دادگاه عالی اسرائیل به نتانیاهو گفته است که باید متحد اصلی خود را از کابینه اخراج کند | اسرائيل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه عالی اسرائیل حکم داده است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، باید یکی از متحدان کلیدی کابینه جدید این کشور را برکنار کند، که رهبر اسرائیل را با یک بحران احتمالی ائتلافی مواجه می کند و شکاف بر سر قدرت دادگاه ها را عمیق تر می کند.

ده قاضی از 11 قاضی دادگاه عالی دریافتند که آریه دری، رئیس بانفوذ حزب افراطی ارتدوکس شاس که بارها در دولت های قبلی نتانیاهو خدمت کرده است، پس از اینکه سال گذشته به دلیل جرایم مالیاتی مجرم شناخته شد، از سمت وزیر رد شد. در شرایط مشروط به عنوان بخشی از یک معامله ادعایی. دری متعهد شده است که استعفا ندهد و پس از صدور حکم با نتانیاهو ملاقات کرد.

دادگاه در بیانیه ای اعلام کرد: «بیشتر قضات در هیئت تصمیم گرفتند که این انتصاب از غیرمنطقی شدید رنج می برد و بنابراین نخست وزیر باید دری را از سمت خود برکنار کند».

دری سرکشی کرد. وقتی در را روی ما ببندند، از پنجره وارد می شویم. وقتی پنجره را ببندند، سقف را می شکنیم.»

این حکم در حالی صادر شد که اختلاف بر سر پیشنهاد تغییرات گسترده در سیستم حقوقی کشور ادامه داشت. یکی از این پیشنهادات در دست بررسی، حذف آزمون «معقول بودن» دادگاه هنگام بررسی تصمیمات دولت است.

منتقدان می گویند تغییرات مختلف مورد بحث، قدرت بیش از حد در دست دولت قرار می گیرد و دادگاه عالی را تضعیف می کند. موافقان گفتند که عدم تعادل قدرت بین قوه مجریه و قضاییه را اصلاح خواهند کرد.

نتانیاهو اکنون باید تصمیم بگیرد که آیا از حکم دادگاه تبعیت می کند و متحد اصلی خود دری را برکنار می کند – یا اختلاف با سیستم قضایی را تا حدی بالا می برد و از آن سرپیچی می کند. سخنگوی نتانیاهو هیچ اظهارنظری فوری نداشت.

اما رهبران احزاب ائتلاف حاکم گفتند که این حکم پس از انتخابات 1 نوامبر بی احترامی به رای دهندگان است. آنها در بیانیه‌ای متعهد شدند که «به هر طریق قانونی که در دسترس ما باشد و بدون تأخیر برای اصلاح بی‌عدالتی و آسیب شدید وارد شده به انتخاب دموکراتیک و حاکمیت مردم، اقدام کنند».

دکتر امیر فوکس، محقق ارشد موسسه دموکراسی اسرائیل، یک اندیشکده اورشلیم، گفت بعید است نتانیاهو این حکم را نادیده بگیرد زیرا در این صورت به دادگاه تحقیر می شود و هیچ درخواست تجدیدنظری علیه تصمیم دادگاه عالی وجود ندارد.

من مطمئن هستم که او به این حکم پایبند خواهد بود. این به این معنی نیست که او به این حکم احترام می گذارد. آنچه احتمالاً اتفاق خواهد افتاد این است که آنها قوانین بسیار سریعی را انجام خواهند داد که او را قادر می سازد دوباره دری را منصوب کند.

منتقدان گفتند که چنین اقدامی قوانین را برای سازگاری با افرادی که دارای اعتقاد هستند تغییر می دهد و می تواند فساد را در میان سیاستمداران تشویق کند.

این حکم عواقب بالقوه دردسرساز برای ائتلاف نتانیاهو دارد.

یاکوف مارگی، وزیر کابینه شاس، به رادیو عمومی کن گفت: «اگر آریه دری در دولت نباشد، دولتی هم وجود ندارد».

در اقدامی که برای گرد هم آوردن ائتلاف حکومتی حیاتی تلقی می شد، قانونگذاران اسرائیلی ماه گذشته قانونی را تغییر دادند که بر اساس آن فردی که به صورت مشروط به عنوان وزیر کابینه منع می شد، ممنوع شد. این امر راه را برای پیوستن دری به دولت باز کرد، اما باعث چالش دادگاه عالی شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …