آینده چین برای هوش مصنوعی و مشاغل: پنج سوال بزرگ از داووس | داووس 2023

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تعدادی از موضوعات بزرگ از مجمع جهانی اقتصاد در استراحتگاه داووس سوئیس ظهور کرد. در اینجا پنج مورد از مهم‌ترین پرسش‌هایی که بر گردهمایی امسال نخبگان جهانی حاکم شد، آورده شده است.

آیا چین مجبور به دوستی با غرب خواهد شد؟

جنگ تجاری دونالد ترامپ با چین – که توسط جانشین او جو بایدن ادامه یافت – روابط بین شرق و غرب را در پایین ترین سطح قرار داده است. اما با توجه به اینکه کووید و تنش های تجاری رشد چین را در سال گذشته به نصف رساند و تنها به 3 درصد رسید و کسب و کارهای غربی مانند اپل کسب و کار خود را از دومین اقتصاد بزرگ جهان خارج کردند، پکن اشاره کرده است که ممکن است رویکردی کمتر خصمانه اتخاذ کند.

لیو هه، معاون نخست‌وزیر، روی صحنه اصلی در داووس ظاهر شد تا به سرمایه‌گذاران خارجی اطمینان دهد که پس از سه سال اختلال کووید، برای تجارت باز است. او گفت: «ما باید ذهنیت جنگ سرد را کنار بگذاریم. ما باید فضای بیشتری را باز کنیم و آن را بهتر کنیم.»

اینکه آیا غرب آماده است تا آن را باور کند، باید دید. مدیران چند شرکت فناوری گفتند که مقامات اطلاعاتی آمریکایی در این اجلاس با آنها تماس گرفتند که مشتاق بودند عملیات آنها در چین را درک کنند. یک رئیس فناوری گفت: “آنها می خواهند بدانند شما در کدام طرف هستید.”

کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی، سخنرانی کرد و استدلال کرد که برنامه هوش مصنوعی چین توسط این کشور مسلح خواهد شد و به حاضران گفت: «دولت چین برنامه هک بزرگ‌تری نسبت به هر کشور دیگری در جهان دارد.»

چندین اقتصاددان همچنین پیش‌بینی کردند که بازگشایی سریع چین می‌تواند با تقویت تقاضا برای کالاها، تورم سریع را دوباره شعله‌ور کند، درست همان‌طور که بانک‌های مرکزی امیدوار بودند که بر افزایش قیمت‌ها کنترل داشته باشند.

جاده تفرجگاه داووس
شعاری برای مجمع جهانی اقتصاد در تفرجگاه داووس، احساساتی که ترس از تأثیر هوش مصنوعی بر مشاغل تضعیف شده است. عکس: آرند ویگمن/ رویترز

آیا هوش مصنوعی برای شغل شما آمده است؟

پیشرفت های سریع در حال انجام در هوش مصنوعی موجی از هشدارها را نه تنها در مورد معنای آن برای دنیای کار، بلکه همچنین خطراتی که ممکن است اطلاعات نادرست در مقیاس بزرگ ایجاد کند، برانگیخته است.

میهیر شوکلا، مدیر اجرایی Automation Anywhere، گفت که در نتیجه هوش مصنوعی، اکنون یک دستگاه امکان دارد درخواست وام مسکن را در سه دقیقه پردازش کند که قبلاً 30 روز طول می کشید.

Erik Brynjolfsson، استاد اقتصاد دیجیتال در دانشگاه استنفورد، گفت: در گذشته ماشین‌ها جایگزینی برای کارگران نبودند، بلکه مکمل فعالیت‌های انسان‌ها بودند و آنها را قادر می‌کردند کارها را بهتر انجام دهند و منجر به دستمزد بالاتر می‌شد.

با این حال، آرویند کریشنا، رئیس و مدیر اجرایی IBM، موجی از کاهش مشاغل از سوی هوش مصنوعی را پیش‌بینی کرد. «شما باید بیشتر نگران مشاغل اداری و یقه سفید باشید تا فیزیکی [jobs]. تعداد زیادی از آنها جایگزین خواهند شد. بنابراین سؤال این است: “چه شغل هایی برای جایگزینی آنها ایجاد می کنید؟”

برینیولفسون تهدید دیگری را شناسایی کرد. جهان در معرض خطر سیل شدن با ایمیل‌ها، پست‌ها و توییت‌های تولید شده توسط ربات‌ها قرار گرفت که اطلاعات نادرست را در مقیاس وسیع منتشر می‌کنند و هشدار داده بودند که برای جدا کردن حقیقت از نادرست به مکانیزم کنترلی نیاز است.

گرتا تونبرگ، فعال سوئدی آب و هوا
گرتا تونبرگ، فعال سوئدی آب و هوا (سمت چپ) کمپین زیست محیطی خود را به داووس می برد، جایی که بیم آن می رفت که برنامه های اقتصاد سبز ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث بروز اختلاف تجاری شود. عکس: Laurent Gilliéron/EPA

آیا طرح یارانه سبز 369 میلیارد دلاری بایدن کمک کند یا مانع شود؟

کشورهای ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حالی به داووس رسیدند که در پس زمینه یک منازعه 369 میلیارد دلاری در حال جوشیدن است: طرح یارانه سبز گسترده جو بایدن، معروف به قانون کاهش تورم (IRA). این کمک‌های دولتی گسترده برای شرکت‌هایی که در فناوری‌های سبز سرمایه‌گذاری می‌کنند برای گذار از سوخت‌های فسیلی، از جمله خودروهای الکتریکی، باتری‌ها و فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر مانند پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی، بسیار مهم است.

