درخواست کارگر برای تحقیق درباره ادعای رئیس بی‌بی‌سی «به بوریس جانسون کمک کرد تا تضمین وام را تضمین کند» | بوریس جانسون

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پس از این ادعا که رئیس بی‌بی‌سی به بوریس جانسون کمک کرده است تا 800000 پوند هفته قبل از پیشنهاد نخست‌وزیر وقت، ضمانت‌نامه‌ای را برای این کار فراهم کند، حزب کارگر خواستار تحقیقات است.

این حزب پس از گزارشی در ساندی تایمز مبنی بر اینکه ریچارد شارپ، اهداکننده محافظه‌کار در اواخر سال 2020 زمانی که جانسون با مشکلات مالی مواجه شد، درگیر گفتگوها در مورد تأمین مالی جانسون بود، به دانیل گرینبرگ، کمیسر پارلمانی استانداردها نامه نوشت.

به گزارش این روزنامه، شارپ، تاجر مولتی میلیونر کانادایی، سام بلیت را که پیشنهاد کرده بود به عنوان ضامن نخست وزیر وقت برای یک تسهیلات اعتباری عمل کند، به وزیر کابینه معرفی کرد.

ساندی تایمز گفت که جانسون، شارپ و بلیت پس از آن قبل از تکمیل وام در چکرز شام خوردند، اگرچه آنها بحث مالی نخست وزیر را رد کردند.

شارپ، بانکدار سابق گلدمن ساکس، در ژانویه 2021 به عنوان گزینه دولت برای نقش بی بی سی اعلام شد.

سخنگوی جانسون این گزارش را “آشغال” خواند و تاکید کرد که ترتیبات مالی او “به درستی اعلام شده است”.

این سخنگو گفت: «ریچارد شارپ هرگز به بوریس جانسون مشاوره مالی نداده است و آقای جانسون هم از او مشاوره مالی نگرفته است.

سخنگو درباره شام ​​خصوصی جانسون با شارپ، یک دوست قدیمی، و بلیت که یکی از بستگان دور است، گفت: «پس چی؟ معامله بزرگ.”

شارپ به ساندی تایمز گفت: «وقتی من به سادگی به درخواست او، آقای بلیت را با وزیر کابینه وصل کردم و هیچ دخالت دیگری نداشتم، درگیری وجود نداشت.»

سخنگوی بی‌بی‌سی گفت: «بی‌بی‌سی هیچ نقشی در استخدام این رئیس ندارد و هر گونه سؤالی مربوط به دولت است».

در نامه ای به گرینبرگ، آنلیس دادز، رئیس حزب کارگر، خواستار “تحقیقات فوری” شد، زیرا او به قانون رفتار نمایندگان مجلس اشاره کرد که “دارندگان مناصب دولتی نباید خود را تحت هیچ گونه تعهد مالی یا دیگری نسبت به افراد یا افراد خارجی قرار دهند.” سازمان هایی که ممکن است آنها را در انجام وظایف رسمی خود تحت تأثیر قرار دهند.

او به کمیسر استاندارد گفت که نگران است که جانسون «ممکن است با درخواست از فردی برای تسهیل ضمانت وام که بعداً به یک مقام ارشد دولتی منصوب خواهد شد، این بخش را نقض کرده باشد».

او افزود: “فقدان شفافیت در مورد آن، مانند موضوع مطرح شده در مورد آقای بلیت، ممکن است این تصور را ایجاد کند که این یک توافق کاملاً پیش‌رو بوده است.”

این پس از آن صورت می گیرد که حزب کارگر اوایل این هفته درخواست تحقیق در مورد گزارش هایی مبنی بر استفاده آقای جانسون از Blyth به ارزش 50 میلیون دلار (40 میلیون پوند) برای ایفای نقش ضامن برای تسهیلات اعتباری 800000 پوندی کرد.

دادز این نگرانی را مطرح کرد که هیچ یک از ترتیبات ادعایی به درستی اعلام نشده است.

او گفت: «مسائل مالی این نخست‌وزیر آبرومند سابق همچنان تیره‌تر می‌شود و حزب محافظه‌کار را عمیق‌تر به باتلاق دیگری از شلوغی می‌کشاند.

باید از جانسون سؤالات جدی پرسید: چرا این پول هرگز اعلام نشده است و او دقیقاً چه قولی به این دوستان بسیار سخاوتمندانه در قبال چنین وام‌های هنگفتی داده است؟»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کارگران متعهد به اقدام سریع برای تکمیل ذخایر تسلیحات بریتانیا می‌شوند | سیاست دفاعی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، حزب کارگر به دنبال تغییر …