پس از اظهارات «ضد ناتو» بابیش، نامزد ریاست جمهوری چک عقب نشینی کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

آندری بابیش، نخست وزیر سابق و کاندیدای ریاست جمهوری چک، با بیان اینکه در یک مناظره زنده یکشنبه شب، از اعزام نیرو برای دفاع از متحدان ناتو، لهستان و بالتیک، در صورت حمله به آنها، سر و صدای زیادی به پا کرد.

او در تلویزیون دولتی چک گفت: “من صلح می خواهم، من جنگ نمی خواهم. و به هیچ وجه فرزندان خود و فرزندان زنانمان را به جنگ نمی فرستم.” که باعث خشم همسایگان و متحدان ناتو شد.

بابیش بعداً از اظهارات روز یکشنبه عقب نشینی کرد و گفت “بیانیه او تحریف شده است” و به تعهدات دفاعی متقابل ناتو احترام خواهد گذاشت.

او روز دوشنبه در پستی در توییتر گفت: «من حتی نمی‌خواستم تصور کنم که جنگ جهانی سوم ممکن است اتفاق بیفتد.

بر اساس نظرسنجی نهایی آژانس ایپسوس که روز دوشنبه منتشر شد، رقیب بابیش، ژنرال بازنشسته و مقام سابق ناتو، پتر پاول، با اختلافی نزدیک به 18 امتیاز در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری چک در آخر هفته آینده پیشتاز است.

پاول در واکنش به ادعای رقیبش گفت: “آقای بابیش احتمالا در دنیای دیگری زندگی می کند. ما برای تضمین صلح به عضویت ناتو درآمدیم، زیرا این سازمان قوی ترین سازمان دفاعی است. هر زمان که به کسی حمله می شود، دیگران به کمک او می آیند.”

پاول، یک دولت مستقل که توسط دولت راست میانه حمایت می شود، یک موضع سیاست آشکار طرفدار غرب و حمایت از اوکراین در دفاع از آن در برابر تجاوز روسیه را پیش بینی کرده است.

مادربزرگ، تو تلاش کردی تا پاول را تهدیدی برای صلح بداند و در هفته گذشته از دور اول انتخابات خود را به عنوان نیرویی علیه جنگ معرفی کرد.

در پوسترهای تبلیغاتی او نوشته شده بود: “من چک را به جنگ نمی کشم” و “من یک دیپلمات هستم، نه یک سرباز”.

پاول این پیشنهادات را بیهوده رد کرده است.

دور دوم غرق در تبلیغات و اطلاعات نادرست؟

رسانه های چک از انتشار پیام های ضد پاول در وب سایت های اطلاعات نادرست و ایمیل های زنجیره ای خبر دادند.

بابیش، که بزرگترین حزب سیاسی اپوزیسیون را رهبری می کند، از حمایت میلوش زمان، رئیس جمهور بازنشسته و همچنین چهره هایی از حاشیه های شدید صحنه سیاسی، از جمله حزب کمونیست حاکم سابق طرفدار روسیه برخوردار شد.

زمان تا قبل از حمله مسکو به اوکراین در سال گذشته، طرفدار روابط نزدیکتر با چین و روسیه بود.

رؤسای جمهور چک از اختیارات روزانه برخوردار نیستند، اما نخست وزیران، روسای بانک مرکزی را منصوب می کنند و نقش محدودی در سیاست خارجی دارند. آنها همچنین بحث های عمومی را شکل می دهند و می توانند دولت ها را در مورد سیاست ها تحت فشار قرار دهند.

در نظرسنجی که در 20 تا 22 ژانویه انجام شد، پاول با 58.8٪ به 41.2٪ برای بابیش نظرسنجی داشت. این دو نامزد در دور دوم انتخابات در 27 تا 28 ژانویه با یکدیگر دیدار می کنند.

نظرسنجی Ipsos پیامی را در دو نظرسنجی در آخر هفته تأیید کرد که در آن پاول نیز با اختلاف زیادی پیشتاز بود.

پاول، 61 ساله، از دوران کمونیستی سرباز بود، اما پس از «انقلاب مخملی» دموکراتیک در سال 1989، به درجات ارتقا یافت.

او در نیروهای ویژه و نقش‌های دیپلماسی نظامی خدمت کرد و بین سال‌های 2012 تا 2015 ستاد کل ارتش را رهبری کرد.

در سه سال بعد، او ریاست کمیته نظامی ناتو متشکل از روسای ارتش ملی، نهاد مشاوره نظامی اصلی دبیرکل این اتحاد را بر عهده داشت.

دوشنبه آخرین مهلت برای رای گیری قبل از دوره خاموشی بود. انتظار می‌رود که یک نظرسنجی دیگر در بعدازظهر دوشنبه برگزار شود و تحلیلگران معتقدند که اظهارات بابیش در انتخابات ریاست‌جمهوری او تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نفوذ دیپلماتیک استرالیا در آسیا با افزایش منافع پولیس محلی در خارج از کشور | سیاست خارجی استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس آخرین رتبه بندی …