جوزف سیکلا، وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک، آن را با “دوپینگ در ورزش” یکی دانست و گفت که این امر شرکت ها را از اروپا به ایالات متحده می کشاند. اما فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی، گفت که IRA “مهم ترین اقدام اقلیمی پس از توافقنامه پاریس 2015” است.

برخی گمانه زنی کرده اند که این امر می تواند به جنگ تجاری بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا منجر شود، شبیه به مناقشه چندین دهه بوئینگ و ایرباس بر سر یارانه ها. اتحادیه اروپا با قانون صنعت خالص صفر خود پاسخ می دهد که سایت های تولید فناوری پاک را ساده و سریع می کند.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، گفت که امیدوار است رقابت یارانه‌ها «مسابقه‌ای به سمت پایین نباشد». در حالی که رهبر حزب کارگر بریتانیا، سر کیر استارمر، ایده یک دولت فعال تر را پذیرفت، گرانت شاپس، وزیر بازرگانی بریتانیا، به طور مشخص نسبت به این ایده سردتر بود و آن را “خطرناک” توصیف کرد.

کریستالینا جورجیوا، صندوق بین المللی پول
کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول روی صحنه در داووس، جایی که تردیدها در مورد آمادگی آژانس او، سازمان ملل متحد و بانک جهانی برای شکنندگی بدهی‌ها مطرح شد. عکاس: Gian Ehrenzeller/EPA

آیا یک بحران بدهی جدید در راه است؟

حدود یک چهارم کشورهای جهان در تنگنای بدهی یا در آستانه آن قرار دارند. در داووس، هر یک از سازمان‌های چندجانبه که شکنندگی مالی کشورهای فقیر را زیر نظر دارند – سازمان ملل، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی – ابراز نگرانی کردند.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل گفت که نیاز فوری به یک راه حل جامع وجود دارد، اما مطمئن نیست که آیا پهنای باند یا رهبری مورد نیاز وجود دارد یا خیر.

اشتاینر گفت: “هیچ چیز متناسب با مشکل اتفاق نمی افتد.” به رسمیت شناخته شده است که یک سال عدم فعالیت توسط موسساتی که برای مقابله با این موضوع ایجاد شده اند – G20 و موسسات برتون وودز وجود دارد. [the IMF and the World Bank]”

در بحبوحه رشد کندتر جهانی و افزایش نرخ بهره، کشورها در پرداخت بدهی های خود با مشکل مواجه هستند. بسیاری نیز به دلار آمریکا وام گرفتند که در بازارهای ارز افزایش یافته است. اشتاینر گفت که نیاز به تزریق فوری حمایت مالی از طریق صدور جدید حق برداشت ویژه صندوق بین المللی پول – نوعی خلق پول که ذخایر یک کشور را افزایش می دهد – همراه با تجدید ساختار بدهی وجود دارد. این امر مستلزم انعطاف بیشتر دو طلبکار مهم است: چین و بخش خصوصی.

پوستر برای Neom
عربستان سعودی طرح کلان شهر 500 میلیارد دلاری Neom را در داووس که بخشی از حضور قوی در خاورمیانه است، ترویج می کند. عکس: گتی ایماژ

آیا کشورهای حاشیه خلیج فارس می توانند هیدروکربن ها را مدرن کنند و از آنها دور کنند؟

لوگوهای شرکتی که ویترین مغازه ها را در تفرجگاه داووس گچ کاری می کنند، فشارسنج خوبی برای تغییر ثروت اقتصادی هستند. در شرایطی که روسیه پس از حمله به اوکراین در لیست سیاه قرار گرفت و چین در جایگاه پایینی قرار داشت، کشورهای حاشیه خلیج فارس – مملو از دلارهای نفتی – به طور انبوه پیست اسکی سوئیس را تصرف کردند.

جاده طولانی ای که به سمت مرکز کنفرانس می پیچد تحت سلطه برندهای خاورمیانه بود: از شرکت لجستیک امارات متحده عربی DP World تا Neom، کلان شهر 500 میلیارد دلاری که سنگ بنای برنامه ولیعهد محمد بن سلمان برای مدرن کردن عربستان سعودی است.

کشورهای حاشیه خلیج فارس باید به دنیا ثابت کنند که می توانند با دور شدن شرکت ها و کسب و کارها از نفت و گاز مدرن شوند. سعودی ها از مجمع جهانی اقتصاد برای ترویج طرح مدرنیزاسیون پادشاهی به نام چشم انداز 2030 و نقش فزاینده زنان در اقتصاد استفاده کردند، در حالی که امیدوار بودند غرب جنایاتی مانند قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست که مرگ او در اکتبر 2018 با ولیعهد محمد مرتبط بوده است.

جین فریزر، رئیس غول بانکی آمریکایی سیتی، و کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول، به چند وزیر ارشد عربستان سعودی پیوستند تا درباره پیوستن زنان بیشتر به نیروی کار و تغییرات اقتصادی بحث کنند.

فریزر گفت: “وقتی کسی در عربستان سعودی به فرصت ها از منظر تجاری نگاه می کند … بسیار نفس گیر است.” “به عنوان یک بانکدار، شخص به طرز وحشتناکی هیجان زده می شود.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 6 فوریه – عصر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 06/02/2023 – 18:45 …