شطرنج: کارلسن دو بازی کلاسیک متوالی را برای اولین بار از سال 2015 باخت | مگنوس کارلسن

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مگنوس کارلسن این هفته در ویک آن زی، “شطرنج ویمبلدون” شکست نادری را در شطرنج کلاسیک متحمل شد. روز سه شنبه نروژی 32 ساله استعفا داد به شماره 1 هلند و شماره 5 جهان، آنیش گیری، که تنها برد قبلی اش در برابر شماره 1 جهان در شطرنج کلاسیک 12 سال پیش بود، آن هم در Wijk.

دو روز بعد، پس از روز استراحت چهارشنبه، کارلسن دوباره شکست خورد و توسط نوردیربیک عبدالوساتوروف، جوان 18 ساله ازبکستانی شکست خورد. این اولین بار برای بیش از هفت سال بود که کارلسن در دو بازی کلاسیک متوالی شکست خورد و او را به رتبه دهم از بین 13 استاد بزرگ در ویک رساند.

اولین بازی Giri v Carlsen یک بازی هندی ملکه 1 d4 Nf6 2 c4 e6 3 Nf3 b6 بود که در آن گیر موفق شد به موقعیت سفید برسد که در آن خود کارلسن در یک بازی در سال 2008 به عنوان سفید پیروز شده بود. در موقعیت پیچیده بدون ملکه خطای مرگبار نروژی 23…Rxd7 بود؟ وقتی Ne5! برگزار می کرد. پس از آن خطا، بازی بلک به نزول رفت تا اینکه کارلسن با از دست دادن مواد بعد از 35…Rd7 36 Bb6 استعفا داد.

کارلسن بعداً گفت: «در مجموع، گیری خوب بازی کرد. بدترین چیز این است که امروز حالم خوب نبود، بنابراین هیچ بهانه ای ندارم. این فقط یک انتخاب مخاطره آمیز بود و چیزی که من نادیده گرفتم که او از آن سوء استفاده کرد. خیلی هم بحرانی نیست من فقط باید خودم را جمع و جور کنم، خوب بازی کنم و هنوز راه زیادی در پیش است. اما واضح است که امروز خوب نبود.»

شطرنج 3851
3851: Nderim Suraci v Konstantin Kazakov، مسابقه برق آسا جهانی 2022. سفید برای حرکت و پیروزی. مواد سطح است، پس پیشرفت کجاست؟

پس از روز استراحت چهارشنبه، دور پنجم روز پنج شنبه شکست خیره کننده دیگری را به همراه داشت، زمانی که کارلسن از ملکه و پیاده ماراتن خود استعفا داد و پس از 60 حرکت به Abdusatorof پایان داد. این جوان 18 ساله که به سرعت در حال رشد است، که پیش از کارلسن در مسابقات جهانی رپید 2021 قهرمان شد، سال گذشته ازبکستان را به طلای المپیاد رساند و به خاطر کارهایش با یک ماشین و یک آپارتمان توسط یک دولت قدرشناس پاداش گرفته است، فردی جدی و فداکار است. مرد جوانی که شخصیتش یادآور پدرسالار شطرنج شوروی و قهرمان جهان میخائیل بوتوینیک است.

کارلسن از سال 2015 استاوانگر دو بازی کلاسیک را متوالی نباخته بود و این شکست مضاعف سؤالاتی را در مورد حکمت تصمیم بحث برانگیز او برای انصراف از دفاع از تاج کلاسیک جهانی خود ایجاد می کند. هشت دور باقی مانده است تا در Wijk، یکی از تورنمنت های مورد علاقه او، بازگشت، حتی اگر از نظر روانی و عملی بعید باشد، از نظر ریاضی ممکن است بازگشت.

