بزرگ کردن، کوچک کردن؟ چرا رقابت املاک کووید برای فضا برای خریداران مسکن سخت شد | بازار مسکن

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مندر تابستان 2020، زمانی که جامعه بریتانیا از ماه‌ها قرنطینه ناشی از کووید بیرون آمد، بازار مسکن بریتانیا بازگشایی شد و شروع به رونق کرد، در میان تقاضای شدید برای خانه‌های بزرگ‌تر، زیرا خریداران به دنبال فضای بیشتر، محیط‌های کاری بهتر در خانه یا باغ بودند.

با توجه به نرخ‌های بهره بسیار پایین و تعطیلات حق تمبر ریشی سوناک، صدراعظم وقت، تعداد مالکان خانه‌هایی که به ملک‌های جدید نقل مکان می‌کنند از ژوئن 2020 به شدت شروع به افزایش کرد و تا اوت تاییدیه‌های وام مسکن به بالاترین سطح خود از اکتبر 2007 رسید.

بر اساس گزارش UK Finance، در مارس 2021، تعداد وام‌های تکمیل‌شده برای خرید خانه‌ها 142 درصد بیشتر از سال قبل بود و تا ماه مه میانگین قیمت خانه در بریتانیا 10.2 درصد در 12 ماه افزایش یافته بود.

به سرعت به امروز و وضعیت به طور چشمگیری تغییر کرده است: در ماه دسامبر میانگین قیمت مسکن در بریتانیا برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافت و کارشناسان انتظار کاهش بیشتر رشد اقتصادی را داشتند. سیاستگذاران بانک مرکزی انگلیس در سال گذشته 9 بار نرخ بهره را افزایش داده اند و پیش بینی می شود که در جلسه بعدی نیز این کار را تکرار کنند. وام گیرندگانی که مجدداً وام مسکن خود را تسویه می کنند، از جمله کسانی هستند که بیشترین آسیب را در بحران هزینه زندگی می بینند.

مردمی که از کنارشان رد می‌شوند و به پنجره یک مشاور املاک نگاه می‌کنند، که از آن طرف خیابان دیده می‌شود
مردم در ویترین یک آژانس املاک در نوامبر 2020، نزدیک به شروع رونق بازار پس از قرنطینه. عکس: مورین مک لین/ شاتر استوک

تعدادی از صاحبان خانه که در طول همه گیری همه گیر به یک ملک بزرگتر نقل مکان کرده اند با آن صحبت کرده اند نظاره گر در مورد اینکه چگونه آنها بزرگتر هستند خانه ها به بار مالی تبدیل شده است.

کلر و همسرش جیمز که نخواستند نام کامل خود را ذکر کنند، در بهار سال 2021 از خانه شورای سابق سه اتاق خوابه وسط تراس میانی خود در مرکز هرتفوردشایر به یک پنج تخته 600000 پوندی در یکی از شهرهای کمبریج شایر در بهار 2021 تغییر مکان دادند. نرخ وام مسکن پایین خواهد ماند. ما بودجه خود را افزایش دادیم تا به خانه رویایی خود نقل مکان کنیم. پرداخت های ماهانه به تازگی 370 پوند افزایش یافته است، پس از آن که ما عجله کردیم تا آن را دوباره تعمیر کنیم کلر می‌گوید: پنج سال با کمتر از 4 درصد در نوامبر.

این زوج که دو فرزند دارند، درآمد خانوار کمی بیش از 60000 پوند دارند و به جز کمک هزینه انرژی 400 پوندی، واجد شرایط دریافت هیچ کمک دولتی نیستند. آنها امیدوارند که بودجه ریزی دقیق آنها را قادر به حفظ خانه کند، اما نگران هستند که ممکن است موفق نشوند.

جيمز، مدير مياني در فناوري، مي‌گويد: «كوچك كردن در حال حاضر با جريمه‌ها و هزينه‌هاي هنگفتي مانند حق تمبر همراه خواهد بود، اما هر بار كه در مورد آن صحبت مي‌كنند كمي كمتر شوخي مي‌شود». شرکتی که در حال حاضر بیشتر از خانه کار می کند.

