نمایندگان دیپلماتیک تلاش می کنند تنش های صربستان و کوزوو را با گفتگو در پریشتینا و بلگراد حل کنند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

فرستادگان دیپلماتیک روز جمعه از کوزوو و صربستان به عنوان بخشی از تلاش های مستمر آنها برای کاهش تنش ها و کمک به تأمین توافق آشتی بین دو دشمن سابق جنگ بازدید کردند.

فرستادگان ایالات متحده، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و ایتالیا ابتدا با آلبین کورتی نخست وزیر در کوزوو دیدار کردند.

آنها بعداً در بلگراد با رئیس جمهور الکساندر ووچیچ ملاقات کردند تا در مورد گام های بعدی احتمالی در جهت عادی سازی روابط میان صربستان و کوزوو گفتگو کنند.

استقلال کوزوو

کوزوو در سال 2008 از صربستان اعلام استقلال کرد.

صربستان، با حمایت متحدان روسیه و چین، از به رسمیت شناختن کشور کوزوو که مورد قبول ایالات متحده و بسیاری از کشورهای غربی است، امتناع کرده است.

این اختلاف همچنان منبع بی ثباتی در بالکان در بحبوحه تهاجم تمام عیار مسکو به اوکراین است.

پس از بیش از دو ساعت گفتگوهای “طولانی،… نه آسان، اما… بسیار صادقانه، بسیار باز” با کورتی، میروسلاو لایچاک، فرستاده اتحادیه اروپا گفت که برای اعلام هرگونه تحولات چشمگیر در مورد پیشنهادی که به پریشتینا ارائه شده است، خیلی زود است. بلگراد سال گذشته

لایکاک، وزیر امور خارجه سابق اسلواکی، گفت: “ما انتظار داشتیم که فرصت هایی را که این پیشنهاد ارائه می دهد درک بهتری داشته باشیم. امیدوارم به درک کامل و استفاده کامل از پتانسیل این پیشنهاد برسیم.”

تنش میان صربستان و کوزوو

اتحادیه اروپا بیش از یک دهه را صرف میانجیگری گفتگو بین پریشتینا و بلگراد کرده است.

هیچ جزئیاتی از آخرین پیشنهاد منتشر نشده است.

لایچاک گفت: «ما در میانه مأموریت خود هستیم و به بلگراد ادامه می دهیم.

لایچاک پس از گفتگو با ووچیچ، این پیشنهاد را “بهترین راه برای عادی سازی روابط صربستان و کوزوو و برای یکپارچگی اروپایی منطقه” توصیف کرد.

لایچاک افزود: ووچیچ رویکردی مسئولانه و تمایل به اتخاذ تصمیمات دشوار به نفع صلح و چشم‌انداز اروپایی صربستان را نشان داد.

او گفت: “ما احساس دلگرمی می کنیم. کار ما بدون تاخیر ادامه خواهد داشت.”

ووچیچ در بیانیه‌ای جداگانه گفت که در روزهای آینده رایزنی‌های بیشتری در داخل صربستان انجام خواهد داد و “ما آماده پذیرش مفهوم و کار بر روی اجرای توافقنامه پیشنهادی هستیم”، اگرچه یک بخش همچنان مورد بحث است.

درگیری منجمد

ووچیچ گفت: «ما توافق کردیم که درگیری منجمد راه حلی نیست، زیرا وقتی درگیری منجمد وجود دارد، فقط زمان آن است که کسی آن را آزاد کند.

ماه گذشته، قدرت های غربی در حل و فصل یک وضعیت متشنج در شمال کوزوو مشارکت کردند، جایی که صرب ها در اعتراض به دستگیری یک افسر پلیس سابق صرب، سنگرهایی را در جاده های اصلی برپا کردند.

وضعیت در شمال همچنان بی ثبات است.

تنها چند ده افسر پلیس مأموریت حاکمیت قانون اتحادیه اروپا، موسوم به EULEX، پس از استعفای تمامی نمایندگان صرب‌ها از سمت‌های خود در نوامبر، از امنیت منطقه مراقبت می‌کنند.

سرکوب خونین صربستان علیه جدایی طلبان آلبانیایی کوزوو در سال 1999 با کمپین بمباران 78 روزه ناتو پایان یافت که همچنین نیروهای صرب، پلیس و نیروهای شبه نظامی را از کوزوو بیرون راند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …