تظاهرات اسرائیل: معترضان خواستار پایان دادن به ائتلاف حاکم در بحبوحه طرح‌هایی برای اصلاح نظام قضایی هستند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ده‌ها هزار اسرائیلی روز شنبه در تل‌آویو تجمع کردند تا به طرح‌های دولت جدید بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر برای بازنگری در سیستم قضایی اعتراض کنند.

رسانه های اسرائیلی به نقل از حدود 100 هزار نفر در اعتراض به خیابان های شهر آمدند.

در تظاهرات آخر هفته، یائیر لاپید، نخست وزیر سابق، که اکنون رهبر حزب اصلی اپوزیسیون، یش آتید، حضور داشت.

“آنچه امروز اینجا می بینید تظاهراتی در حمایت از کشور است. مردمی که اسرائیل را دوست دارند امروز به اینجا آمده اند تا از دموکراسی آن دفاع کنند، از دادگاه های آن دفاع کنند، برای دفاع از ایده همزیستی و … [the] لاپید گفت.

وی ادامه داد: «مردم اینجا که اسرائیل را دوست دارند و آمده اند تا برای یک کشور یهودی دموکراتیک مطابق با ارزش های اعلامیه استقلال تظاهرات کنند، تا زمانی که ما پیروز نشویم تسلیم نخواهند شد.

معترضان خیابان ها را با پرچم ها و بنرهای اسرائیل پر کردند که روی آن نوشته شده بود «دادگاه عالی» و «اسرائیل، ما مشکل داریم».

تظاهرات دیگری در شهرهای دیگر در سراسر اسرائیل از جمله اورشلیم، حیفا و بئرشبا برگزار شد.

تظاهرات روز شنبه به دنبال تظاهرات دیگری در هفته گذشته بود که ده ها هزار نفر را نیز در یک چالش اولیه با نتانیاهو و دولت افراطی ملی گرا و افراطی ارتدوکس او – راستگراترین در تاریخ اسرائیل – به خود جلب کرد.

دولت می گوید عدم توازن قدرت به قضات و مشاوران حقوقی دولت تسلط بیش از حد بر قانونگذاری و حکمرانی داده است.

نتانیاهو متعهد شده است که با وجود مخالفت‌ها، تغییرات را ادامه دهد.

علاوه بر اعتراضات، فشارها بر دولت نتانیاهو پس از آن که دادستان کل کشور از نتانیاهو خواست یکی از متحدان کلیدی کابینه خود را پس از حکم دادگاه عالی برکنار کند، بر دولت نتانیاهو افزوده شده است.

در حالی که انتظار می رود نتانیاهو به حکم دادگاه توجه کند، این تنها شکاف در کشور بر سر سیستم قضایی و قدرت دادگاه ها را عمیق تر کرد.

اوایل این هفته، نتانیاهو که به اتهام فساد محاکمه می‌شود، قول داد علی‌رغم اعتراض‌ها، به اصلاحات قضایی ادامه دهد.

مخالفان می گویند این تغییرات می تواند به نتانیاهو کمک کند تا از محکومیت در محاکمه فساد خود فرار کند یا پرونده دادگاه را به کلی ناپدید کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مشتریان انرژی با قیمت ثابت با افزایش هزینه های ثابت با شوک قبض مواجه می شوند | قبوض انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیهزاران خانواری که قراردادهای انرژی با …