ساعت در حال برگزاری انتخابات ایرلند شمالی پس از پایان مهلت توقف استورمونت است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ممکن است در ایرلند شمالی یک انتخابات زودهنگام برگزار شود تا از بن بست خارج شود که درهای مجمع استورمونت را از زمان تحریم تقسیم قدرت توسط DUP در فوریه گذشته بسته نگه داشته است.

در حالی که ساعت به ضرب‌الاجل نیمه شب نزدیک می‌شد، کریس هیتون هریس، وزیر ایرلند شمالی بریتانیا، در توییتی نوشت که او «وظیفه قانونی برای برگزاری انتخابات مجلس در 12 هفته آینده» دارد.

اما وزیر نشان داد که در اعلام تاریخ رای گیری عجله نخواهد کرد.

وی افزود: من از چند هفته آینده برای ارزیابی دقیق همه گزینه ها در مورد اتفاقات بعدی استفاده خواهم کرد و قبل از تصمیم گیری با همه طرف های ذینفع صحبت خواهم کرد.

هیتون هریس برای کنفرانسی با وزیر خارجه ایرلند مایکل مارتین در دوبلین بود.

ایرلند شمالی تقریباً یک سال است که به دلیل کناره گیری حزب اتحادگرای دموکرات (DUP) که طرفدار بریتانیا است، در پارلمان استورمونت بدون دولت مستقل بوده است.

DUP در فوریه 2022 به دلیل مخالفت با پروتکل ایرلند شمالی، دستگاه اجرایی تقسیم قدرت را با حزب ملی گرای شین فین طرفدار ایرلند از بین برد.

این پروتکل که بین لندن و بروکسل به عنوان بخشی از جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزیت امضا شده است، تجارت در استان بریتانیا را کنترل می کند و ایرلند شمالی را در بازار واحد اروپا و اتحادیه گمرکی نگه می دارد.

DUP خواهان بازنگری یا لغو کامل این قرارداد است، با این استدلال که ایرلند شمالی را از بقیه بریتانیا دور می کند و احتمال یک ایرلند متحد را بیشتر می کند.

این به دلیل تقسیم قدرت با سین فین بود که پس از انتخابات ماه مه گذشته به بزرگترین حزب در مجمع تبدیل شد.

میشل اونیل، اولین وزیر منتخب شین فین به خبرنگاران در لندن گفت: “DUP پشت پروتکل پنهان شده است.”

او گفت: “من گمان می کنم که این موضوع خیلی بیشتر در مورد نتیجه انتخابات در ماه مه باشد. من گمان می کنم به این دلیل است که آنها نمی خواهند در کنار یک وزیر اول جمهوری خواه خدمت کنند.” در انتخابات می 2022، جمهوری‌خواهان ایرلند برای اولین بار اکثریت آرا را در ایرلند شمالی به دست آوردند.

اگر تقسیم قدرت احیا نشود، هیتون-هریس بر اساس قانون موظف است تاریخ برگزاری انتخابات جدید را ظرف شش هفته آینده اعلام کند تا شش هفته دیگر مبارزات انتخاباتی امکان پذیر باشد.

بر اساس قوانین فعلی، این بدان معناست که انتخابات باید حداکثر تا 13 آوریل، سه روز پس از بیست و پنجمین سالگرد توافق 1998 که صلح را در ایرلند شمالی به ارمغان آورد، برگزار شود.

به طور گسترده انتظار می رود که دولت بریتانیا قوانین جدیدی را برای تمدید نقطه برش مجمع بلفاست برای اصلاحات ارائه دهد و انتخابات را بیشتر به آینده سوق دهد.

هدف از این تاخیر کاهش فشار بر بریتانیا و اتحادیه اروپا در حالی است که آنها برای حل اختلافات بر سر پروتکلی که تجارت بین ایرلند شمالی و انگلیس، اسکاتلند و ولز را کنترل می کند، مذاکره می کنند.

این برای بررسی کالاهایی که از سایر نقاط بریتانیا به ایرلند شمالی می روند، بررسی می شود.

این به این دلیل است که این استان دارای مرز زمینی باز با ایرلند عضو اتحادیه اروپا است – یکی از بخش‌های کلیدی توافق صلح که به سه دهه خشونت بر سر سلطه بریتانیا در ایرلند شمالی پایان داد.

ویدیو را در پلیر بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

3 انتخابات ویژه کنترل خانه پنسیلوانیا را تعیین خواهد کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، به مدت یک ماه، مجلس پنسیلوانیا به …