خانواده محیط بانان مفقود شده مکزیکی شرکت معدن را متهم کردند | مکزیک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بستگان دو محیط بان مفقود شده مکزیکی انگشت خود را به سمت یک شرکت معدنی فراملیتی نشانه رفته اند که به ادعای آنها مسئول تخریب محیط زیست و خشونت در جامعه روستایی است و ممکن است با جنایتکارانی که عزیزانشان را ربوده اند ارتباط داشته باشد.

ریکاردو آرتورو لاگونس گاسکا، وکیل مشهور حقوق بشر، و آنتونیو دیاز والنسیا، رهبر جامعه بومی آکویلا در ایالت میچوآکان، آخرین بار روز یکشنبه بعد از شرکت در یک جلسه جامعه ضد معدنکاری دیده شدند.

به گفته شاهدان، این دو فعال پس از خروج از جلسه در آکویلا و حرکت به سمت ایالت همسایه کولیما، توسط چند مرد سوار بر خودرو و موتورسیکلت مورد تهدید و تعقیب قرار گرفتند. لاگونز 41 ساله و دیاز 71 ساله در یک وانت هوندا سفید رنگ در حال حرکت بودند که بعداً رها شده در کنار بزرگراه پر از گلوله اما بدون خون پیدا شد.

قاتل ها منتظر لحظه مناسب بودند. معلم را تهدید کرده بودند [Díaz] و وکیل [Lagunes] در گذشته، و به ما گفت که ما پنج نفر در لیست آنها هستیم. میگل جیمنز یکی از اعضای جامعه که نامش برای محافظت از او در برابر انتقام‌جویی تغییر کرده است، گفت: قاتل‌ها روز یکشنبه آنجا بودند و آن‌ها را با موتورسیکلت و ماشین دنبال کردند و با خود بردند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز پنجشنبه، خواهر وکیل ناپدید شده گفت: “ما می خواهیم بر مسئولیت احتمالی شرکت معدنی ترنیوم در اطمینان از زنده شدن دوباره برادرم ریکاردو لاگونس و پروفسور آنتونیو دیاز تاکید کنیم.

این شرکت یکی از قدرتمندترین بازیگران در منطقه است و عملیات آن نه تنها بر محیط زیست بلکه بر بافت اجتماعی تأثیر گذاشته و باعث ایجاد درگیری و خشونت شده است. این شرکت با گروه های مختلف محلی و احتمالاً با عاملان این ناپدید شدن ارتباط دارد. ما خواستار تحقیقات کامل هستیم و شرکت از ما حمایت می کند تا برادرم و آنتونیو را زنده پیدا کنیم.»

“ما معتقدیم که شرکت می تواند درگیر باشد، و به همین دلیل است که ما از شرکت می خواهیم پاک شود. اگر چیزی برای پنهان کردن ندارند، باید این را بگویند.»

ترنیوم مکزیک، شرکت معدنی، هرگونه دخالت در این موضوع را رد کرد.

سخنگوی شرکت معدن در بیانیه‌ای گفت: «ترنیوم همبستگی خود را با خانواده‌های مردان ناپدید شده و با جامعه آکویلا اعلام می‌کند و امیدوار است که این رویدادها به سرعت روشن شود. ترنیوم با هر نوع خشونت مخالف است و هرگونه گمانه زنی و/یا افترا که سعی در مرتبط ساختن آن با هر نوع فعالیت غیرقانونی داشته باشد را قاطعانه رد می کند. ما همیشه در چارچوب قانون و با احساس مسئولیت اجتماعی گسترده عمل می کنیم. ترنیوم یک شرکت سهامی عام پیشرو در تولید فولاد در آمریکای لاتین است که در تمام عملیات خود به صورت شفاف و تحت بالاترین استانداردهای کنترلی فعالیت می کند.

لاگونز، یک مدافع مشهور بومی و حقوق زمین، نماینده جامعه آکیلا در مبارزه خود برای غرامت از این شرکت است که ادعا می شود معادن آن باعث ایجاد آسیب های زیست محیطی، بهداشتی و اجتماعی و همچنین شکاف و خشونت در جامعه شده است.

هفته گذشته، سه عضو جامعه – که بخشی از یک نیروی دفاع شخصی بودند که سعی داشتند از قلمرو خود در برابر گروه های جنایتکار و غصب زمین محافظت کنند – توسط اعضای کارتل نسل جدید Jalisco (CJNG)، یکی از قدرتمندترین و خشن ترین جنایتکاران مکزیک به قتل رسیدند. گروه ها. دو نفر دیگر موفق به فرار شدند.

خشونت در امتداد مرز کولیما-میچوآکان در شمال مکزیک باعث آوارگی‌های گسترده و مهاجرت اجباری شده است زیرا CJNG علیه کارتل شوالیه‌های معبد به منظور به دست آوردن کنترل صنایع مختلف غیرقانونی و قانونی از جمله معدن، آووکادو و موز جنگ به راه انداخته است.

مکزیک یکی از خطرناک ترین کشورهای جهان برای مدافعان حقوق محیط زیست و زمین است که در آن گروه های جنایتکار و مقامات فاسد تقریباً با مصونیت کامل جوامع را تهدید و به آنها حمله می کنند. بر اساس گزارش گلوبال ویتنس، ناظر بین المللی که خشونت های مرتبط با پروژه های استخراجی را ردیابی می کند، در سال 2021، 54 مدافع حقوق زمین به قتل رسیدند و 19 نفر دیگر ناپدید شدند.

گلوبال ویتنس گفت، در سال های اخیر، CJNG به استخراج غیرقانونی معادن دست زده است و «خشونت علیه جوامع بومی با مصونیت کامل و بدون واکنش کافی از سوی دولت مکزیک» انجام داده است.

ترنیوم در خارج از کارخانه خود در مونتری، مکزیک به تصویر کشیده شده است.
ترنیوم در خارج از کارخانه خود در مونتری، مکزیک به تصویر کشیده شده است. عکس: دانیل بسریل/ رویترز

لاگونز قبلاً در موارد متعددی از سوی دولت مکزیک و کمیسیون بین آمریکایی حقوق بشر در پاسخ به تهدیدهای مرگ مرتبط با پرونده‌های حقوق بالای زمین، اقدامات حفاظتی دریافت کرده بود.

در بحبوحه ترس فزاینده در مورد امنیت مردان – و خشم از واکنش ضعیف ایالت ها – بستگان، همکاران و سایر حامیان در مکزیکو سیتی کمپ اعتراضی را در مقابل کاخ ملی برپا کرده اند و از مقامات می خواهند که اقدام کنند.

وضعیت پیچیده است و جامعه دوپاره شده است. از یک طرف، گروه‌های جامعه ضد معدن از ترنیوم مکزیک می‌خواهند که به وعده‌های مالی، اجتماعی و زیرساختی که در سال 2012 داده شده بود عمل کند. آنها همچنین در تلاشند تا پروژه جدید استخراج سنگ آهن و سایر فلزات را متوقف کنند، که به ادعای آنها انجام نشده است. مجاز شده است.

از سوی دیگر، طبق گزارش‌های محلی، گفته می‌شود که سایر اعضای جامعه با شرکت و/یا باندهای جنایتکار همسو هستند.

به گفته شبکه ملی سازمان های مدنی حقوق بشر “همه حقوق برای همه”، در دهه گذشته، 38 مدافع محلی حقوق محیط زیست و زمین کشته شده اند، شش نفر دیگر ناپدید شده اند. هیچ یک از جرایم با موفقیت پیگیری نشده است.

علیرغم درگیری ها و خشونت ها، فعالان جامعه ضد معادن قول داده اند در میان افزایش بیماری های دوران کودکی، کمبود آب، فرسایش زمین و جنگل زدایی به مبارزه خود ادامه دهند. جیمنز گفت: “ما در این مبارزه می ترسیم، از ترس اینکه در هر زمان دیگری یکی از ما باشد. ما به دولت نیاز داریم که همکاران ما را بازگرداند، در غیر این صورت گروه‌های اجتماعی باید وارد عمل شوند.»

ترنیوم مکزیک زیرمجموعه محلی گروه فولادی ترنیوم مستقر در لوکزامبورگ است که بخشی از گروه ایتالیایی-آرژانتینی تکینتا است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

معلمانی که با افزایش هزینه های بریتانیا به سلامت دندان دانش آموزان آسیب می زند خمیر دندان می دهند | بحران هزینه زندگی در انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس تحقیقات جدید، از …