ریشی سوناک از مشاور اخلاق می خواهد که به پرونده ندیم زهاوی رسیدگی کند | ندیم زهاوی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ریشی سوناک به مشاور اخلاقی خود گفته است که پیشنهاداتی مبنی بر اینکه ندیم زهاوی مجبور به پرداخت جریمه و میلیون ها پوند مالیات پرداخت نشده به HMRC شده است را بررسی کند، زیرا نخست وزیر انگلیس اذعان کرد که “سوالاتی وجود دارد که نیاز به پاسخ دارند”.

سوناک در اقدامی که رئیس حزب محافظه‌کار را تحت نظارت شدید بیشتری قرار می‌دهد، اما به دولت اجازه می‌دهد تا درخواست‌های فوری برای برکناری او را منحرف کند، سوناک بر اهمیت «صداقت و مسئولیت‌پذیری» تاکید کرد.

او گفت که از مشاور اخلاقی او، لوری مگنوس که به تازگی منصوب شده است، خواسته شده است که “به همه چیز رسیدگی کند، موضوع را به طور کامل بررسی کند و تمام حقایق را ثابت کند و به من توصیه کند” در مورد اینکه آیا زهاوی قوانین وزارت را زیر پا گذاشته است یا خیر.

سوناک گفت: زهاوی “با این رویکرد موافقت کرده و موافقت کرده است که با این تحقیقات همکاری کامل داشته باشد.”

در طول تحقیقات، زهاوی همچنان رئیس محافظه کاران خواهد بود، که طی چند ماه آینده شامل طراحی استراتژی حزب در آستانه انتخابات محلی بهار امسال خواهد شد.

نخست وزیر با دفاع از تصمیم عدم تعلیق او تا زمانی که تحقیقات مگنوس در حال انجام است، گفت: «من فکر می کنم مهم است که این کارها را به صورت حرفه ای انجام دهیم. صداقت و مسئولیت پذیری واقعا برای من مهم است، اما همچنین مهم است که این کارها را به درستی انجام دهیم.”

سوناک گفت که پس از دیدن گزارش مگنوس “در مورد گام های بعدی مناسب تصمیم گیری خواهد کرد”.

این رویکرد مشابه روشی است که داونینگ استریت پس از اتهامات زورگویی توسط وزیر دادگستری، دومینیک راب، اتخاذ کرد که او آن را رد کرد. راب اجازه دارد تا زمانی که تحقیقات مستقل ادامه دارد در سمت خود باقی بماند. با این حال، گاوین ویلیامسون، وزیر سابق دفتر کابینه، زمانی که یک شکایت رسمی در مورد رفتار مشابه، که او نیز آن را رد کرد، به طرح شکایات و شکایات مستقل پارلمان ارائه شد، کناره‌گیری کرد.

زاهاوی از زمانی که به آبان نیوز گفته شد با پرداخت جریمه به HMRC به عنوان بخشی از توافق هفت رقمی بر سر امور مالیاتی خود، با درخواست‌های فزاینده‌ای برای استعفا مواجه شده است. او انکار نکرده است که در زمان صدراعظم، زمانی که مسئولیت امور مالی کشور – از جمله مالیات را بر عهده داشت، توسط سازمان جمع‌آوری مالیات تحت بازجویی قرار داشت.

حزب کارگر زاهاوی را تحت فشار قرار می‌دهد تا زمان پرداخت به HMRC را فاش کند و به برآوردی که او 3.7 میلیون پوند بدهکار است اما 30 درصد جریمه محکوم شده است، رسیدگی کند که کل مبلغ پرداختی را به 4.8 میلیون پوند رساند.

اختلاف بین زاهاوی و HMRC نتیجه عدم پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه پس از فروش سهام در YouGov، شرکت نظرسنجی که او یکی از بنیانگذاران آن بود، بود.

زاهاوی که ماه‌ها از پاسخ دادن به سؤالات درباره مالیات‌های پرداخت‌نشده امتناع می‌کرد، در آخر هفته اعتراف کرد که پس از «اختلاف در مورد تخصیص دقیق» سهام شرکت نظرسنجی YouGov که او یکی از بنیان‌گذاران آن بود، به HMRC «موقع» پرداخت کرد. او گفت که تیمی که پرونده او را بررسی کردند متوجه شدند که این یک اشتباه “بی دقت – و نه عمدی” – بوده است.

آنجلا راینر، معاون رهبر حزب کارگر، موضع زهاوی را “غیرقابل دفاع” خواند. او گفت: “هر ساعتی که ریشی سوناک از اخراج او امتناع می کند نشان می دهد که نخست وزیر چقدر ضعیف است.”

برخی از محافظه‌کاران نیز فشارها را روی هم گذاشته‌اند. پیتر آلدوس، پشتیبان، روز یکشنبه گفت: «واقعاً نباید موقعیتی داشته باشید که صدراعظم، مشاوران خصوصی او، توافقی با HMRC داشته باشند یا در حال مذاکره باشند. این قابل قبول نیست.»

ایین دانکن اسمیت، رهبر سابق حزب محافظه‌کار، از زاهاوی خواست تا «فقط آن را روشن کند» با توجه به سؤالات باقی‌مانده که وزیر از پاسخ دادن به جریمه‌ای در زمان پرداخت به HMRC و اندازه آن خودداری کرده است.

تیم لافتون، وزیر سابق، گفت که سوناک “اقدام مناسب” را انجام خواهد داد اگر جزئیات مخرب بیشتری در مورد امور مالیاتی زاهاوی ظاهر شود، و گفت که “مفیدتر” می شد اگر رئیس محافظه کار خود را “به طور کامل و نه زودتر” توضیح می داد.

یک منبع آشنا با پرداختی که زاهاوی به HMRC انجام داد، هفته گذشته به آبان نیوز گفت که جریمه ای در نتیجه عدم پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه ناشی از فروش سهام YouGov ایجاد شده است.

اتهامات تازه ای درباره زاهاوی پس از آخر هفته ادامه یافت و روزنامه تایمز گزارش داد که زمانی که او وزیر بازرگانی بود، زهاوی در جریان رسوایی لابی گری گرینسیل به اشتباه به مقامات گفته بود که با دیوید کامرون، نخست وزیر سابق، پیام های واتساپ رد و بدل نکرده است. از گوشیش پاک شده اند زهاوی از اظهار نظر در مورد این ادعا خودداری کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

استارت‌آپ استرالیایی Recharge برنده مناقصه شرکت باتری‌ساز بریتانیایی از بین رفته Britishvolt | صنعت خودرو

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک شرکت استرالیایی نوظهور که هنوز …