لولا رئیس ارتش برزیل را پس از شورش راست افراطی برکنار کرد | برزیل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس ارتش برزیل توسط رئیس جمهور جدید این کشور، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، پس از ادعاهایی که فرمانده تلاش کرده است پس از قیام 8 ژانویه در برازیلیا، شورشیان راست را از دستگیری محافظت کند، برکنار شد.

ژنرال خولیو سزار د آرودا، که تنها در اواخر دسامبر این سمت را بر عهده گرفت، روز شنبه از سمت خود برکنار شد، تقریباً دو هفته پس از آن که حامیان رئیس جمهور سابق راست افراطی ژائیر بولسونارو ویرانی به پایتخت برزیل وارد کردند، چیزی که دولت لولا آن را ناموفق خواند. تلاش برای کودتا

طبق گزارش ها، آرودا، که برخی از متحدان لولا گمان می کنند که از نظر سیاسی با بولسونارو همسو است، پلیس را از بازداشت شورشگران مظنون که در شب حمله به اردوگاهی در خارج از مقر ارتش برازیلیا پناه برده بودند، جلوگیری کرد.

طبق گزارش واشنگتن پست، آررودا به وزیر دادگستری لولا، فلاویو دینو، گفته است: “شما قرار نیست مردم را اینجا دستگیر کنید.”

تصور می شود که این تصمیم بسیار بحث برانگیز به تعداد زیادی از جنایتکاران دست راستی اجازه داد که پس از غارت کاخ ریاست جمهوری، دادگاه عالی و کنگره برزیل از دستگیری خودداری کنند. و این سوء ظن گسترده را تقویت کرده است که قیام حداقل تا حدی از حمایت اعضای نیروهای مسلح برزیل برخوردار بوده است.

بولسونارو، کاپیتان سابق ارتش طرفدار اسلحه که دهه ها را صرف ایجاد روابط با نیروهای امنیتی برزیل کرده است، از حمایت قابل توجهی در میان مقامات ارتش و پلیس برخوردار است. گزارش شده است که تعدادی از مقامات نظامی شورش طرفدار بولسونارو را تشویق کرده و در آن شرکت کرده اند، در حالی که لولا گفته است که مشکوک است که آشوبگران از کمک های داخلی دریافت کرده اند که آنها را قادر می سازد تا به کاخ ریاست جمهوری حمله کنند.

بسیاری از مردم در این امر شریک بودند… بسیاری از افراد در پلیس نظامی همدست بودند. افراد زیادی در نیروهای مسلح اینجا داخل بودند [the palace] کهنه کار سیاسی چپ چهار روز پس از حمله به خبرنگاران در برازیلیا گفت.

لولا درباره بولسونارو که در آستانه مراسم تحلیف اول ژانویه به ایالات متحده پرواز کرد و از اعتراف علنی شکست در انتخابات اکتبر گذشته خودداری کرد، افزود: «این پسر توانسته کل نیروهای مسلح را آلوده کند.

بر اساس گزارش روزنامه O Globo، لولا در پنج روز گذشته حداقل 80 مقام نظامی را از مشاغل خود در دولت خود برکنار کرده است تا ظاهراً حامیان بولسونارو را ریشه کن کند.

ژنرال توماس میگل ریبیرو پایوا، رئیس 62 ساله فرماندهی ارتش جنوب شرقی سائوپائولو جایگزین آرودا خواهد شد.

ریبیرو پایوا در یک سخنرانی که روز جمعه در رسانه های اجتماعی منتشر شد، از سربازان خواست به نتیجه انتخابات اکتبر گذشته که لولا با حدود 2 میلیون رای برنده شد، احترام بگذارند.

“مهم نیست [what the result of an election is]ریبیرو پایوا گفت، باید به آن احترام گذاشت… ممکن است همیشه آن چیزی که ما می خواهیم نباشد، اما این مهم نیست.

یکی از روزنامه‌نگاران برجسته برزیلی، لورو ژاردیم، ادعا کرد که محرک فوری برای برکناری آرودا، امتناع او از اطاعت از دستور لولا برای اخراج دستیار سابق بولسونارو، سرهنگ مائورو سید، که مسئول یک گردان تخصصی ارتش بود، بود. در نزدیکی برازیلیا در روزهای رو به پایان ریاست جمهوری بولسونارو.

جاردیم نوشت: «لولا به‌عنوان فرمانده عالی نیروهای مسلح، کار دیگری نمی‌توانست انجام دهد». او یا آرودا را اخراج کرد، یا دیگر هرگز نمی توانست امیدوار باشد که کنترل نیروهای مسلح را در دست داشته باشد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

استارت‌آپ استرالیایی Recharge برنده مناقصه شرکت باتری‌ساز بریتانیایی از بین رفته Britishvolt | صنعت خودرو

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک شرکت استرالیایی نوظهور که هنوز …