمن، همکار برجسته در بخش پایداری و مدیر تحقیقات آینده، در Chatham House.

حقوق زنان

برای افزایش نرخ باروری، دولت باید اقداماتی را انجام دهد که مجازات مادری را کاهش دهد، یعنی به زنان دارای فرزند در محل کار مزایا و حمایت هایی ارائه دهد تا از جریمه شدن در محل کار به دلیل ازدواج و زایمان نترسند.

با این حال، با توجه به اینکه چین یک دولت رفاهی قوی نیست و با کاهش سرعت اقتصاد، این اقدامات برابری جنسیتی که نیازمند سرمایه گذاری دولت و توزیع مجدد منابع بین زنان است، ممکن است آن چیزی نباشد که دولت در اولویت قرار دارد.

وی گفت: «آنچه که در حال رخ دادن است این است که از یک سو کارشناسان و سیاستگذاران جوانان به ویژه زنان را تشویق می کنند [married] زودتر و بچه های بیشتری داشته باشید – که به نظر نمی رسد موثر باشد (نرخ ازدواج و باروری علیرغم آنچه کارشناسان می گویند به تدریج کاهش یافته است) و از طرف دیگر، کارفرمایان علیه زنان تبعیض قائل می شوند. [they] تصور می شود که بار مراقبت بیشتری دارند و بنابراین به عنوان کارگران ثانویه در نظر گرفته می شوند. ییگه دونگ، استادیار گروه جنسیت جهانی و جنسیت مطالعات، دانشگاه در بوفالو، SUNY

جایگاه چین به عنوان یک ابرقدرت جهانی

«کاهش رشد اقتصادی چین یک آزمایش جالب در دنیای واقعی است که نشان می‌دهد آیا کشورهایی که از نظر اقتصادی موفق هستند، تهدیدکننده‌تر از کشورهایی هستند که در حال مبارزه هستند یا خیر. آیا تصورات تهدید خارجی بیشتر ناشی از سیاست ها و اقدامات یک کشور است یا توانمندی های اقتصادی آن؟ و هنگامی که خارجی ها به این نتیجه رسیدند که چین یک تهدید است، آیا اگر چین دیگر یک قدرت اقتصادی به نظر نرسد، حاضرند این نتایج را تعدیل کنند؟

کاهش جمعیت چین و پیری جمعیت… یادآور مزیت بزرگ آمریکا در گشودن به روی مهاجران با استعداد و سخت کوش از سراسر جهان است. سوزان شیرک، نویسنده کتاب Overreach: چگونه چین ظهور صلح‌آمیز خود را از مسیر خارج کرد.

اقتصاد جهانی

در کوتاه مدت، بازگشایی اقتصاد چین باید منبع مهمی از قدرت را برای بقیه اقتصاد جهان در سال جاری فراهم کند، در زمانی که اقتصادهای بزرگ غربی با تورم و نرخ بهره بالاتر و جنگ در اوکراین دست و پنجه نرم می کنند.

با این حال، فراتر از یک سال آینده، توانایی اقتصاد چین برای تبدیل شدن به موتور رشد جهانی که در گذشته بوده است، به طور فزاینده ای مورد سوال به نظر می رسد. رولاند راجا، مدیر مرکز توسعه هند و اقیانوس آرام در موسسه Lowy

حزب کمونیست

«جمعیت سالخورده … درآمد مالیاتی چین و کمک به حقوق بازنشستگی را کاهش می دهد، که همه اینها بر میزانی که حزب-دولت می تواند برای شهروندان خود تأمین کند تأثیر می گذارد. قرارداد اجتماعی ناگفته بین حزب و شهروندان آن، ارائه استانداردهای زندگی بدون آزادسازی سیاسی است. تحقیقات طولی (تا زمان همه‌گیری) نشان می‌دهد که در اکثر موارد شهروندان چینی به طور کلی از دولت مرکزی راضی هستند، اما این تا حدودی به توانایی آن در ارائه کالاهای مادی بستگی دارد.

این که آیا حزب-دولت با توجه به تغییرات جمعیتی می تواند به این کار ادامه دهد یا خیر، اکنون جای سوال است. دکتر جنیفر هسو، پژوهشگر موسسه Lowy

نمودار مقایسه جمعیت هند و چین

اقتصاد چین

«برای چین، سرعت پیر شدن جمعیت در حالی که این کشور به اقتصاد با درآمد متوسط ​​رو به رو می‌شود، یکی از نگرانی‌هاست… چین قبل از اینکه ثروتمند شود، پیر می‌شود.

نسبت سن کار به وابستگی چین از 37 درصد در سال 2010 به 45 درصد در سال 2021 افزایش یافته است، به این معنی که از هر 100 نفر، 45 نفر نیاز به حمایت دارند. سن کار 15 تا 64 سال تعریف می شود.

این روند جمعیتی را می توان در نسبت کارگر به بازنشسته نیز بیان کرد. در سال 2020، 3.74 نفر در سن کار به ازای هر بازنشسته وجود داشت، اما پیش بینی می شود که این نسبت تا سال 2045 به 1.68 کاهش یابد. رشد نوآوری … معمولاً توسط نیروی کار جوان تر هدایت می شود، نه نیروی کار پیر.» دکتر جنیفر هسو، پژوهشگر موسسه Lowy.

«نکته کلیدی کاهش نرخ زاد و ولد است. این بدان معناست که چین در آینده کارگران کمتری خواهد داشت و این امر باعث می‌شود که ما انتظار داشته باشیم اقتصاد چین در نهایت در آینده بزرگ شود، در حالی که سایر موارد برابر باشند.

ما قبلاً می‌دانستیم که نیروی کار چین از اواسط دهه گذشته رو به کاهش بوده است و نرخ باروری بسیار کمتر از آن چیزی است که برای حفظ جمعیت پایدار لازم است. اما آخرین اعداد نشان می دهد که نرخ زاد و ولد به سرعت کاهش یافته است. بنابراین تصویر مشکلات جمعیتی چین بدتر می شود.

توانایی اقتصاد چین برای تبدیل شدن به موتور رشد جهانی که در گذشته بوده است به طور فزاینده ای زیر سوال می رود. رولاند راجا، مدیر مرکز توسعه هند و اقیانوس آرام در موسسه Lowy

گرافیک

شی جین پینگ

برای شی، این روند در گزارش او به 20 مورد توجه قرار گرفتهفتم کنگره ملی حزب کمونیست چین در سال 2022: “ما استراتژی توسعه جمعیت را بهبود خواهیم بخشید، یک سیستم سیاستی برای افزایش نرخ زاد و ولد ایجاد خواهیم کرد و هزینه های بارداری و زایمان، تربیت کودک و مدرسه را کاهش خواهیم داد.” اما با حرکت چین به سمت سیاست دو و سه فرزند موفقیت اندکی دیده ایم.

اگر حزب نتواند زندگی بهتری برای شهروندان خود ارائه دهد، نه تنها مشروعیت حزب بلکه مشروعیت شی جین پینگ را نیز به چالش خواهد کشید. دکتر جنیفر هسو، پژوهشگر موسسه Lowy

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آتش‌سوزی‌های شیلی دست‌کم ۲۳ نفر را به کام مرگ می‌کشند، زیرا گرمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش را مختل می‌کند | شیلی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، دمای بی سابقه تابستانی بیش …