“تمساح تغییر نکرده است”: مخالفان زیمبابوه نسبت به خشونت انتخابات هشدار می دهند | زیمبابوه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رهبر اصلی ترین حزب مخالف زیمبابوه نسبت به خشونت و سرکوب توسط حزب حاکم Zanu-PF برای تضمین پیروزی در انتخاباتی که قرار است اواخر سال جاری برگزار شود، هشدار داده است.

در مصاحبه با نظاره گر، نلسون چامیسا، رئیس ائتلاف شهروندان برای تغییر (CCC)، از جامعه بین‌المللی خواست که علی‌رغم بحران‌های دیگر در سراسر جهان، به این کشور در حال مبارزه در جنوب آفریقا نگاه کند و با کسانی که برای تغییر در آنجا مبارزه می‌کنند، «همبستگی» ارائه کند.

اینجا هم مردم به خاطر عقایدشان کشته می شوند. چامیسا گفت: زیمبابوه‌ای‌ها می‌خواهند تغییر را ببینند و می‌خواهند تحولی را ببینند.

رئیس جمهور زیمبابوه، امرسون منانگاگوا، کنفرانس مطبوعاتی در هراره در سال 2019 برگزار می کند.
رئیس جمهور زیمبابوه، امرسون منانگاگوا، ملقب به تمساح به دلیل وحشیگری ادعایی خود، در سال 2019 یک کنفرانس مطبوعاتی در هراره برگزار می کند. عکس: Tafadzwa Ufumeli/Getty Images

انتخابات آتی که قرار است در ماه ژوئیه یا آگوست برگزار شود، دومین انتخابات پس از تسلط نظامی است که به حکومت رابرت موگابه، رهبر کهنه کار در سال 2017 پایان داد و امرسون منانگاگوا، یکی از معاونان ارشد دیکتاتور سابق را به قدرت رساند.

امیدها به دوره جدیدی از اصلاحات، دموکراسی و پاسخگویی پس از 37 سال رژیم اقتدارگرای فزاینده موگابه نابجا بود. منتقدان دولت جدید با سرکوب های پی در پی مواجه شده اند در حالی که شرایط اقتصادی برای اکثر جمعیت بدتر شده است.

منانگاگوا، که حیله گری و وحشی گری ادعایی اش لقب «تمساح» را برای او به ارمغان آورد، انتظار می رود در انتخابات امسال برای بار دوم نامزد شود.

پلنگ لکه های خود را تغییر نداده است… تمساح حرکات و تاکتیک های خود را تغییر نداده است، بنابراین خشونت ترس بزرگی است. خشونت، تنظیم پیش‌فرض Zanu-PF است. چامیسا گفت: ابرهای تیره ای را می بینیم که جمع می شوند.

آخر هفته گذشته، مقامات با یورش به تجمع فعالان CCC در یک خانه خصوصی در شهرک بودیرو، در حدود 10 مایلی (16 کیلومتری) از مرکز هراره، پایتخت، نمایش واضحی از انتظارات فعالان اپوزیسیون در ماه‌های آینده ارائه دادند. . ده ها نفر بازداشت شدند و 25 نفر هفته گذشته در دادگاه حاضر شدند.

وکلا همچنین برای آزادی Job Sikhala، یکی از رهبران CCC که به عنوان یک چهره مهم در جلب حمایت شهری از حزب شناخته می شود، مبارزه می کنند. سیکالا اکنون بیش از هفت ماه است که در زندان امنیتی چیکوروبی در حومه حراره نگهداری می شود. این سیاستمدار صریح پس از تهدید به انتقام از قتل یک فعال مخالف که جسدش قبل از انداختن در چاهی کم عمق در ژوئن گذشته مثله شده بود، متهم به تحریک خشونت شد.

حامیان حزب اپوزیسیون پس از دستگیری‌هایی که در ماه جاری در یک تجمع غیرقانونی به قصد تحریک خشونت عمومی انجام شد، برای جلسه وثیقه به دادگاه هراره می‌روند.
حامیان حزب اپوزیسیون پس از دستگیری‌هایی که در ماه جاری در یک تجمع غیرقانونی با هدف تحریک خشونت عمومی انجام شد، برای جلسه وثیقه به دادگاه هراره می‌روند. عکس: فیلیمون بولاوایو/ رویترز

سال گذشته، تسیسی دانگارمبگا، نویسنده زیمبابوه‌ای، پس از اینکه متهم به تحریک خشونت شناخته شد، با در دست گرفتن پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود «ما بهتر می‌خواهیم» به شش ماه زندان محکوم شد. نهادهای ما را اصلاح کنید. این حکم به شرط عدم تکرار جرم به مدت پنج سال تعلیق شد.

در انتخابات ریاست جمهوری 2018، که با اتهامات تقلب در آرا همراه بود، منانگاگوا به سختی از دور دوم دوری کرد و 50.8 درصد آرا را به دست آورد. چامیسا، یک کشیش سابق 44 ساله، در آن زمان برای ائتلاف جنبش برای تغییر دموکراتیک نامزد شد و 44.3 درصد آرا را به دست آورد. اندکی پس از نظرسنجی، شش نفر در اثر تیراندازی سربازان به معترضان و مسافران در مرکز حراره کشته شدند.

اگرچه بسیاری از شهرها و شهرها سنگرهای مخالفان هستند، حومه زیمبابوه مدت‌ها در اختیار حزب حاکم است که می‌تواند شبکه‌های قدرتمند حمایت و ارعاب را برای تأمین حمایت مستقر کند.

