یورش خشونت آمیز پلیس پرو به دانشگاه سن مارکوس لیما | پرو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ده ها پلیس روز شنبه به دانشگاه لیما یورش بردند، دروازه ها را با یک خودروی زرهی شکستند، گاز اشک آور شلیک کردند و بیش از 200 نفر را که برای شرکت در تظاهرات ضد دولتی به پایتخت پرو آمده بودند، بازداشت کردند.

تصاویر ده ها نفر را نشان می دهد که پس از عملیات غافلگیرانه پلیس در دانشگاه سن مارکوس روی زمین دراز کشیده اند. دانشجویان به آبان نیوز گفتند که در حالی که به زور از خوابگاه خود خارج می شدند، هل داده شدند، لگد و با قمه زدند.

یورش پلیس به دانشگاه سن مارکوس – قدیمی‌ترین دانشگاه در قاره آمریکا – آخرین مورد از یک سری توهین‌هایی است که باعث افزایش درخواست‌ها از رئیس‌جمهور دینا بولارته برای کناره‌گیری پس از شش هفته ناآرامی شده است که 60 کشته برجای گذاشته و حداقل 580 زخمی برجای گذاشته است. بیش از 500 نفر دستگیر شدند

تظاهرات در اوایل دسامبر در حمایت از پدرو کاستیو، رئیس جمهور سابق برکنار شده آغاز شد، اما به طور قاطع به خواستار استعفای بولوارته، تعطیلی کنگره و برگزاری انتخابات جدید تغییر کرد. بولوارته معاون رئیس جمهور کاستیلو بود و پس از تلاش برای تعطیلی کنگره و حکومت با فرمانی در 7 دسامبر جایگزین او شد.

افراد بازداشت شده در محوطه دانشگاه سن مارکوس در لیما.
افراد بازداشت شده در محوطه دانشگاه سن مارکوس در لیما. عکس: خوان ماندامینتو/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

بسیاری از دستگیرشدگان در یورش روز شنبه از جنوب پرو به پایتخت سفر کرده بودند تا در تظاهراتی با عنوان “تسلط بر لیما” شرکت کنند که به طور مسالمت آمیز آغاز شد اما در میان پرتاب سنگ و چرخش به درگیری بین معترضان و پلیس ضد شورش منجر شد. گاز اشک آور.

در بیانیه ای در توییتردفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقامات پرو خواست تا از قانونی بودن و تناسب [police] مداخله و تضمین روند قانونی». در این بیانیه بر اهمیت حضور دادستانی که در اولین ساعات حمله غایب بودند، تاکید شد.

دانش‌آموزانی که در تالارهای اقامتی زندگی می‌کنند می‌گویند که توسط پلیس مسلح که درها را شکسته و برای بیرون راندن آنها از لگد و لگد استفاده می‌کنند، به خشونت از اتاق‌های خود بیرون رانده شده‌اند.

استبان گودوفردو، دانشجوی 20 ساله علوم سیاسی، به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه پا تحت درمان پزشکی قرار گرفت. گودوفردو در حالی که با ساق پای راست به شدت کبود شده و باندپیچی شده روی چمن بیرون از محل اقامت نشسته بود، به آبان نیوز گفت: «او با چوبش به من زد و مرا روی زمین انداخت و شروع به لگد زدن کرد.

استبان گودوفردو، دانش آموز، به دلیل آسیب دیدگی پایش تحت درمان قرار می گیرد
استبان گودوفردو، دانش آموز، به دلیل آسیب دیدگی پایش تحت درمان قرار می گیرد. عکس: دن کالینز/ آبان نیوز

ویدئوهایی که توسط آبان نیوز مشاهده شد، دانش‌آموزان گیج و وحشت‌زده را نشان می‌داد که در خارج از سالن‌های خود جمع شده‌اند، برخی از آنها هنوز لباس خواب پوشیده بودند، در حالی که پلیس ضدشورش دستورات و توهین‌هایی را فریاد می‌زد. مردان جوان مجبور شدند در مقابل دیوار بایستند یا پشت سر هم زانو بزنند.

آنها اسلحه های خود را به سمت ما نشانه گرفتند و فریاد زدند بیرون. جنی فوئنتس، 20 ساله، یک دانش آموز معلم گفت: ما حتی وقت نداشتیم کارت شناسایی خود را بگیریم. آنها ما را مجبور کردند که زانو بزنیم. بسیاری از دختران گریه می‌کردند، اما به ما گفتند که ساکت شویم.»

او گفت: «آنها به ما نگفتند که چرا ما را به زور از اتاق هایمان بیرون می کنند. گروهی متشکل از حدود 90 نفر از دانشجویان که در تعطیلات تابستانی برای کار و تحصیل در محوطه دانشگاه مانده بودند، سپس به سمت پاسیو اصلی، پیاده روی 10 دقیقه ای، جایی که سایر افراد بازداشت شده بودند، راهپیمایی کردند.

چندین ساعت پس از حمله، آنها اجازه بازگشت به اتاق های خود را که توسط پلیس در حال بازرسی بود، نداشتند.

اقلامی که پلیس پرو گفت متعلق به معترضان بازداشت شده ای است که در محوطه دانشگاه سن مارکوس در لیما اقامت داشتند.
اقلامی که پلیس پرو گفت متعلق به معترضان بازداشت شده ای است که در محوطه دانشگاه سن مارکوس در لیما اقامت داشتند. عکس: دن کالینز/ آبان نیوز

من در سن مارکوس دانشجو بوده ام [University] و از دهه 1980 ما چنین خشمگینی را تجربه نکرده ایم.

«پلیس وارد محل اقامت دانشگاه شده است، اتاق های دانشجویان دختری که هیچ ارتباطی با تظاهرکنندگان نداشتند. آنها را تهدید کرده و در حالی که خواب بودند از اتاق هایشان بیرون آورده اند.»

پاردس گفت که این یک بازگشت به عقب از یورش های منظم پلیس و نیروهای مسلح به دانشگاه دولتی در دهه های 1980 و 90 بود، زمانی که محوطه دانشگاه به عنوان کانونی برای براندازی در طول درگیری ایالت با شورشیان راه درخشان الهام گرفته از مائو در نظر گرفته شد.

پاردس گفت: «ما در آن زمان نیستیم، ظاهراً تحت یک دولت دموکراتیک هستیم که باید به حقوق اساسی احترام بگذارد.

در میان تظاهرات و با مسدود شدن جاده‌ها که بخش اعظم کشور را فلج کرده است، مقامات پرو روز شنبه دستور بستن «تا اطلاع ثانوی» ارگ اینکاها در ماچو پیچو و مسیر اینکاها را که به سایت باستان‌شناسی میراث جهانی – بزرگترین جاذبه گردشگری پرو که به ارمغان می‌آورد منتهی می‌شود، دادند. در بیش از 1 میلیون بازدید کننده در سال.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …