“خجالت بزرگ”: رودخانه بالکان به زباله دانی شناور تبدیل می شود

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رودخانه‌ای در بالکان که به‌خاطر زیبایی طبیعی خیره‌کننده‌اش شناخته می‌شود، در میان طلسم آب و هوای بد که به دلیل سوءمدیریت طولانی مدت بدتر شده است، به زباله‌های غول‌پیکر شناور تبدیل شده است.

تن‌ها بطری‌های پلاستیکی، بشکه‌های زنگ‌زده، لاستیک‌های مستعمل، لوازم خانگی، چوب‌های خشک‌شده و دیگر زباله‌ها در پشت سدی در رودخانه درینا در بوسنی و هرزگوین انباشته شده‌اند که از میان تپه‌های جنگلی مار می‌گذرد.

بسیاری از این زباله‌ها در محل‌های دفن زباله‌های کنار رودخانه‌ای که دارای مقررات ضعیفی هستند یا مستقیماً به آبراه‌هایی که در سه کشور در بالکان می‌گذرد، ریخته می‌شوند و در پشت حصارها جمع می‌شوند و در پایین دست جریان می‌یابند.

فعالان محیط زیست محلی شکایت دارند که مانع نصب شده توسط یک نیروگاه برق آبی بوسنیایی، در چند کیلومتری بالادست سد آن در نزدیکی ویسگراد، شهری در شرق بوسنی که ناخواسته به محل زباله تبدیل شده است.

باران شدید و هوای غیرقابل فصل گرم در هفته گذشته باعث سرریز شدن بسیاری از آبراه‌ها در بوسنی، صربستان و مونته‌نگرو شده و باعث جاری شدن سیل در مناطق مجاور شده و تعداد زیادی از مردم را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده است.

دژان فورتولا از گروه زیست محیطی اکو سنتر ویسگراد گفت که “جریان عظیم زباله” با وجود بارش های سیل آسا و کاهش سیل متوقف نمی شود.

رودخانه درینا در فاصله 346 کیلومتری کوهستانی شمال غربی مونته نگرو از طریق صربستان و بوسنی می گذرد. بسیاری از شاخه های آن به خاطر رنگ زمردی و مناظر خیره کننده خود شناخته شده اند.

فورتولا گفت که تخمین زده می شود در روزهای اخیر حدود 10,000 متر مکعب زباله در پشت سد زباله رودخانه درینا جمع شده است.

همین مقدار در سال های اخیر از رودخانه کشیده شده است.

“خطر بزرگ زیست محیطی و بهداشتی”

پاکسازی زباله ها پایان کار نیست.

حذف زباله به طور متوسط ​​تا شش ماه طول می کشد. اما به یک محل دفن زباله محلی در ویسگراد ختم می شود، جایی که فورتولا گفت حتی ظرفیت رسیدگی به زباله های خود شهر را ندارد.

وی گفت: “آتش سوزی در محل دفن زباله همیشه شعله ور است” و شرایط آنجا را نه تنها یک خطر بزرگ زیست محیطی و بهداشتی، بلکه شرم آور بزرگی برای همه ما خواند.

دهه ها پس از جنگ های ویرانگر دهه 1990 پس از فروپاشی یوگسلاوی، بالکان هم از نظر اقتصادی و هم از نظر حفاظت از محیط زیست از بقیه اروپا عقب تر است.

این کشورها علیرغم عضویت در اتحادیه اروپا و پذیرش برخی از قوانین و مقررات این بلوک، پیشرفت کمی در ساختن سیستم‌های دفع زباله موثر و سازگار با محیط زیست داشته‌اند.

زباله‌های غیرمجاز تپه‌ها و دره‌ها را در سراسر منطقه رها می‌کنند، در حالی که زباله‌های جاده‌ها و کیسه‌های پلاستیکی درختان را زینت می‌دهند.

در کنار آلودگی رودخانه ها، بسیاری از کشورهای بالکان غربی مشکلات زیست محیطی دیگری نیز دارند.

یکی از مهم ترین موارد، سطح بسیار بالای آلودگی هوا است که تعدادی از شهرهای منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

رادوس برکالوویچ، ساکن ویسگراد، گفت: «مردم باید با چنین مشکلاتی بیدار شوند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وکیل تگزاس که در سفر شکار سال 2006 توسط دیک چنی مورد اصابت گلوله قرار گرفت در سن 95 سالگی درگذشت | سیاست آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک وکیل تگزاس که به …