درست زمانی که نرخ های پس انداز بالا می رفت، ترمزها فعال هستند | پول

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

منمدت زیادی است که پس انداز کنندگان نمی توانند نرخ هایی را که اکنون می توانند از بانک ها و انجمن های ساختمانی دریافت کنند. اما آیا دوام خواهد آورد؟ در عرض یک سال، نرخ‌ها از رکود به نسبتاً مناسب – البته هنوز با تورم بسیار عقب‌تر – رسیده است، زیرا ارائه‌دهندگان برای کسب و کار مبارزه می‌کنند.

اما با تثبیت اقتصاد، بسیاری از بانک‌ها و انجمن‌های ساختمانی از پیشنهادات خبرساز عقب نشینی می‌کنند – به این معنی که مصرف‌کنندگان باید سریعاً برای استفاده از مزیت اقدام کنند.

سارا کولز، تحلیلگر امور مالی شخصی در شرکت سرمایه گذاری Hargreaves Lansdown می گوید: «به نظر می رسد پس انداز با نرخ ثابت به اوج خود رسیده است، زیرا بهترین نرخ های موجود همچنان در حال کاهش هستند. او می‌افزاید: «کسانی که امیدوار بودند این شروع یک روند باشکوه افزایش نرخ‌ها باشد، ناامید خواهند شد، زیرا در حال کاهش هستند – و احتمالاً به این کار ادامه خواهند داد.»

چه سالی

12 ماه گذشته شاهد یک چرخش کامل بوده است زیرا بانک مرکزی انگلیس برای مبارزه با تورم اقدام کرد.

آنا بووز، یکی از بنیانگذاران وب سایت Savings Champion، می گوید این تغییرات تأثیر قابل توجهی داشته است. او می‌گوید: «بیش از یک سال پیش، زمانی که نرخ پایه هنوز 0.1 درصد بود، بهترین حساب با دسترسی آسان حدود 0.71 درصد پرداخت می‌کرد – امروز، Cynergy 2.9 درصد را ارائه می‌کند.

اگر 50000 پوند در حسابی داشته باشید که 0.71 درصد پرداخت می کند، سودی معادل 355 پوند در سال ایجاد می کند. مثلاً با 2.86 درصد، 50000 پوند شما سالانه 1450 پوند درآمد خواهد داشت.

«اگر به اوراق قرضه با مدت ثابت نگاه کنیم، بازدهی که امروز می‌توان انتظار داشت، در مقایسه با یک سال پیش، به همان اندازه چشمگیر است. اگر یک اوراق قرضه یک ساله دارید که در حال حاضر سررسید است و به دنبال آن هستید، بازده امسال می تواند تا 4.33٪ (در یک حساب شرعی 12 ماهه از حبیب بانک AG زوریخ) در مقابل 1.41٪ باشد. سال گذشته بنابراین، به جای 705 پوند ناخالص، می توانید منتظر 2165 پوند در یک سال باشید.

ارقام سایت داده های مالی Moneyfacts نشان می دهد که میانگین بازدهی حتی از سپتامبر افزایش یافته است: از 0.85٪ به 1.63٪ برای یک حساب پس انداز بدون اطلاع. از 2.33٪ به 3.59٪ برای یک محصول ثابت یک ساله؛ از 2.51٪ به 3.84٪ برای یک نرخ ثابت دو ساله؛ و از 2.95٪ به 4.07٪ برای یک محصول ثابت پنج ساله. اینها بر اساس حساب هایی با 10000 پوند در آنها است.

پس چه چیزی تغییر کرده است؟

ماه های پایانی سال گذشته شاهد نوسانات در بازار بود، با عدم اطمینان در مورد نرخ ها پس از مینی بودجه سپتامبر، و وام دهندگان برای جذب پول با یکدیگر رقابت کردند. کولز می‌گوید، اما از آن زمان به بعد بازارها آرام شده‌اند، با انتظارات تورم به اوج خود رسیده است و این تصور که نرخ‌ها به محض رسیدن به 4.5 درصد از افزایش خود متوقف خواهند شد.

در مقایسه با اواسط اکتبر، بهترین نرخ های ثابت در سراسر جهان کاهش یافته است. بهترین اصلاح یک ساله از 4.7% به 4.33% کاهش یافته است. بهترین در طول دو سال از 5٪ تا 4.7٪؛ بهترین در سه سال از 5٪ به 4.56٪، و بهترین در طول پنج سال از 5.1٪ به 4.6٪.”