مقامات CCC، که یک سال پیش تأسیس شد، می گویند که آنها تلاش های سطح پایین، “روستا به روستا” را برای به دست آوردن رای دنبال می کنند. “این کاملا قانونی بوده اما بسیار آرام است. فضایی ماهره، سخنگوی CCC گفت: ما اکنون در هر روستا حضور داریم.

اما پیر پیگو از گروه بین‌المللی بحران، یک سازمان پیشگیری از درگیری، گفت که CCC فاقد زیرساخت‌ها برای بسیج مؤثر حمایت بالقوه در مناطق روستایی، جایی که 65 درصد رای‌دهندگان در آن زندگی می‌کنند، و برای محافظت از حامیان در برابر تلافی‌جویانه برخوردار نیست. آنها ممکن است نتوانند از رأیی که دارند دفاع کنند. آنها به 40000 نماینده نظرسنجی نیاز دارند و برای به دست آوردن آنها تلاش خواهند کرد.

پروژه صلح زیمبابوه (ZPP)، یک سازمان غیردولتی، صدها مورد حمله، تهدید یا ارعاب را در سراسر زیمبابوه ثبت کرده است: 263 مورد در نوامبر و 209 در ماه گذشته. Zanu-PF مسئول حدود 45٪ از آنها بود و پس از آن پلیس با 28٪. تقریباً از هر 10 قربانی، 9 نفر به یک حزب سیاسی وابسته نبودند، در حالی که بقیه حامیان CCC بودند.

جستینا موکوکو، مدیر ZPP، گفت که حزب حاکم “با حسادت” از نفوذ خود در مناطق روستایی محافظت می کند و افزود: “آنها سیستمی روی زمین دارند به ویژه برای رویدادهایی مانند انتخابات. آنها دروازه بانانی را مستقر می کنند که جوامع خاصی را زیر نظر دارند. به مردم گفته می شود که می دانند به چه کسی رای داده اند… و این باعث ایجاد ترس زیادی می شود.

شکایت دیگر این است که کمیسیون انتخابات زیمبابوه مرزهای حوزه های انتخابیه را به تناسب حزب حاکم تغییر داده است. اوبرت ماسارائور، فعال سیاسی و رهبر اتحادیه معلمان روستایی ادغام شده زیمبابوه، مدعی شد که این یک “مورد بارز تخطئه” است.

منانگاگوا و حزب حاکم نیز از دسترسی به منابع دولتی مانند رسانه های با بودجه نسبتاً خوب سود خواهند برد. تحلیلگران بر این باورند که علیرغم جذابیت یک رهبر کاریزماتیک و نارضایتی عمیق، این آنها را به مخالفان قدرتمندی برای یک اپوزیسیون هنوز پراکنده تبدیل می کند. پیگو گفت: «شکی نیست که Zanu-PF برنده خواهد شد.

مونیکا موتسوانگوا، وزیر اطلاعات زیمبابوه، به پیام‌های این کشور پاسخی نداد نظاره گر اما گفته است که دولت متعهد به آزادی مطبوعات، کثرت گرایی و “تغذیه اطلاعات صحیح به ملت از طریق مجاری صحیح و مناسب” است.

موتسوانگوا هفته گذشته در یک سخنرانی در دانشگاه دفاع ملی در هراره، «مجموعه صنعتی-نظامی غرب» را به تلاش برای تصرف منابع طبیعی زیمبابوه متهم کرد. او به دانشجویان گفت: «هجوم غرب و رسانه‌های آن به زیمبابوه در نتیجه ثروت عظیمی است که این کشور دارد و آنها می‌خواهند عادت‌های قدیمی خود در غارت را از سر بگیرند.

انتخابات در شرایط سخت اقتصادی عمیقی برگزار می شود. تورم سالانه بین 250 تا 400 درصد تخمین زده می شود و بانک جهانی انتظار دارد که اقتصاد در سال 2023 کاهش بیشتری داشته باشد. برخی مناطق روزانه کمتر از چهار ساعت برق دریافت می کنند.

ماویس ماپاکو، 33 ساله، از غرفه کوچک خود در کووادزانا، شهرستانی در غرب مرکز حراره، برای پرداخت هزینه مدرسه برای پسر شش ساله خود به اندازه کافی درآمد ندارد. “زندگی سخت تر شده است – به نظر می رسد امسال اوضاع بدتر خواهد شد. هزینه ها افزایش یافته است بنابراین پسرم ممکن است نتواند این ترم را ثبت نام کند. ماپاکو گفت: این فقط هزینه های مدرسه او نیست – من به لباس، کتاب و چیزهای دیگری نیاز دارم که نمی توانم هزینه کنم.

آلبرتا مافوسایر تقریباً با فروش ضایعات فلزی که در سطل‌ها یا رها شده‌اند به پنج فرزندش غذا می‌دهد: «ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‌شوم قبل از اینکه دیگر جمع‌آوران شروع به چیدن کنند. به این ترتیب می توانم سبد خریدم را پر کنم. با تمام تلاشم، 10 دلار می گیرم. او گفت، برای یک گونی آرد ذرت کافی است.

چامیسا گفت که سال 2023 سال تغییر، پیروزی و پیشرفت خواهد بود. ما به عنوان یک مردم و به عنوان شهروند بسیار متحد هستیم. تغییر در آفریقا در حال رخ دادن است. ما باید یک سرود برای تغییر، تحول، آزادی و دموکراسی بسازیم که همه صداهای آفریقایی باید آن را بخوانند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال بریت کوین ممکن است تا پایان دهه استفاده شود | بانک انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، طبق برنامه هایی که توسط بانک …