تظاهرات «قرآن سوز» مذاکرات ناتو ترکیه و سوئد را شکست

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ترکیه روز شنبه اعلام کرد که سفر خود از سوئد را پس از اجازه تظاهرات ضدترکیه در استکهلم لغو کرده است.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفت که مذاکرات با همتای سوئدی خود، پال جانسون، به دلیل از دست دادن اهمیت و مفهوم لغو شد.

هدف از این دیدار تلاش برای رفع اعتراض آنکارا به پیشنهاد سوئد در ناتو بود.

راسموس پالودان، راستگرای تندرو سوئدی-دانمارکی، اجازه داشت روز شنبه در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم تظاهراتی برگزار کند که خشم ترکیه را برانگیخت.

پالودان گفته بود که قصد دارد در مقابل ساختمان «قرآن را بسوزاند».

توبیاس بیلستروم وزیر خارجه سوئد بعد از ظهر شنبه نفرت نسبت به مسلمانان را محکوم کرد، اما تاکید کرد که آزادی های خاصی در کشورش وجود دارد.

او در توییتی نوشت: «تحریک های اسلام هراسی وحشتناک است. سوئد از آزادی بیان گسترده ای برخوردار است، اما این بدان معنا نیست که دولت سوئد یا من از نظرات بیان شده حمایت می کنیم.

تظاهرات ضدترکیه نیز در سفارت برنامه ریزی شده بود.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، این نمایش را محکوم کرد و آن را “جنایت نفرت” خواند.

وی در توئیتی نوشت: «اجازه دادن به این اقدام علیرغم همه هشدارهای ما تشویق به جنایات نفرت و اسلام هراسی است». حمله به ارزش های مقدس آزادی نیست بلکه بربریت مدرن است.

ترکیه از ماه مه در تلاش برای وادار کردن استکهلم به اجرای چندین خواسته سیاسی، از جمله اخراج منتقدان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و کردهایی که ادعا می کند “تروریست” هستند، درخواست سوئد در ناتو را مسدود کرده است.

منتقدان نسبت به برآورده شدن این خواسته ها هشدار داده اند و می گویند که این خواسته ها حقوق و آزادی ها در سوئد را در کنار حاکمیت این کشور تضعیف می کند.

وزیر دفاع سوئد تایید کرد که این سفر به تعویق افتاده است، تصمیمی که به گفته او روز جمعه با همتای ترک خود در جریان نشستی درباره اوکراین در آلمان گرفته شد.

پول جانسون در توییتر خود نوشت: روابط با ترکیه برای سوئد بسیار مهم است و ما مشتاقانه منتظر ادامه گفتگو هستیم.

آنکارا برای دومین بار طی چند روز گذشته سفیر سوئد را به دلیل اعتراضات احضار کرد.

هفته گذشته با انتشار ویدئویی که نشان می‌داد مانکنی شبیه اردوغان به دار آویخته شده و رئیس‌جمهور ترکیه را دیکتاتور می‌خواند، خشم ترکیه افزایش یافت.

این توسط گروهی وابسته به کمیته روژاوا که از کردها در سوریه حمایت می کند، ارسال شده است.

تظاهرات طرفدار کردها که این کمیته در آن شرکت می کند نیز در روز شنبه در استکهلم علیه عضویت سوئد در ناتو و اردوغان رئیس جمهور ترکیه برنامه ریزی شده است.

ترکیه سوئد را متهم می کند که به فعالان و هواداران کرد که آنها را “تروریست” می خواند، به ویژه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و متحدانش در شمال سوریه و عراق پناه داده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هری ویتینگتون، وکیل تگزاس که توسط چنی تیراندازی شد، در ۹۵ سالگی درگذشت

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، همسرش گفت، هری ویتینگتون، یک وکیل ثروتمند …