او همچنین می ترسد که از او خواسته شود تمام وقت به دفتر بازگردد. «اگر مجبور باشم دوباره 80 دقیقه رفت و آمد یک طرفه را برای کار در هرتفوردشایر انجام دهم، فقط هزینه سوخت ما را از نظر مالی از آب در می آورد.

زمانی که خریدیم، برای من غیرقابل تصور بود که نرخ بهره تا این حد افزایش یابد. من مطمئن نیستم که بتوانیم یک تغییر بزرگ مالی دیگر را تحمل کنیم. به گذشته، من احساس می‌کنم این بسیار غیرمسئولانه بود که بانک به ما وام داد و می‌دانم که آنها بیشتر به ما وام می‌دادند.»

ریشی سوناک با پوشه ای قرمز زیر بغلش، خیابان داونینگ شماره 11 را ترک می کند
به عنوان صدراعظم، ریشی سوناک تعطیلات تمبر را در سال 2020 معرفی کرد. عکس: لئون نیل/گتی ایماژ

باربارا و همسرش جان، پس از داشتن فرزند دوم در سال 2020 و گذراندن زمان زیادی با هم کار کردن از خانه و تحصیل در خانه در طول قرنطینه کووید، تصمیم گرفتند که خانه سه خوابه آنها در حال تبدیل شدن به “فشار هراسی” باشد و به یک ملک دوره ای تبدیل شدند. دو برابر اندازه در پلیموث مرکزی.

باربارا می‌گوید: «این یک پله از نردبان بالا بود، ما خودمان را با وام مسکن جدیدمان زیاد نمی‌کردیم و مقداری پول برای بازسازی خانه کنار گذاشته بودیم. پس از آن بحران هزینه زندگی، قبوض بالاتر انرژی و هزینه های مهد کودک ما به بیش از 900 پوند در ماه افزایش یافت. ما همه چیز را کاهش دادیم، اما وقتی ترسونومیکس پوند را کاهش داد، می‌دانستیم که چه معنایی برای تمدید وام مسکن ما دارد.

“ما به این نتیجه وحشتناک رسیدیم که تنها راه برای جلوگیری از مشکلات مالی در آینده این است که خانه خود را قبل از اینکه دچار مشکل شویم بفروشیم.

هر دوی ما مشاغل آکادمیک با درآمد خوبی داریم – 10 سال پیش درآمد بسیار کمی داشتیم اما هنوز می توانستیم سفر کنیم، پول پس انداز کنیم، بیرون غذا بخوریم و غیره. درآمد ما بالاتر از هر زمان دیگری است، اما استاندارد زندگی ما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. ما هر پنی را تماشا می کنیم.»

در دوران جنون خرید کووید، رشد قیمت مسکن به بالاترین میزان خود در بیش از یک دهه گذشته رسید، در حالی که قیمت خانه‌ها سریع‌تر از قیمت آپارتمان در تمام مناطق بریتانیا رشد کرد. گزارش بانک انگلستان نشان می دهد ترجیح خریداران مسکن برای خانه ها نسبت به آپارتمان با حدود 38 درصد افزایش قیمت مسکن بین سال های 2020 و 2021 و احتمالاً مهم ترین عامل در رونق مرتبط است.

هالیفاکس اکنون پیش بینی می کند که قیمت مسکن در سال جاری حدود 8 درصد کاهش یابد. تعداد درخواست‌های خریداران بالقوه مسکن در ماه سپتامبر برای پنجمین ماه متوالی کاهش یافت، در حالی که فروش به پایین‌ترین سطح از می 2020 کاهش یافت.

باربارا و جان ماه گذشته خانه خود را وارد بازار کردند و قبلاً مجبور به کاهش قیمت شده اند. “در حال حاضر احتمالاً در هنگام فروش ضرر خواهیم کرد. ما آنقدر از دولت عصبانی و ناراحت هستیم که به اینجا رسیده ایم.»

برای دیگران، ارتقاء در درجه اول نه با تلاش برای فضای بیشتر، بلکه با این ایده که خرید خانه یک سرمایه گذاری خوب است، انگیزه داشت. امی، 35 ساله، یک تحلیلگر از لندن که به تنهایی زندگی می کند، آپارتمان یک خوابه خود را با خانه ای 475000 پوندی سه خوابه در ژانویه 2021 معاوضه کرد.

زنی در حال هل دادن نوزادی روی صندلی چرخدار از مقابل پنجره یک مشاور املاک عبور می کند
پنجره یک آژانس املاک در نوامبر 2022، که در آن زمان قیمت مسکن به طور پیوسته در حال کاهش بود. عکس: Kin Cheung/AP

او که احساس می کرد هزینه های بالای خدمات در آپارتمان قبلی اش هدر دادن پول است، بیش از 20 پیشنهاد برای خانه ارائه کرد، اما همچنان بین 50000 تا 75000 پوند پیشی گرفت. امی می‌گوید: «برای به دست آوردن این خانه باید بودجه زیادی را پشت سر گذاشتم. “اما نرخ وام مسکن در هنگام خرید بسیار خوب بود، من توانستم 285000 پوند با 1.2٪ وام بگیرم.”

با این حال، زمانی که او مجبور شد وام مسکن خود را در دسامبر سال گذشته دوباره تعمیر کند، پرداخت های ماهانه او به لطف نرخ جدید 4.74 درصدی، 397 پوند از 844 پوند به 1241 پوند افزایش یافت.

امی می‌گوید: «من در نظر دارم به یک ملک کوچک‌تر جایی ارزان‌تر نقل مکان کنم. من به چند آپارتمان در استراتفورد نگاه کردم [in east London]، اما هزینه خدمات آنها حتی بیشتر از آپارتمان قبلی من بود، سالانه 5000 تا 6000 پوند.

من همچنین نگران هستم، زیرا قیمت مسکن به اندازه ای که می توانست افزایش پیدا نکرده است. اما اگر بتوانم یک ملک را به روشی مقرون به صرفه کوچک کنم، این کار را انجام می دادم. من باید.»

آدام فاهی، معمار و پدر چهار فرزند اهل ساری، یکی از چندین صاحب خانه است که به نظاره گر امور مالی آنها به اندازه کافی گسترش نمی یابد که به راحتی نرخ وام مسکن بالاتر را به همراه هزینه زندگی بالاتر جذب کند. این خانواده اکنون در حال کوچک شدن به ملکی هستند که ارزش آن کمی بیش از نیمی از ارزش خانه فعلی خود است.

ما به تازگی پیشنهادی را برای خانه خود به مبلغ 1.4 میلیون پوند پذیرفته ایم و پیشنهاد ما در مورد یک خانه جدید در ساسکس غربی به مبلغ 750000 پوند پذیرفته شده است. خانه ای که به آن نقل مکان می کنیم بسیار کوچکتر است: ما حدود 650 فوت مربع کمتر از خانه فعلی خود خواهیم داشت که یک شش تخته با چهار اتاق پذیرایی است.

ما یک وام مسکن 290000 پوندی داریم که مایل به حذف آن هستیم تا استرس مالی را کاهش دهیم. تنها راه برای انجام این کار کوچک کردن است. اجرای مدرسه 30 تا 40 دقیقه بیشتر طول می کشد، اما بهبود استاندارد زندگی ارزش آن را دارد. قبض های وام مسکن و انرژی ما هر ماه در خانه جدید تقریباً 2000 پوند ارزان تر خواهد بود.

ما مشتاقانه منتظر صرف غذا و تعطیلات خانوادگی هستیم – حرکت ما به ما امکان می دهد دوباره چنین کارهایی را انجام دهیم.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مشتریان انرژی با قیمت ثابت با افزایش هزینه های ثابت با شوک قبض مواجه می شوند | قبوض انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیهزاران خانواری که قراردادهای انرژی با …