رئیس صندوق بین‌المللی پول می‌گوید چشم‌انداز اقتصاد جهانی «کم‌تر بد» از آنچه می‌ترسید است | صندوق بین المللی پول (IMF)

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس صندوق بین المللی پول گفت: چشم انداز اقتصاد جهانی در بحبوحه نشانه هایی مبنی بر عقب نشینی تورم از بالاترین سطح چهار دهه اخیر خود روشن شده است.

کریستالینا جورجیوا که در نشست پایانی مجمع جهانی اقتصاد در داووس صحبت می کرد، گفت که چشم انداز رشد در ماه های اخیر افزایش یافته است اما نسبت به خوش بینی بیش از حد هشدار داد.

پیام من این است که بدتر از آن چیزی است که چند ماه پیش می ترسیدیم، اما این به معنای خوب نیست. چیزی که بهبود یافته این است که به نظر می رسد تورم در جهت درستی متمایل شده است – یعنی پایین است.

اظهارات جورجیوا در پی کاهش اخیر نرخ تورم سالانه در ایالات متحده، منطقه یورو و بریتانیا بود. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی‌های به‌روز شده‌ای را برای اقتصاد جهانی در پایان ماه منتشر خواهد کرد و مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد که پیش‌بینی رشد ۲.۷ درصدی فعلی سازمانش برای سال ۲۰۲۳، ارتقای کوچکی خواهد داشت.

چشم انداز چین پس از کنار گذاشتن استراتژی صفر کووید روشن شده بود، در حالی که بازارهای کار قوی هزینه های مصرف کننده را افزایش داده بود.

اما جورجیوا افزود: «از خیلی بدبین به خیلی خوش بین نشوید». با توجه به پیش‌بینی‌های رشد فعلی صندوق بین‌المللی پول، هنوز هم سال دردناکی برای مردم سراسر جهان خواهد بود و این خطر وجود داشت که رشد قوی‌تر در چین قیمت‌های انرژی را افزایش دهد و مبارزه با تورم را سخت‌تر کند.

لری سامرز، وزیر سابق خزانه‌داری ایالات متحده، گفت که اگر بانک‌های مرکزی تمرکز خود را روی دستیابی به ثبات قیمت‌ها «عدم کنند» و در نهایت مجبور شوند دو بار در یک نبرد شرکت کنند، یک تراژدی خواهد بود.

سامرز که اکنون استاد دانشگاه هاروارد است، گفت: «اگر اجازه داده شود تورم دوباره افزایش یابد، نه تنها ثبات قیمت و استانداردهای زندگی افراد کم درآمد را در معرض خطر قرار می دهد، بلکه خطرات قابل توجهی برای ثبات دوره ای ایجاد می کند.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، گفت که موسسه او در مبارزه با تورم «مسیر» را حفظ خواهد کرد و به وزارت‌های دارایی اروپا هشدار داد که با کاهش مالیات‌ها یا افزایش هزینه‌ها برای مقابله با رشد کندتر، مبارزه را سخت‌تر نکنند.

ما آنچه را که لازم است انجام خواهیم داد. ما نمی‌خواهیم بیش از حد لازم تحت فشار قرار بگیریم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

با بحث لیگ برتر و EFL، صعود و سقوط به دسته تغییر می کند | سیاست فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، مندر هفته‌های آینده، کاغذ سفید دولت …