قاچاقچیان افراد “کاپیتان های روسی را برای قایق های مهاجر به ایتالیا جذب می کنند” | ایتالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان های غیردولتی مدعی شده اند که قاچاقچیان مردم ده ها شهروند روسی را برای جایگزینی ملوانان اوکراینی که ناخدای قایق های حامل مهاجران از ترکیه به ایتالیا هستند، جذب می کنند.

از زمان حمله مسکو به اوکراین، حداقل 14 شهروند روس توسط پلیس ایتالیا به اتهام انتقال غیرقانونی پناهجویان دستگیر شده اند.

گزارشی از سوی سازمان غیردولتی ایتالیایی Arci Porco Rosso و سازمان غیرانتفاعی Borderline Europe “به دو برابر شدن تعداد دستگیری شهروندان روسی” متهم به خلبانی این کشتی‌ها در مقایسه با سال قبل اشاره کرد و همچنین تعداد زیادی دستگیری از این کشتی‌ها را نیز افزایش داد. سوری ها، بنگالی ها و حتی مردم کشورهای محصور در خشکی، مانند قزاقستان و تاجیکستان».

مسیر ترکیه به ایتالیا توسط یک شبکه جنایتکار از قاچاقچیان ترکیه به عنوان جایگزینی برای مسیر طولانی زمینی بالکان به اتحادیه اروپا ایجاد شد، تا حدی در پاسخ به عقب نشینی ها، معمولاً با استفاده از قایق های بادبانی سریع کوچک، اغلب به سرقت رفته یا اجاره ای. حدود 11000 مهاجر در سال 2021 از بنادر ترکیه ازمیر، بدروم و چاناک کاله وارد سواحل ایتالیایی پولیا، کالابریا و سیسیل شدند.

در ابتدا، قاچاقچیان تقریباً به طور انحصاری کاپیتان های اوکراینی را به خدمت گرفتند، که بسیاری از آنها برای فرار از خدمت نظامی در طول جنگ علیه جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در دونباس، از کشور فرار کرده بودند. اما از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022، تعداد اوکراینی هایی که توسط قاچاقچیان ترکیه به خدمت گرفته شده اند رو به کاهش بوده است.

در این گزارش آمده است: «اوکراینی‌ها برای ورود افرادی که از ترکیه می‌روند، ملوانان متخصصی هستند که می‌دانند چگونه با یک قایق کار کنند، اساسی بوده‌اند. با شروع جنگ، مردان اوکراینی از خروج از کشور خود جلوگیری کردند، که بدون شک عاملی تعیین کننده در کاهش دسترسی ناوگان اوکراینی بوده است.

باندهای ترک در عوض آموزش پناهجویان را برای خلبانی قایق ها، استخدام ملوانان ترک و استخدام تعداد فزاینده ای از شهروندان روسی و سایرین از جمهوری های شوروی سابق آغاز کرده اند.

جیانکارلو لیبراتی، وکیل دادگستری، گفت: «در گذشته، برخی از شهروندان روسی توسط قاچاقچیان برای این شغل استخدام شده بودند، اما اینها بیشتر موارد منفرد بودند. پس از تهاجم روسیه به اوکراین و در واقع چند ماه قبل از جنگ، شاهد افزایش تعداد شهروندان روسی بودیم که برای هدایت این قایق‌های بادبانی حامل مهاجران استخدام شده‌اند و مشارکت آنها تقریباً سیستماتیک شده است.

در ماه مه سال 2022، یک قایق بادبانی حامل حدود 100 مهاجر به یک اسکله قدیمی در سیدرنو، کالابریا برخورد کرد. دو نفر در این حادثه جان باختند: آنها هر دو شهروند روسیه بودند که گمان می رود خلبان کشتی بوده اند.

آخرین دستگیری در ماه نوامبر بود که سه روس حدود 100 مهاجر را از سوریه، افغانستان و عراق به سواحل سیسیل آوردند.

سابرینا گامبینو، رئیس دفتر دادستان سیسیلی در سیراکوز، گفت: “یک شبکه جنایی ترکیه ای سازمان یافته که از قایق های لوکس استفاده می کند، ظاهراً دزدیده شده یا اجاره شده است” پشت این کشتی ها بود.

در صورت محکومیت، خلبانان قایق های مهاجران تا 15 سال زندانی می شوند.

موسسات خیریه و وکلا می گویند که اکثریت روس هایی که در حال حاضر در زندان های ایتالیا نگهداری می شوند ادعا می کنند که برای فرار از خدمت سربازی مجبور به فرار از کشور خود شده اند و از جنگیدن در اوکراین خودداری کرده اند.

ریچارد برود، یک فعال سیاسی می‌گوید: «یک شهروند روسی که در یک زندان بازداشت شده بود، نامه‌ای به ما نوشت و گفت که برای فرار از جنگ باید از روسیه فرار کند، اما به همراه یک پناهجوی دیگر از روسیه در بدو ورود به عنوان قاچاقچی دستگیر شدند». آرسی پورکو روسو.

دفاعیه ای که در دادگاه برای یک شهروند روس ارائه شد، ایلنار صدرودینوف، ساکن منطقه تاتارستان که در اوایل سال 2022 به دلیل هدایت قایق حامل ده ها پناهجو از ترکیه به کالابریا دستگیر شد، گفت که روسیه را ترک کرده است زیرا سلاح به دست نمی گیرد. .

بر اساس سندی که آبان نیوز مشاهده کرده است، گفت: «از اینکه پوتین و افرادی که از او حمایت کردند، تصرف اوکراین را آغاز کردند، بسیار متاسفم». لطفاً مرا به روسیه برنگردانید، زیرا اکنون کسانی که از جنگیدن سرباز می زنند زندانی شده اند. خاله من با یک اوکراینی ازدواج کرده است، خواهرم با یک اوکراینی ازدواج کرده است. اوکراین برای من یک ملت خواهر است.»

او مدعی شد که از مجازات های قاچاق انسان بی اطلاع است. صدرودینوف گفت: «آنها به من گفتند که با پذیرش این شغل می توانم مردم را پس انداز کنم و درآمد کسب کنم. “اگر می دانستم که به زندان می روم، حتی برای یک سال، هرگز این کار را نمی کردم.”

آبان نیوز نتوانست به طور مستقل ادعاهای او را تأیید کند.

دادستان کل کروتون، جوزپه کاپوچیا، گفت که کاپیتانانی که توسط شبکه های ترکیه استخدام شده بودند “برای این نقش خاص استخدام شده بودند” و در برخی موارد آنها “ویزای توریستی داشتند”.

او افزود: «آنها ملوانان ناامید هستند که به دنبال هر شغلی برای کسب درآمد هستند.

علیرغم افزایش قاچاقچیان روسی، بیشترین تعداد کاپیتانانی که برای این مسیر دستگیر شده اند از مصر و ترکیه هستند.

در سال‌های اخیر، سازمان‌های خیریه و انجمن‌های حقوق بشر تاکید کرده‌اند که ایتالیا چگونه سیاست جرم‌انگاری رانندگان قایق را اجرا کرده است و زندان‌های خود را با مردان بی‌گناهی که به عنوان بزغاله استفاده می‌شوند، پر کرده است.

به گفته امدادگران و وکلا، کاپیتان قایق های مهاجر اغلب پناهندگان یا افرادی هستند که جایگزین شغلی ندارند و توسط قاچاقچیان فریب خورده اند.

سارا تریلر، فعال Arci Porco Rosso، می‌گوید: «بسیاری از دستگیری‌ها مربوط به افرادی است که هرگز در زندگی خود قایق را هدایت نکرده‌اند. ما باید به یاد داشته باشیم که این سفرها چقدر طولانی و پرخطر هستند – و با تلاش برای جرم انگاری آنها حتی خطرناک تر می شوند. اگر افرادی که سوار قایق می شوند تجربه ای نداشته باشند، همانطور که می بینیم این می تواند منجر به تراژدی شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تحقیقات نشان می‌دهد استرالیا به مراقبت‌های بهداشت روانی هدفمند برای جلوگیری از مرگ و میر دانشجویان بین‌المللی بر اثر خودکشی نیاز دارد | دانشگاه های استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، تحقیقات نشان می‌دهد که اگر …