دو راند قبل از غلبه بر کارلسن، گیرى در برابر دومارائو گوکش، دارنده مدال طلاى المپیاد 16 ساله، آمادگی فوق العاده عمیقى از خود نشان داده بود. حرکت کلیدی 13 Rc1-c2 بود! آماده شدن برای دو برابر کردن روک در فایل e و به دنبال آن شوالیه قربانی 18 Neg5! (هنوز در مشق شب)، روک فدای 19 Rxe6! و 22 Qf5 آرام! این بازی را به پایان نرساند، بلکه به موقعیتی رسید که ملکه و اسقف سفید می‌توانستند از دو رخ سیاه، اسقف و شوالیه، پیشی بگیرند.

شهرت گیری تاکنون به عنوان یک متخصص قرعه کشی بوده است، اما این درخشش مفسران را به یاد میخائیل تال می اندازد که به طور گسترده به عنوان تماشایی ترین بازیکن تمام دوران شناخته می شود. به طور خاص، گیر و گوکش شباهت زیادی به برد تال بر اسکار پانو در پورتوروز 1958 دارد، جایی که ملکه تال نیز در برابر شاه، اسقف و شوالیه استاد بزرگ آرژانتینی پیروز شد. بازی گیری تأثیر بیشتری را ایجاد می کند، زیرا او نه تنها مقابل دو تیم به جای یک تیم پیروز شد، بلکه سریعتر و زیباتر گلزنی کرد.

پس از 5 راند از 13 راند، رهبران ویک عبارت بودند از عبدالوساتوروف (ازبکستان) 4/5، گیر (نثیره) 3.5/5، فابیانو کاروانا (هر دو ایالات متحده) و رامش بابو پراگناناندا (ایند) 3/5 کارلسن با 2/5 به رده دهم بازگشته است Abdusattorov 18 ساله و Praggnanandhaa 17 ساله پیشروی نسل جدید نوجوانان هستند.

آستانه، قزاقستان، میزبان 14 بازی دینگ لیرن و ایان نپومنیاچچی مسابقات قهرمانی جهان از 7 آوریل تا 1 مه خواهد بود. کارلسن به دلیل تنفر روزافزون خود از ماه‌ها آماده‌سازی از قبل، عنوان خود را کنار گذاشته است. به گزارش فیده، دیگر مدعیان میزبانی این دیدار آرژانتین، مکزیک و چین بودند. قزاقستان یک رکورد ثابت در برگزاری رویدادهای Fide، از جمله World Rapid و World Blitz در ماه گذشته دارد. صندوق جایزه 2 میلیون یورو است، مانند سال 2021، تقسیم 60-40، یا 55-45 اگر به تای بریک های سریع برود.

فیده اسپانسر مسابقه را به عنوان «شرکت Freedom Holding Corp در فهرست نزدک، یک شرکت مستقر در ایالات متحده با ریشه قزاقستانی که خدمات مالی ارائه می‌کند» توصیف می‌کند. موسس FHC، میلیاردر متولد مسکو، تیمور تورلوف، 35 ساله، از سال 2011 ساکن قزاقستان بوده است. او پس از حمله به اوکراین، تابعیت روسیه را رها کرد و اکنون رئیس فدراسیون شطرنج قزاقستان است. Freedom Holding Corp حامی اصلی مسابقات جهانی رپید و بلیتز در ماه گذشته بود که هر دو توسط کارلسن برنده شدند. شروع یک بعدازظهر به وقت محلی عادی برای جلسات بازی به ساعت 10 صبح در لندن و ساعات کوچک در ایالات متحده ترجمه می شود، بنابراین بازی ها ممکن است عصرها برگزار شوند.

3851: 1 Rxd5+! exd5 (1…Ke8 از mate اجتناب می کند، اما سفید به راحتی با قطعه اضافی خود برنده می شود) 2 Bf5+ Ke8 3 Re1+ Be2 4 Rxe2 mate.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نورپردازی های کپنهاگ: نمایش نوری سه هفته ای برای پایتخت دانمارک

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پایتخت دانمارک سه هفته از شب …