نخست‌وزیر ژاپن می‌گوید پیری جمعیت ژاپن یک خطر فوری برای جامعه است ژاپن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، گفت که نرخ پایین زاد و ولد و جمعیت پیر ژاپن خطری فوری برای جامعه به همراه دارد و او متعهد شد که با ایجاد یک آژانس دولتی جدید به این موضوع رسیدگی کند.

بر اساس داده های بانک جهانی، میزان زاد و ولد در بسیاری از کشورهای توسعه یافته رو به کاهش است، اما در ژاپن این موضوع به ویژه حاد است، زیرا طبق داده های بانک جهانی، پس از ایالت کوچک موناکو، دومین نسبت افراد بالای 65 سال در جهان را دارد.

کیشیدا در یک سخنرانی سیاسی به مناسبت آغاز جلسه جدید پارلمان در روز دوشنبه به قانونگذاران گفت: «تعداد تولدها در سال گذشته به کمتر از 800000 کاهش یافت.

او گفت: “ژاپن در آستانه این است که آیا ما می توانیم به عنوان یک جامعه به فعالیت خود ادامه دهیم یا خیر.” توجه به سیاست‌های مربوط به کودکان و فرزندپروری موضوعی است که نمی‌توان منتظر ماند و آن را به تعویق انداخت.

رهبر محافظه‌کار گفت که سیاست‌های او – از جمله راه‌اندازی آژانس جدید کودکان و خانواده‌ها در ماه آوریل – برای حمایت از والدین و تضمین «پایداری» سومین اقتصاد بزرگ جهان طراحی شده‌اند.

کیشیدا افزود که او در نهایت از دولت می خواهد که هزینه های خود را برای برنامه های مربوط به کودکان دو برابر کند. ما باید یک اقتصاد اجتماعی اول کودک بسازیم تا آن را معکوس کنیم [low] نرخ زاد و ولد،» او گفت.

ژاپن 125 میلیون نفر جمعیت دارد و مدت هاست که با نحوه تامین تعداد ساکنان سالمند خود که به سرعت در حال رشد است، دست و پنجه نرم می کند.

نرخ زاد و ولد در بسیاری از کشورها از جمله نزدیک ترین همسایگان ژاپن به دلیل عواملی مانند افزایش هزینه های زندگی، ورود زنان بیشتر به نیروی کار و افرادی که دیرتر بچه دار می شوند، کاهش می یابد.

داده های رسمی هفته گذشته نشان داد که جمعیت چین در سال 2022 برای اولین بار در بیش از شش دهه کاهش یافت.

تلاش های قبلی ژاپن برای تشویق مردم به بچه دار شدن بیشتر علیرغم یارانه های بارداری، زایمان و مراقبت از کودک تاثیر محدودی داشته است. برخی از کارشناسان می گویند که یارانه های دولتی همچنان به جای رفع مشکلاتی که جوانان را از تشکیل خانواده منصرف می کند، والدینی را هدف قرار می دهد که در حال حاضر فرزند دارند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مشاهیر و دانشمندان عزاداری شیر کوهی P-22 را در یادبود فروخته شده | لس آنجلس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، در یک شنبه آفتابی در …