راشل اسپرینگال در Moneyfacts می‌گوید که اگرچه ممکن است برخی پس‌اندازکنندگان از این کاهش رشد ناامید شوند، اما نشان می‌دهد که ثبات به بازار بازگشته است. او می‌گوید: «همانطور که ابهامات پیرامون نرخ‌های بهره آرام می‌شوند، رقابت در سطوح بالای بازار نیز کاهش می‌یابد و این منجر به کاهش و حتی برداشت برخی از بهترین نرخ‌های ثابت شده است».

چه چیزی قرار است بیاید؟

باوس می‌گوید با آرامش جدید، احتمالاً بالاترین نرخ‌هایی را که اوراق قرضه ارائه می‌دهند، دیده‌ایم.

“یک احساس عمومی وجود دارد که، حتی اگر چند افزایش بیشتر نرخ پایه در آینده وجود داشته باشد، این نرخ ها در حال حاضر به نرخ های اوراق قرضه ثابت قیمت گذاری شده اند، و بنابراین بعید است که شاهد افزایش بیشتر نرخ ها باشیم.” اگر اصلا،» او می گوید. از سوی دیگر، نرخ‌های متغیر تمایل دارند که نسبت به نرخ پایه واکنش‌پذیرتر باشند، بنابراین امیدواریم آن‌هایی که دارای حساب‌های دسترسی آسان و اطلاعیه هستند، شاهد فشار بیشتر به سمت بالا باشند.

او می‌گوید که نرخ‌های متغیر شامل حساب‌های اعلامیه است که اخیراً بسیار قوی بوده‌اند. «انجمن ساختمانی هینکلی و راگبی دارای 3.6 درصد اخطار 120 روزه است – این نرخ هفته گذشته افزایش یافت.»

هنوز ارزشی وجود دارد – قطعاً در مقایسه با یک سال قبل – اما اکنون می تواند این سوال باشد که تا چه زمانی. و کولز می‌گوید برخی حساب‌ها می‌توانند به پس‌اندازکنندگان کمک کنند تا به تورم منطبق نزدیک شوند.

در حالی که نرخ‌های بین 4 تا 5 درصد چندان هیجان‌انگیز به نظر نمی‌رسند، وقتی فکر می‌کنید که تورم همچنان بالای 10 درصد است، باید در نظر داشت که تورم به عقب نگاه می‌کند و نرخ‌ها به آینده نگاه می‌کنند، بنابراین نیازی به 10 درصد نیست. برای غلبه بر تورم،” او می گوید.

پیش‌بینی‌کنندگان شهر تخمین می‌زنند که تورم در اواخر امسال حدود 5.2 درصد خواهد بود و انتظار می‌رود که در سال 2024 به کاهش خود ادامه دهد. و حتی ممکن است بیش از دو سال ادامه یابد.

“احتمال مناسبی برای سقوط بیشتر از اینجا وجود دارد، بنابراین اگر بهترین لحظه را برای اصلاح وزن می‌کردید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که زودتر این کار را انجام دهید.”

Bowes می گوید همه ارائه دهندگان به یک شکل رفتار نمی کنند، بنابراین مصرف کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که از تمام نرخ های ارائه شده آگاه هستند.

مهم این است که تصور نکنید بانک یا جامعه ساختمانی شما منصفانه با شما رفتار می کند، بنابراین آنچه را که به دست می آورید بررسی کنید و خرید کنید تا ببینید آیا می توانید پوندهای گرانبهای بیشتری را در جیب خود بگذارید یا خیر.

بهترین نرخ های پیشنهادی

دسترسی آسان: HSBC – 2.97٪
اطلاع: انجمن ساختمان سازی هینکلی و راگبی – 3.6٪
اوراق قرضه یک ساله با نرخ ثابت: Habib Bank AG Zurich – 4.33%
اوراق قرضه دو ساله با نرخ ثابت: FirstSave – 4.7%
اوراق قرضه سه ساله با نرخ ثابت: Investec Bank (Raisin UK) – 4.71%
اوراق قرضه چهار ساله با نرخ ثابت: UBL UK – 4.53%
اوراق قرضه پنج ساله با نرخ ثابت: UBL UK – 4.63%

منبع: Moneyfacts، بر اساس سرمایه گذاری 10000 پوندی. همه محصولات و نرخ ها در زمان نوشتن درست است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

از کلچه تا گرونک: ظهور غیرقابل توقف حزب-برادر تنگ پایان | NFL

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، دبلیووقتی نوبت به کارمندان در موقعیت …