معترضان پرو پس از تظاهرات هزاران نفری در لیما با پلیس درگیر شدند | پرو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تظاهراتی که به عنوان «تسلط بر لیما» اعلام شد، عصر پنجشنبه در پایتخت پرو در میان پرتاب سنگ و گازهای اشک آور به درگیری بین معترضان و پلیس ضد شورش تبدیل شد.

هزاران معترض از سراسر کشور در اوایل هفته به لیما ریختند تا در راهپیمایی گسترده ای که خواستار استعفای رئیس جمهور دینا بولوارته بودند، پس از نزدیک به شش هفته ناآرامی که منجر به کشته شدن بیش از 50 نفر از جمله یک افسر پلیس و هشت نفر شد، شرکت کنند. در نتیجه اعتصابات و محاصره جان باختند.

بولوارته در یک سخنرانی تلویزیونی آخر شب گفت که پلیس تظاهرات را تحت کنترل دارد و کسانی که مسئول خشونت و خرابکاری هستند “بی مجازات نخواهند ماند” و افزود “این یک راهپیمایی مسالمت آمیز نیست”. او گفت: «دولت محکم است و کابینه آن متحدتر از همیشه است».

بولارته مدعی شد که اعتراضات “هیچ برنامه اجتماعی” ندارند، بلکه بیشتر به دنبال “شکستن حاکمیت قانون، ایجاد هرج و مرج و بی نظمی و به دست گرفتن قدرت هستند”. او افزود که حملات به سه فرودگاه منطقه‌ای از قبل برنامه‌ریزی شده بود و با «تمام سختگیری‌های قانون» مجازات خواهد شد.

او گفت: «به مردم پرو، به کسانی که می‌خواهند در صلح کار کنند و به آن‌هایی که اقدامات اعتراضی انجام می‌دهند، می‌گویم: از فراخواندن آنها به یک گفتگوی خوب خسته نمی‌شوم تا به آنها بگویم ما برای کشور کار می‌کنیم.» گفت.

بر اساس گزارش دفتر بازرس پرو، زمانی که معترضان قصد داشتند به فرودگاه حمله کنند، روز پنجشنبه در درگیری با پلیس در شهر جنوبی آرکیپا یک نفر کشته و حدود 10 نفر زخمی شدند. چندین فرودگاه بسته شده و بخش‌های بزرگی از کشور به دلیل بیش از 120 سد معبر فلج شده است.

پلیس ضد شورش پس از راهپیمایی «تسخیر لیما» در پنجشنبه شب، تحت پوشش قرار گرفت.
پلیس ضد شورش پس از راهپیمایی «تسخیر لیما» در پنجشنبه شب، تحت پوشش قرار گرفت. عکس: سباستین کاستاندا/ رویترز

خشم نسبت به افزایش تعداد کشته‌ها به اعتراضات فزاینده‌ای که در اوایل دسامبر در حمایت از پدرو کاستیو، رئیس‌جمهور سابق برکنار شده آغاز شد، اما به طور قاطع به خواستار استعفای بولوارته، تعطیلی کنگره و انتخابات جدید تغییر کرد، افزایش داد. بولوارته معاون رئیس جمهور کاستیلو بود و پس از تلاش برای تعطیل کردن کنگره و حکومت با فرمان در 7 دسامبر، جایگزین او شد.

در اوایل روز پنجشنبه، هزاران نفر در اطراف میدان سن مارتین لیما راهپیمایی کردند و بسیاری از آنها بنرهایی از محل اصلی خود در دست داشتند. سازمان های امنیتی دهقانی معروف به ronderos شلاق های سنتی را حمل می کردند و زنان بومی دامن های رنگارنگ سنتی می پوشیدند. در میان بنرهایی که اولین رئیس جمهور زن پرو را غرق در خون نشان می داد، شعارهای «دینا، قاتل، مردم تو را انکار می کنند» سر می داد.

زولما چاکون به آبان نیوز گفت: «ما عدالت می‌خواهیم، ​​نمی‌خواهیم مردگان ما فراموش شوند. ما می‌خواهیم آن غاصب بیرون برود، او نماینده ما نیست.»

دلیا زوالوس، 52 ساله، یک مغازه دار، با اشاره به قانونگذاران کنگره، منفورترین ارگان سیاسی پرو، گفت: “آنها دزد هستند و به ما دروغ می گویند.” مردم بیدار شده اند، ما دیگر بچه نیستیم، خواندن و نوشتن بلدیم… و هیچ کس نمی تواند به ما بگوید که چه کار کنیم.»

بولوارته که هفته گذشته گفته بود استعفا نمی دهد، اوایل روز پنجشنبه با نماینده دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل ملاقات کرد. هفته گذشته، آژانس ملل متحد گفت که “بسیار نگران افزایش خشونت” در پرو است.

تظاهرکنندگان با پلیس ضد شورش در پل Añashuayco در آرکیپا اوایل روز پنجشنبه درگیر شدند.
تظاهرکنندگان با پلیس ضد شورش در پل Añashuayco در آرکیپا اوایل روز پنجشنبه درگیر شدند. عکس: دیگو راموس/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

هر دو سفیران ایالات متحده و بریتانیا در پرو از این دیدار استقبال کردند و بیانیه‌هایی را در روز پنجشنبه صادر کردند و خواستار آرامش شدند و دولت را به دنبال گفت‌وگو تشویق کردند.

در بیانیه ای به زبان اسپانیایی در توییترلیزا کنا، سفیر ایالات متحده، گفت که “بسیاری است که نیروهای نظم به حقوق بشر احترام بگذارند و از شهروندان محافظت کنند”.

در یک مشابه بیانیهگاوین کوک، همتای بریتانیایی او، خواستار “تحقیقات فوری و بی طرفانه، اقدامات پاسخگویی و عدالت برای قربانیان گزارش های نقض حقوق بشر” شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بلیط قطار بریتانیا می تواند مانند صندلی های خطوط هوایی در تغییر ریل قیمت گذاری شود | حمل و نقل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بلیت‌های قطار در بریتانیا می‌توانند …