زندانیان بیشتری در خلیج گوانتانامو به ویروس کرونا مبتلا می شوند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به گفته افراد آشنا با عملیات زندان گوانتانامو، تعداد موارد کووید در میان مظنونان تروریسم در زندان گوانتانامو افزایش یافته است. یک مقام آمریکایی روز یکشنبه گزارش داد که بیش از یک سوم از 35 زندانی دوران جنگ به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

تنها دو نفر از مردانی که تا روز جمعه تایید شده بود به این ویروس مبتلا شده بودند شناسایی شدند. هر دو زندانی سابق سیا هستند که هرگز متهم نشدند.

یکی از آنها زندانی فلسطینی معروف به ابوزبیده 51 ساله بود که روز چهارشنبه تست ویروسش مثبت شد و باعث شد ارتش تمام جلسات قانونی را لغو کند. تا روز جمعه، آزمایش یک مرد سومالیایی به نام گلد حسن دوران 48 ساله نیز مثبت شده بود.

هر دو در ساختمان زندان کمپ 5 با امنیت حداکثری بازداشت شده اند که در آن مردانی نگهداری می شوند که در شبکه زندان های خارج از کشور سیا به نام سایت های سیاه نگهداری می شدند و در سال 2006 یا 2007 به پایگاه نیروی دریایی در کوبا آورده شدند.

گمان می‌رود که 10 نفر دیگر یا بیشتر در میان 20 زندانی جمعیت عمومی در کمپ 6 مجاور باشند، یک ساختمان با امنیت متوسط ​​که در آن زندانیان فضای مشترکی برای صرف غذا، دوش، نماز و تفریح ​​دارند. همه مردانی که در آنجا نگهداری می‌شوند برای بازگرداندن یا اسکان مجدد در کشوری دیگر مورد تایید قرار گرفته‌اند، در صورتی که دیپلمات‌های آمریکایی بتوانند به توافقات انتقال امن دست یابند. آقای دوران همچنین واجد شرایط اسکان مجدد در جاهای دیگر است زیرا سومالی برای بازگشت به کشور بسیار ناپایدار در نظر گرفته می شود.

هیچ یک از افرادی که ارقام و اطلاعات مربوط به شیوع این بیماری را ارائه کردند، به دلیل ماهیت طبقه بندی شده کمپ 5 و حرکت دوران ترامپ به سمت پنهان کاری در مورد عملیات زندان، پذیرفتند که هویتشان شناسایی شود.

پنتاگون روز یکشنبه تایید نکرد که این رقم به “بیش از ده ها” زندانی رسیده است. سخنگویان همچنین نگفتند که چه تعداد از 1000 مرد و زن، اعم از نیروهای آمریکایی و غیرنظامی، که بر روی کارکنان زندان کار می کنند، به این ویروس مبتلا شده اند.

افراد مقیم پایگاه 6000 ساکن در اوایل این ماه افزایش موارد را مشاهده کرده بودند زیرا پیمانکاران، خانواده‌های نیروی دریایی، کارکنان زندان و سایر افراد پس از تعطیلات با پروازهایی از جکسونویل، فلوریدا، به پایگاه بازگشتند.

روز شنبه، پس از لغو جلسات چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه، اکثر وکلای مدافعی که برای مشورت با زندانیانی که نمایندگی آنها را بر عهده دارند به پایگاه آمده بودند، با یک شاتل به واشنگتن دی سی رفتند، برخی از آنها بدون ملاقات با موکلان خود.

سپس، به گفته اعضای ستاد حقوقی، در روزهای شنبه و یکشنبه، وکلای مدافع اجازه یافتند با دو نفر از متهمان پرونده حملات 11 سپتامبر – خالد شیخ محمد و رمزی بن الشیبه – ملاقات کنند، زیرا این اتفاق افتاده بود. از طریق ردیابی تماس و آزمایش مشخص شد که در روزهای قبل در معرض ویروس قرار نگرفته اند.

روز جمعه، وکیل ارتش که سازمان دفاع از دادگاه جنگ پنتاگون را اداره می کند، بریگ. ژنرال جکی ال. تامپسون جونیور، به کارکنان ناامید نامه نوشت که به او اطمینان داده شده است که فرمانده زندان، بریگ. ژنرال اسکات دبلیو هیپاکا، “پروتکل هایی را برای ایمن نگه داشتن مشتریان و نیروهای نگهبان اجرا می کرد.” به گفته کارکنانی که پیام را دریافت کرده اند، او به وکلای مدافع توصیه کرد که «به دنبال کمی آرامش برای خود باشید».

اما چندین وکیل که هفته گذشته از جلسات محروم شده بودند، این اطلاعیه را ناکافی خواندند و خواستند به طور مشخص مطلع شوند که کدام زندانیان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و چه اقداماتی برای مراقبت از آنها انجام می شود.

مقامات پنتاگون همچنین روز یکشنبه از بیان اینکه آیا به یکی از زندانیان بیمار داروی ضد ویروسی Paxlovid داده شده است یا خیر، یا توضیحی درباره مراقبت‌هایی که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی نیروی دریایی در زندان انجام می‌دهند، خودداری کردند.

پنتاگون شامگاه یکشنبه اعلام کرد که فرماندهی جنوبی، پایگاه آن در میامی که بر عملیات زندان نظارت می‌کند، “درخواست حمایت پزشکی اضافی” نکرده است. در این بیانیه آمده است که کارکنان زندان “متعهد هستند و می توانند سلامت و رفاه پرسنل و زندانیان خود را در بازداشتگاه خود حفظ کنند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آتش‌سوزی‌های شیلی دست‌کم ۲۳ نفر را به کام مرگ می‌کشند، زیرا گرمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش را مختل می‌کند | شیلی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، دمای بی سابقه تابستانی بیش …