معاملات شاخص به بومیان نقش کلیدی در پروژه های منابع کانادا می دهد | کانادا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دو قرارداد مهم در غرب کانادا می‌تواند نقش کشورهای بومی را در پروژه‌های توسعه منابع تغییر دهد و قدرت بیشتری را در دست گروه‌هایی قرار دهد که مدت‌هاست کنار گذاشته شده‌اند و نشان‌دهنده تغییر احتمالی در نحوه مذاکره صنعت و دولت‌ها با جوامع در خط مقدم تخریب محیط‌زیست است. .

در سال‌های اخیر، رشته‌ای از نبردهای شدید بر سر خطوط لوله، ماهیت نابسامان پروژه‌های استخراج منابع را مورد توجه قرار داده است و اغلب جوامع ملل اول را در مقابل شرکت‌های قدرتمند قرار می‌دهد.

اما این هفته Yaq̓it ʔa·a·a·a·a·a·a·a·a·a·a·a·a·a·i’it (YQT)، جامعه ای در جنوب شرقی بریتیش کلمبیا، توافقنامه ای بی سابقه با شرکت معدنی NWP Coal Canada امضا کرد که به رهبری بومیان بر پروژه پیشنهادی «وتو» می دهد و به طرز چشمگیری تغییر شکل می دهد. قدرتی که ملت های بومی بر قلمرو خود دارند.

بر اساس این قرارداد، YQT به “تنظیم کننده و بازبینی” پروژه پیشنهادی 400 میلیون دلار کانادا (300 میلیون دلار آمریکا) Crown Mountain تبدیل خواهد شد.

رئیس هیدی گراول در بیانیه‌ای گفت: «برای مدت طولانی، کشورهای بومی در تصمیم‌گیری‌هایی که مستقیماً بر حقوق و منافع ما تأثیر می‌گذارد پای میز مذاکره قرار نگرفته‌اند. .

دیو بینز، مدیر توسعه پروژه در NWP، که به نارضایتی در جوامعی اشاره کرد که احساس می‌کردند از آنها به اندازه کافی با آنها مشورت نشده یا وعده داده شده است، گفت: “ما این را کار درستی می‌دانیم – با دارندگان عنوان بومی به عنوان دولت رفتار کنیم و حرف آنها را جدی بگیریم.” شکسته شدند.

«صنعت دوست دارد کارهایی را انجام دهد که در گذشته مؤثر بوده است تا اینکه چیزهای جدید را امتحان کند. اما گاهی باید کاری را که قبلا انجام شده انجام ندهید و آن تغییر را ایجاد کنید.»

باینز گفت که با توجه به اینکه پروژه های گذشته در سرتاسر کشور در مواقعی با انتقادهایی به دلیل عدم مشاوره معنادار مواجه شده اند، باینس گفت که این تصمیم منطق تجاری خوبی نیز دارد.

ما شاهد رد شدن پروژه ها هستیم که با مردم بومی منطقه همسو نیستند. آیا پذیرش رسمی آنها به عنوان یک تنظیم کننده و همکاری با آنها برای رسیدن به یک آری برای ما خطر بزرگتری است؟ یا اینکه انجام همان کار قدیمی و احتمالاً با یک دعوی قضایی در راه است، خطر بزرگتری است؟»

معدن زغال سنگ متالورژیکی پیشنهادی در صورت تایید قانونگذاران فدرال و استانی در سال 2025 افتتاح خواهد شد.

این منطقه در حال حاضر محل معادن زغال سنگ کک سازی با سابقه زیست محیطی ضعیف است: در ماه مارس، دادگاه استانی Teck Resources را 60 میلیون دلار کانادا جریمه کرد زیرا عملیات رودخانه فوردینگ و گرین هیلز آبراه های محلی را با سلنیوم آلوده کرد. معادن دیگری پیشنهاد شده‌اند اما با مخالفت شدید مواجه شدند.

گراول در بیانیه خود گفت که شرکت متعهد به “ارزیابی زیست محیطی مبتنی بر رضایت” شده است، به این معنی که NWP برای پیشبرد پروژه به مجوز YQT و همچنین نظارت بر پروژه از طریق طول عمر مورد انتظار معدن و تلاش‌های اصلاحی نیاز دارد.

بینز گفت: «دریافت مجوز برای یک پروژه مانند ازدواج است: کار سخت ایستادن در مقابل وزیر نیست، بلکه 30 سال آینده است که در جیب یکدیگر زندگی کنید. اگر قرار است با این کشورها کار کنیم… این یک سفر با هم است. این یک تایید واحد نیست.»

در سال‌های اخیر، رهبری بومی در غرب کانادا از اظهار نظر بیشتر در پروژه‌های منابعی که بر قلمرو آنها تأثیر می‌گذارد یا حتی کنترل کامل بر آن‌ها حمایت کرده‌اند.

این معامله در حالی صورت می‌گیرد که «ملت‌های اول رودخانه بلوبری»، جامعه‌ای در 1200 کیلومتری، توافق تاریخی خود را با استان بریتیش کلمبیا اعلام کرد. در منظره‌ای که توسط فشار بی‌امان برای توسعه صنعتی جدید آسیب دیده است، این قرارداد شامل حمایت‌های جدیدی از حیات وحش، توقف قطع درختان جنگل‌های قدیمی و جبران جدید برای جامعه می‌شود. هر پروژه استخراج منابع جدید در میزان زمینی که می تواند مزاحم شود محدود خواهد شد.

رئیس جودی دژارلیز هنگام اعلام این توافق به خبرنگاران گفت: “برای مدت طولانی، First Nations کنار گذاشته شده بودند، با آنها درگیر نبودند یا به آنها گوش نمی دادند.” «امروز مسیر جدیدی را نشان می‌دهد. First Nations در تمام مراحل توسعه شرکت خواهند کرد. بلوبری اکنون در هر مرحله حرفی برای گفتن دارد.”

دولت استانی همچنین موافقت کرده است که یک صندوق بازسازی 200 میلیون دلاری کانادا برای حمایت از “درمان” زمین از سال ها آشفتگی صنعتی ایجاد کند.

در سال 2021، دادگاه عالی بریتیش کلمبیا از رودخانه بلوبری حمایت کرد و دریافت که این استان با اجازه دادن به توسعه سوخت فسیلی در منطقه، حقوق معاهده کشور را نقض کرده است و این امر باعث می‌شود کشور نتواند در زمین زندگی کند.

انتظار می رود در روزهای آینده معاملات بیشتری در زمینه تقسیم عواید و بازسازی زمین بین دولت استانی و اولین ملل انجام شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تحقیقات نشان می‌دهد استرالیا به مراقبت‌های بهداشت روانی هدفمند برای جلوگیری از مرگ و میر دانشجویان بین‌المللی بر اثر خودکشی نیاز دارد | دانشگاه های استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، تحقیقات نشان می‌دهد که اگر …