آنچه در داووس آموختیم: نشانه های امید از بدبینی ظاهر می شود | لری الیوت ویراستار اقتصاد

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جهان برای بدبینی سخت شده است و هفته گذشته در داووس تعداد زیادی از آن به نمایش گذاشته شد.

در 52 سالی که مجمع جهانی اقتصاد برای اولین بار در پیست اسکی سوئیس برگزار شد، خیلی تغییر کرده است. در آن اجلاس اصلی WEF، اقتصاد جهانی تحت سلطه کشورهای ثروتمند اروپا و آمریکای شمالی بود، ارزها تحت سیستم برتون وودز ثابت بودند و نفت 2 دلار در هر بشکه بود. جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی همچنان ادامه داشت. دوران قبل از دیجیتال بود. کامپیوترهای شخصی و گوشی های هوشمند چیزهایی از آینده بودند. هوش مصنوعی (AI) موضوع علمی تخیلی بود.

اما چیزی که واقعاً تغییر کرده است این است که احساس بهتر شدن اوضاع در جهان توسعه یافته با احساس بدتر شدن اوضاع جایگزین شده است. چشم انداز آینده دیستوپیایی است، که در آن مردم فقیرتر می شوند نه ثروتمندتر، روبات ها همه مشاغل را می دزدند و اعتیاد به سوخت های فسیلی منجر به انقراض سیاره می شود.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، به صراحت اعلام کرد که فکر می کند نبرد علیه تغییرات آب و هوایی در حال شکست است. درخواست ولودیمیر زلنسکی مبنی بر تامین تانک های سنگین ساخت آلمان به اوکراین یادآور این بود که نزدیک به یک سال است که در اروپا جنگی در جریان است. نگرانی ها در مورد یک بحران بدهی جدید که بر تعداد زیادی از فقیرترین کشورهای جهان تأثیر می گذارد، ایجاد شد. یک بیماری همه گیر جهانی و بازگشت تورم دو رقمی، حس پیشگویی را عمیق تر کرده است.

با توجه به همه اینها، تعجب آور بود که حال و هوای داووس را به همان اندازه که بود شاداب بدانیم. این تا حدی به این دلیل است که تعداد کمی از جامعه WEF در انتهای بحران هزینه زندگی قرار دارند، اما چیزی بیشتر از آن وجود داشت.

پس از زنده ماندن از وحشت سه سال گذشته، این حس به وجود آمد که چیزهای بد دیگری نمی تواند وجود داشته باشد و در نتیجه، تنها راه بالا رفتن از اینجاست. این ممکن است پانگلوسی به نظر برسد اما کاملاً قابل درک است. در سرتاسر جهان، و نه فقط در داووس، اشتیاق برای برخی اخبار خوب وجود دارد.

و برخی وجود دارد. به نظر می رسد نرخ تورم در ایالات متحده، منطقه یورو و بریتانیا به اوج خود رسیده است. بنابراین، بانک‌های مرکزی ممکن است بتوانند میزان افزایش‌های آتی در نرخ‌های بهره را محدود کنند. چین پس از کنار گذاشتن رویکرد تحمل صفر خود در برابر کووید، سریع‌تر از حد انتظار بازگشته است.

برای اطمینان، می توان روی این نیز یک چرخش منفی گذاشت. اگر تقاضا در چین افزایش یابد، ممکن است قیمت نفت و گاز افزایش یابد، بنابراین کاهش تورم در غرب کاهش می‌یابد یا حتی معکوس می‌شود. در این صورت، فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان نرخ های بهره را برای مدت طولانی تری بالاتر نگه می دارند و در نتیجه خطر رکود را افزایش می دهند.

با این حال، به نظر می رسد صندوق بین المللی پول با انتشار پیش بینی های به روز شده در پایان ماه، برآورد خود از رشد جهانی سال 2023 را اصلاح کند. بهبود چشم انداز چشمگیر نخواهد بود، اما کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین المللی پول، از اینکه چشم اندازها نسبت به چند ماه گذشته کمتر وخیم تر به نظر می رسند، احساس آرامش می کند. جورجیوا در جلسه پایانی WEF گفت که کمتر بد به معنای خوب نیست، اما حداقل اوضاع بدتر نمی شود.

منبع دیگر خوش‌بینی در داووس ناشی از این اعتقاد بود که پیشرفت‌های فناوری – به ویژه در هوش مصنوعی (به‌ویژه هوش مصنوعی) – نه تنها در دو سال گذشته به شدت افزایش یافته است، بلکه به سرعت خود ادامه خواهد داد. کسانی که در بخش فناوری از سخت‌افزارهای نظامی پیشاپیش استفاده می‌کنند دلیل خود را برای شاد بودن داشتند: جنگ اوکراین ویترینی برای نمایش کالاهای خود فراهم کرده است.

دیگران در داووس پتانسیل هوش مصنوعی را برای ایفای نقش مهمی در مبارزه با گرمایش جهانی دیدند. مقاله ای برای WEF توسط لرد نیکلاس استرن و ماتیا رومانی نشان می دهد که جهان در درک خود “داستان رشد و توسعه جدیدی را دارد که ناشی از سرمایه گذاری و نوآوری در فناوری سبز است که توسط هوش مصنوعی تقویت شده است”.

استرن یک متخصص در اقتصاد تغییرات آب و هوایی است و این مقاله به عنوان تعادلی در برابر بدبینی گوترش عمل کرد. این امر نشان می دهد که در پنج سال آینده – یک دوره حیاتی برای دستیابی به اهداف صفر خالص – بیش از نیمی از نقاط اوج برای فناوری های کلیدی سبز برآورده شده است.

رومانی و استرن می گویند که هزینه تولید انرژی برای انرژی خورشیدی و بادی، از جمله ذخیره سازی کوتاه مدت باتری، کمتر از هزینه زغال سنگ و گاز جدید در ایالات متحده در سال 2023 خواهد بود، در حالی که سایر کشورها فاصله زیادی با آن ندارند. انتظار می‌رود خودروهای برقی با باتری بدون یارانه تا سال‌های 2025-2026 به برابری هزینه با خودروهای موتور احتراق داخلی در تمام بخش‌های خودروهای سبک بازار دست یابند. می گویند در مورد کود سبز هم همین اتفاق می افتد.

این مقاله اضافه می‌کند که هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به یک فناوری همه منظوره، معادل برق یا فناوری اطلاعات است و به نظر می‌رسد که دوره طولانی رشد کم و بهره‌وری ضعیف را به پایان برساند. هوش مصنوعی در حال حاضر در تجزیه و تحلیل محصولات و در بهبود سیستم های هشدار بلایای آب و هوایی استفاده می شود. با تسریع «نقاط اوج و استقرار فناوری‌های پیشرفت در بخش‌های اقتصادی – مانند همجوشی و خورشیدی، شیمی کوانتومی، طراحی پروتئین جایگزین و بسیاری موارد دیگر»، کربن‌زدایی را آسان‌تر می‌کند.

تحول ارزان نیست. تخمین زده می شود تا سال 2030 به 5 تا 7 تریلیون دلار سرمایه گذاری در سال نیاز باشد. اما اگر کمی خوش بینی به دنبال آن هستید، استرن و رومانی آن را ارائه می دهند. آنها می گویند که گذار سبز نشان دهنده بزرگترین فرصت سرمایه گذاری از زمان انقلاب صنعتی است. و حق دارند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

معلمانی که با افزایش هزینه های بریتانیا به سلامت دندان دانش آموزان آسیب می زند خمیر دندان می دهند | بحران هزینه زندگی در انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس تحقیقات جدید، از …