بازگشت به آینده: چگونه Mastodon هنر گمشده مکالمه آنلاین را بازیابی می کند | جان ناتون

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دبلیوتوییتر برای اولین بار در جولای 2006 ظاهر شد، من مسحور آن شدم. در یک نقطه، برخی از افراد حرفه‌ای برنامه‌ای ایجاد کردند که توییت‌ها را ثبت می‌کرد و آنها را در زمان واقعی روی نقشه جهان مکان‌یابی می‌کرد تا بتوانید نقاط کوچکی را که در سراسر جهان ظاهر می‌شوند تماشا کنید. (حتی یک ویدیوی کوتاه از صفحه نمایش خود ضبط کردم و آن را روی موسیقی تنظیم کردم، اما آن را آنلاین قرار ندادم زیرا مالک حقوق موسیقی نبودم و اکنون نمی توانم آن را پیدا کنم. آه – زندگی دیجیتالی اینگونه است. )

چیزی که در ابتدا در مورد توییتر دوست داشتم این بود که به شما امکان می داد به جریان فکری افرادی که دوست دارید یا تحسین می کنید متصل شوید. با این حال، مانند همه چیزهای خوب، زمانی که پلتفرم برای افزایش «درگیری» (و امیدوار بود، سود) اقدام به اصلاح الگوریتمی فیدهای کاربران کرد، به پایان رسید. و از آن به بعد، هر چند من حساب خود را حفظ کردم، به طور فزاینده ای خسته کننده شد. اما وقتی مشخص شد که ایلان ماسک قصد دارد این پلتفرم را بخرد – و ویران کند – تصمیم گرفتم جایگزین های احتمالی را بررسی کنم.

مانند بسیاری از افراد دیگر، نگاه من به ماستودون به عنوان پناهگاهی از جنون ناشی از ماسک خیره شد. به هر حال، به کاربران خود همان امکانات میکروبلاگینگ را ارائه می دهد. اما در آنجا شباهت ها به پایان رسید. توییتر یک سایت واحد است. ماستودون، در مقابل، یک است پروتکل – «سیستمی از قوانین برای ایجاد شبکه اجتماعی خودتان که می تواند با هر کد دیگری که از همان کد پیروی می کند نیز تعامل داشته باشد». بنابراین در حالی که توییتر یک کائناتماستودون چیزی است که به آن «فدیورس» می گویند – یعنی یک شبکه غیرمتمرکز متشکل از تعداد زیادی گره نیمه مستقل، یا به قول یکی از ناظران: «شبکه توزیع شده از خدمات مشابه توییتر».

این ترسناک به نظر می رسد، اما در واقعیت، نسبتاً ساده است. پیوستن به توییتر فقط شامل ثبت نام در twitter.com است. اما برای تبدیل شدن به یک کاربر Mastodon، باید در یکی از آن گره های نیمه مستقل ثبت نام کنید. آنها اساساً فقط سرورهایی هستند که توسط افراد یا گروه ها اجرا می شوند و Mastodon به طور مفید لیستی از سرورهایی را ارائه می دهد که ممکن است فکر کنید به آنها ملحق شوید. پس از ورود، هویت شما به سروری که در آن حساب کاربری دارید پیوند داده می شود. بنابراین اگر نام کاربری “vici” را در سرور arsenalfc.social انتخاب کرده اید، نام کاربری شما @vici@arsenalfc.social خواهد بود. و شما می توانید هر کاربر دیگر Mastodon را فالو کنید، صرف نظر از اینکه در چه سروری قرار دارد.

از آن زمان به بعد، کمی شبیه استفاده از توییتر است – پست کردن به جای توییت کردن، ارسال مجدد، لایک کردن و غیره. تفاوت بزرگ این است که شما فقط مواردی را می بینید که کسانی که دنبال می کنید پست کرده اند: فید شما به صورت الگوریتمی برای منافع سرمایه گذاران خطرپذیر تنظیم نشده است. (Mastodon منبع باز است و توسط یک شرکت غیرانتفاعی مستقر در آلمان، Mastodon gGmbH اداره می شود.)

اگر از توییتر می آیید، اولین چیزی که در مورد Mastodon متوجه می شوید این است که به نظر می رسد ساکت تربه نحوی – فریاد زدن کمتر، تندخویی کمتر، موضع گیری کمتر، فخرفروشی کمتر وجود دارد. و البته ممکن است در ابتدا کسل کننده تر به نظر برسد، زیرا شما فقط آنچه را که “پیروان” شما (این یک کلمه است؟) پست یا بازنشر کرده اند می بینید. همچنین متوجه خواهید شد که اگر یکی از مخاطبین شما بخواهد چیزی را پست کند که احساس می کند ممکن است شوکه کننده یا آزاردهنده باشد، قبلاً آن را پرچم گذاری کرده است تا شما روی آن کلیک نکنید.

تا اینجای کار خیلی خوبه. اما از آنجایی که این فناوری است، معایبی نیز دارد. واضح‌ترین مورد این است که در حالی که شما دیگر تحت الحمایه یک امپراتور دیجیتال نامنظم به نام ایلان نیستید، مدیر سرور ماستودون انتخابی شما نیز ممکن است یک فرشته (یا یک دموکرات) نباشد – همانطور که یک وبلاگ نویس کشف کرد. او نوشت: «من تبلیغات ماستودون را باور کردم، و یک سایت کوچک را از لیست joinmastodon.org انتخاب کردم. آن سایت کوچک معلوم شد که توسط فاشیست ها اداره می شود و اجازه نمی دهد اکانت خود را لغو کند. من آنجا را ترک کردم و به یک سایت سیاسی کوچک رفتم… که لیبرال میانه رو من را به خاطر رادیکال بودن بیش از حد از بین برد. سپس تصمیم گرفتم که بودن یک پرنده در یک گله بزرگ ایده خوبی است و برای یک حساب کاربری در mastodon.social، سایت مادر Mastodon ثبت نام کردم.

بنابراین آیا این جایگزینی برای توییتر است؟ فکر نمی کنم اینطور باشد، آووکادو جایگزینی برای انبه است. توییتر واقعا برای صدا و سیما – برای اینکه به جهان در کل بداند شما چه فکر می کنید، یا به مردم در مورد کتاب/رویداد/پادکست آینده خود هشدار می دهید، یا از چاله ها، ریشی سوناک، برگزیت، فراز و نشیب و وحشتناکی کلی همه چیز شکایت می کنید.

در بهترین حالت، به نظر می رسد که Mastodon بیشتر در مورد مکالمه است تا فریاد زدن، و از این نظر من را به یاد اینترنت اولیه – در دهه 1980، قبل از شبکه جهانی وب – و به ویژه Usenet، اولین فضای گفتگوی آنلاین جهانی شبکه می اندازد. در این صورت، اگر معلوم شود که مالکیت آشفته توئیتر ماسک، ماجراجوی مریخی، ما را به آینده بازمی گرداند، طعنه آمیز نیست؟

چیزی که من خوانده ام

آزادی مذهب
یادآوری چالش پاپ بندیکت سرمقاله ای جذاب است نوامبر مجله ای نوشته ناتان گاردلز درباره مناظره پاپ فقید با یورگن هابرماس فیلسوف آلمانی درباره ارزش های دموکراتیک.

حفاظت اطلاعات
برخی از توصیه‌های واقعاً مفید در مورد امنیت دیجیتال از طرف رمزنگار و فن‌شناس آمریکایی، بروس اشنایر، که این چیزها را از درون می‌داند، در پست انتخاب گذرواژه‌های امن در وبلاگ Schneier در امنیت او یافت می‌شود.

مدرسه دستور زبان
جنگ داخلی بر سر نقطه ویرگول قطعه ای سرگرم کننده از گال بکرمن است اقیانوس اطلس درباره بحث‌هایی که رابرت کارو، زندگی‌نامه‌نویس آمریکایی و رابرت گوتلیب ویراستارش، 50 سال است که داشته‌اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هری ویتینگتون، وکیل تگزاس که توسط چنی تیراندازی شد، در ۹۵ سالگی درگذشت

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، همسرش گفت، هری ویتینگتون، یک وکیل ثروتمند …