نمایندگان پارلمان اروپا خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سیاه شدند | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پارلمان اروپا خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران در لیست سیاه اروپا شده است، اقدامی که برخی از سیاستمداران غربی نگرانند که ایران را از مذاکرات برای احیای توافق هسته ای 2015 خارج کند.

مجلس تنها نقش مشورتی دارد، اما وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه برای بحث درباره تحریم‌های بیشتر تشکیل جلسه دهند و ایرانی‌های خارج از کشور ممنوعیت سپاه را خواست اصلی خود می‌دانند.

ایران در پاسخ اولیه خود گفته است که در صورت ممنوعیت سپاه پاسداران، ارتش های اتحادیه اروپا را به عنوان سازمان های تروریستی اعلام می کند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماس با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نهادی برای ایجاد امنیت دانست.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، این هفته با حمایت از درخواست‌ها برای برچسب زدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی، رتبه‌ها را شکست. برخی از سیاستمداران ایرانی گفته‌اند که چنین اقدامی – که قبلاً توسط دونالد ترامپ در ایالات متحده اجرا شده است – می‌تواند منجر به شکست گفتگوها در مورد احیای برنامه جامع اقدام مشترک، اصطلاح فنی توافق 2015 شود.

ممنوع کردن سپاه پاسداران، در مقابل اعمال تحریم های بیشتر، احتمالاً جمع آوری پول یا انجام فعالیت های تبلیغاتی را برای حامیان رژیم ایران دشوارتر می کند. بحث اروپا به یک بحث موازی در بریتانیا تبدیل می شود، جایی که نمایندگان مجلس به شدت از ممنوعیت به عنوان یک اقدام اضافی در کنار تصویب تحریم ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور کامل حمایت می کنند.

نگهبانان بر نیروی شبه‌نظامی بسیج داوطلب نظارت می‌کنند که از اواسط سپتامبر علیه اعتراض‌هایی که با کشته شدن مهسا امینی، 22 ساله، پس از دستگیری او به اتهام نقض قوانین پوشش زنان در ایران آغاز شد، مستقر شده‌اند.

مقامات می گویند که صدها نفر از جمله اعضای نیروهای امنیتی ایران در طی بیش از چهار ماه ناآرامی های داخلی کشته و هزاران نفر دستگیر شده اند.

سپاه پاسداران که اندکی پس از انقلاب اسلامی 1979 تشکیل شد، پاسخگوی رهبر معظم ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای است و نیروهای زمینی، دریایی و هوایی خود را دارد.

بسیاری از نمایندگان پارلمان اروپا که از ممنوعیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت می کنند نیز از پایان مذاکرات توافق هسته ای 2015 حمایت می کنند. هانا نویمان، نماینده آلمانی سبز در پارلمان اروپا، به پارلمان گفت: «چگونه می‌توانیم درباره احیای برجام صحبت کنیم، اگر تنها چیزی که آشکار می‌شود، به رسمیت شناختن بین‌المللی است که رژیم به فوریت به آن نیاز دارد؟ زمان یک سیاست مبهم به پایان رسیده است. تا زمانی که اعتراضات وحشیانه ادامه دارد، نباید مذاکره کنیم. تا زمانی که سپاه مردم خود و منطقه را به وحشت می اندازد، ما باید با آنها تروریست رفتار کنیم.»

بحث در مورد ممنوعیت شدیدترین بحث در آلمان بوده است، جایی که وزیر امور خارجه سبزها، آنالنا بائربوک، گفته است که از ممنوعیت حمایت می کند اما فقط در صورتی که قانونی باشد.

نوربرت روتگن، نماینده دموکرات مسیحی و متخصص روابط خارجی که انتقادات از بارباک را رهبری می کرد، گفت که او در پشت استدلال های قانونی نادرست پنهان شده است. وی گفت: وزارت خارجه آلمان وانمود می‌کند که موانع قانونی برای توقیف سپاه وجود دارد. وزیر امور خارجه می‌گوید برای ثبت نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، تحقیقات یا محکومیت در اتحادیه اروپا لازم است، اما دادگاه عدالت اروپا تصریح کرده است که تحقیقات یا محکومیت‌ها می‌تواند از خارج از اتحادیه اروپا نیز باشد تا گروهی در این فهرست قرار گیرد. لیست ترور

“تمام الزامات قانونی انجام شده است. در حال حاضر دادستان کل آلمان حملات تروریستی مرتبط با سپاه به چندین کنیسه در ایالت نوردراین وستفالن را تحت تعقیب قرار می دهد و در آمریکا نیز حکم دادگاه فدرال علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل اقدامات تروریستی وجود دارد.

روتگن گفت که رفتار ایران با جنبش اعتراضی آنقدر جدی است، خشونت آنقدر وحشیانه است، و پتانسیل این انقلاب آنقدر زیاد است، نه تنها برای مردم ایران، بلکه برای منطقه و اروپا، که ما باید روشن کنیم که کدام یک طرفی که ما بی قید و شرط از آن حمایت می کنیم. با عدم تصمیم گیری به نفع فهرست تروریسم، اتحادیه اروپا در این مورد دوگانه باقی می ماند.

برخی از مقامات آمریکایی از فشار بر رژیم استقبال می‌کنند زیرا معتقدند جنگ قدرت در ایران وجود دارد و یکی از جناح‌ها استدلال می‌کند که بقای درازمدت رژیم تهدید می‌شود مگر اینکه اقتصاد بهبود یابد، که مستلزم لغو تحریم‌های آمریکا و بازگشت به ایران است. توافق هسته ای اجازه می دهد.

ایران و قدرت‌های غربی از آوریل 2021 برای احیای توافق هسته‌ای، که به ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش، لغو تحریم‌ها را می‌داد، درگیر گفت‌وگوهایی هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …