لولا در میان وعده مقابله با بحران از قلمرو بومی یانومامی برزیل بازدید می کند | برزیل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سونیا گوجاجارا، اولین وزیر در امور بومیان برزیل، در حالی که آماده پرواز به همراه رئیس جمهور جدید لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا بود، قول داده است که مقابله با بحران انسانی که بزرگترین قلمرو بومی کشور را گرفتار کرده است، “اولویت مطلق” قرار دهد.

در زمان رئیس جمهور سابق، ژائیر بولسونارو، هزاران معدنچی غیرقانونی طلا به منطقه یانومامی در آمازون سرازیر شدند و خشونت، آلودگی و یک فاجعه بهداشتی را به همراه آوردند که در یک سری عکس اخیر از کودکان و بزرگسالان به شدت سوءتغذیه ثبت شده است.

روز جمعه، لولا اعلام کرد که او و گوجاجارا یک بازدید اضطراری از ایالت رورایما آمازون، جایی که قلمرو یانومامی در آن قرار دارد، خواهند داشت تا پاسخ دولت به “سطوح ظالمانه سوء تغذیه” را رهبری کنند.

“بستگان یانومامی ما با یک بحران انسانی و بهداشتی روبرو هستند. گوجاجارا در توییتر خود نوشت: ما نمی‌توانیم اجازه دهیم بستگانمان از سوء تغذیه و گرسنگی بمیرند.

در ماه دسامبر، اندکی قبل از منصوب شدن به عنوان وزیر، گوجاجارا از منطقه بازدید کرد تا جاده غیرقانونی 75 مایلی مافیای معدنی قدرتمند را که از 96,650 کیلومتر مربع (37,300 مایل مربع) قلمرو حک شده بود، محکوم کند.

او که هفته گذشته در برازیلیا مصاحبه کرد، گفت که حل بحران یانومامی – که کودکان یانومامی را در معرض سطوح وحشتناک مالاریا، ورمینوز، سوء تغذیه و اسهال قرار داده بود – در راس کار او بود.

سونیا گوجاجارا، اولین وزیر برزیل در امور بومیان.
سونیا گوجاجارا، اولین وزیر برزیل در امور بومیان. عکس: والنتینا ریکاردو

گوجاجارا که در قلمرو Araribóia در آمازون به دنیا آمده است، گفت: «بر اساس اطلاعاتی که ما دریافت کرده‌ایم، هر ۷۲ ساعت یک کودک در اثر یکی از این بیماری‌ها می‌میرد. کودکان به دلیل آب آلوده و کمبود مواد غذایی ناشی از حضور معدنچیان غیرقانونی جان خود را از دست می دهند.

این سیاستمدار 48 ساله گفت که با وزیر دادگستری جدید برزیل، فلاویو دینو، در مورد راه اندازی یک عملیات امنیتی بزرگ صحبت کرده است که نیروهایی را برای اخراج حدود 20000 معدنچی از منطقه به ظاهر محافظت شده، جایی که حدود 27000 عضو یانومامی و یانومامی در آن حضور دارند، مستقر خواهد کرد. مردم Ye’kwana زندگی می کنند.

گوجاجارا گفت، اگر دولت جدید لولا چنین طرح هایی را تصویب کند، “ما قادر خواهیم بود این مهاجمان را در کمتر از سه ماه بیرون آوریم.”

روز دوشنبه، وزارت بهداشت یک تیم چند رشته‌ای را برای یک ماموریت 10 روزه به منطقه یانومامی اعزام کرد تا بحران سلامت را ارزیابی کند.

هزاران معدن قلع و معدن طلا در اوایل دهه 1990 پس از خشم جهانی به دلیل تأثیر آنها بر جوامع دورافتاده منطقه از زمین های یانومامی خارج شدند. ذخیره‌گاهی به مساحت 9.6 میلیون هکتار برای حفاظت از جان یانومامی ایجاد شد.

اما در عرض یک دهه، کاوشگران بازگشتند، و تعداد آنها در طول دولت 2019-2022 بولسونارو به اوج جدیدی رسید، زیرا لفاظی‌ها و سیاست‌های ضد محیط‌زیست وی باعث جسارت ویران‌کنندگان جنگل‌های بارانی شد.

گوجاجارا تشخیص داد که چنین اخراج یک “وضعیت اضطراری” در خارج از قلمرو یانومامی ایجاد می کند، زیرا تعداد زیادی از افراد فقیر معدنچی طلا (کاوشگران مستقل) خود را بیکار یافتند.

یک مرد یانومامی در نزدیکی یک معدن طلای غیرقانونی ایستاده است.
مرد یانومامی در نزدیکی یک معدن طلای غیرقانونی ایستاده است. عکس: برونو کلی/رویترز

این معدنچیان از سراسر کشور می آیند و در نهایت قربانی کل این روند نیز می شوند. ما باید سیاستمداران و تاجران صاحب این معادن را مجازات کنیم.»

اینها کسانی هستند که باید مجازات شوند. معدنچیان مشغول فعالیت غیرقانونی هستند. اما اغلب آنها این کار را از سر ناچاری انجام می دهند نه به این دلیل که می خواهند. بنابراین ما آنها را نیز قربانی می دانیم.»

گوجاجارا گفت یکی دیگر از اولویت‌های وزارت او حمایت از گروه‌های بومی منزوی در منطقه دره جاوری آمازون است، جایی که روزنامه‌نگار بریتانیایی دام فیلیپس و برونو پریرا کارشناس بومی برزیل در ژوئن گذشته در حین مستندسازی تلاش‌های بومی برای حفاظت از جنگل‌های بارانی به قتل رسیدند.

گوجاجارا گفت که هفت ماه بعد، جاوری‌ها با وجود اعتراض‌های داخلی و بین‌المللی همچنان تحت تأثیر «خشونت، آزار و اذیت و قتل» قرار گرفتند.

بتو ماروبو، یکی از رهبران جاوری که به پریرا نزدیک بود، گفت که از زمانی که این دو مرد در رودخانه Itaquai مورد اصابت گلوله قرار گرفتند، هیچ نشانه‌ای از اقدام برای محافظت از مدافعان بومی منطقه وجود نداشت.

ماروبو پیش‌بینی کرد که وزارتخانه تازه ایجاد شده برای مردم بومی در پی اهداف بلندپروازانه با موانع بزرگی روبرو خواهد شد.

او گفت: «ما باید با یک کنگره بسیار محافظه‌کار روبرو شویم که شامل افرادی است که مطلقاً هیچ تعهدی به حقوق بومیان یا محیط زیست ندارند.

تظاهراتی در سائوپائولو خواستار مرزبندی سرزمین بومیان و عدالت پس از قتل دوم فیلیپس روزنامه‌نگار بریتانیایی و برونو پریرا متخصص امور بومیان برزیل شد.
تظاهراتی در سائوپائولو خواستار تعیین مرزهای بومیان و عدالت پس از قتل دوم فیلیپس و برونو پریرا شد. عکس: نلسون آلمیدا/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

ماروبو، که امیدوار بود شروع دولت جدید لولا – که در اول ژانویه 2023 آغاز شد – احتمال برقراری عدالت پس از قتل فیلیپس و پریرا را افزایش دهد، افزود: “اما این یک رویداد غیرقابل انکار تاریخی است.”

گوجاجارا در اولین سخنرانی خود به عنوان وزیر در هفته گذشته اذعان کرد که میراث قرن‌ها خشونت و تبعیض علیه مردم بومی که پس از “کشف” برزیل در سال 1500 رخ داد، یک شبه از بین نخواهد رفت. او گفت: “ما می دانیم که غلبه بر 522 سال در چهار سال آسان نخواهد بود.”

اما گوجاجارا معتقد بود که لولا واقعاً به آرمان بومی متعهد است. او گفت: «او فقط تظاهر نمی‌کند که از ما حمایت می‌کند، او واقعاً می‌خواهد تفاوت ایجاد کند و کارها را متفاوت از گذشته انجام دهد».

روز چهارشنبه، در اولین مصاحبه تلویزیونی مهم خود در سال جاری، لولا قول داد که برای توقف جنگل‌زدایی آمازون تا سال 2030 با «دندان و ناخن مبارزه کند» و برنامه‌هایی را برای ایجاد یک بخش ویژه از پلیس فدرال برای مبارزه با جنگل‌زدایی و قاچاق مواد مخدر اعلام کرد.

گوجاجارا گفت که وزارت جدید – و تصمیم به قرار دادن سیاستمدار بومی جوئنیا واپیچانا به عنوان مسئول آژانس بومی فونای – ثمره چندین نسل مبارزه بومی بود.

باور نکردنی است. گاهی اوقات احساس می‌شود که هنوز یک رویا است.» اما وقتی به سفری که ما برای رسیدن به این نقطه انجام دادیم نگاه می‌کنید، می‌بینید که این اتفاق تصادفی رخ نداده است – و آسان هم نبود.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

با بحث لیگ برتر و EFL، صعود و سقوط به دسته تغییر می کند | سیاست فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، مندر هفته‌های آینده، کاغذ سفید دولت …