جنگ اوکراین: لهستان که مایل به دور زدن موافقت آلمان است، روسیه روابط خود با استونی را کاهش می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. لهستان می گوید حاضر است تانک های Leopard 2 ساخت آلمان را بدون اجازه برلین دوباره صادر کند.

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، روز دوشنبه مجدداً گفت که کشورش می‌تواند تانک‌های لئوپارد ۲ ساخت آلمان خود را حتی بدون اجازه برلین به اوکراین ارسال کند.

آلمان به عنوان یک تولید کننده تانک، حق وتو در صادرات مجدد و انتقال خودروهای زرهی را دارد. اما در حالی که آلمان در تلاش برای تصمیم گیری در مورد انتقال تانک های لئوپارد 2 به کیف است، موراویسکی پیشنهاد ایجاد “ائتلاف کوچکی از کشورها” را داده است که به تنهایی با آن پیش می رود.

موراویسکی به ویژه در محکومیت عدم تمایل آلمان به ارسال تانک‌های لئوپارد 2 خود به اوکراین صریح بوده و قبلاً اعلام کرده بود که “رضایت برلین یک موضوع ثانویه است”.

اظهارات نخست وزیر لهستان در روز دوشنبه پس از اظهارات آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان در آخر هفته انجام شد که در آن گفته بود اگر لهستان تصمیم بگیرد تانک های خود را به اوکراین بفرستد، این کشور “مداخلی نخواهد داشت”. وی افزود: ورشو هنوز درخواست رسمی برای انتقال تانک ها از برلین نکرده است.

موراویسکی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ما برای چنین مجوزی درخواست خواهیم کرد، اما این موضوع در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

«حتی اگر این تایید را نگرفتیم […] ما همچنان تانک های خود را همراه با دیگران به اوکراین منتقل می کنیم.

2. مسکو روابط با تالین را کاهش می دهد و استونی را به “روسوفوبیا کامل” متهم می کند.

مسکو پس از متهم کردن تالین به “روس هراسی کامل” روابط دیپلماتیک خود با استونی عضو ناتو را کاهش می دهد.

این تصمیم توسط وزارت خارجه روسیه اعلام شد و گفت که این پاسخ مسکو به حرکت تالین برای کاهش اندازه سفارت روسیه است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که به سفیر استونی در مسکو دستور داده تا ماه آینده این کشور را ترک کند. سپس هر دو کشور در پایتخت های یکدیگر توسط کاردار موقت به جای یک سفیر نمایندگی خواهند شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت: «رژیم استونی به آنچه استحقاقش را داشت، رسیده است.

3. لاوروف روسیه می گوید اوکراین مذاکرات صلح را رد می کند. آفریقای جنوبی از رزمایش نظامی دفاع می کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در جریان سفر خود به آفریقای جنوبی گفت که اوکراین مذاکرات صلح را رد می کند و افزود که هر چه این مذاکرات طولانی تر شود، حل و فصل مناقشه دشوارتر خواهد بود.

لاوروف در یک کنفرانس خبری گفت: «هرچه آنها (اوکراینی‌ها) طولانی‌تر امتناع کنند، یافتن راه‌حل سخت‌تر خواهد بود.

در هفته‌های اخیر، مسکو تکرار کرده است که آماده مذاکره با کیف است، اما هم اوکراین و هم ایالات متحده می‌گویند که هیچ نشانه‌ای نمی‌بینند که روسیه به‌طور جدی مذاکره برای پایان جنگ را بررسی کند. در عوض، آنها مشکوک هستند که مسکو ممکن است بخواهد از زمان صرف شده برای مذاکرات برای سازماندهی مجدد نیروهای خود استفاده کند که در سال گذشته با شکست های پیاپی مواجه شدند.

دیدار لاوروف با نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با اعتراض احزاب مخالف و جامعه کوچک اوکراینی در این کشور مواجه شد.

هر دو وزیر امور خارجه از رزمایش دریایی مشترک روسیه، چین و آفریقای جنوبی که برای ماه آینده برنامه ریزی شده بود، دفاع کردند و لاوروف گفت که روسیه خواهان هیچ رسوایی و تحریک آمیز در مورد تمرینات نظامی نیست.

پاندور گفت که این رزمایش بخشی از “روابط طبیعی” بین کشورها است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ریشی سوناک به جای ندیم زهاوی به عنوان رئیس حزب محافظه کار در «تغییر کوچک» | ریشی سوناک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس گزارش‌ها، ریشی سوناک …