افسر سابق اطلاعاتی سوئد به اتهام جاسوسی برای روسیه به حبس ابد محکوم شد | سوئد

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاهی در استکهلم یک افسر اطلاعاتی سابق سوئد را به حبس ابد و برادر کوچکترش را به 10 سال حبس محکوم کرد که هر دو را به اتهام جاسوسی برای سرویس اطلاعات نظامی روسیه برای بیش از یک دهه مجرم شناخته است.

پیمان کیا، 42 ساله، در سرویس امنیتی و ضد جاسوسی سوئد، ساپو، و در سازمان های اطلاعاتی نیروهای مسلح، از جمله آژانس اطلاعات خارجی (Must) و KSI، یک واحد فوق سری که با جاسوسان سوئدی در خارج از کشور سروکار دارد، خدمت می کرد.

او به اتهام جاسوسی تشدید و رسیدگی غیرمجاز به اسناد طبقه بندی شده مجرم شناخته شد. مانس ویگن، قاضی گفت، کیا از اعتمادی که به او داده شده بود برای کمک به روسیه سوء استفاده کرده است، کشوری که “بزرگترین تهدید برای سوئد” است.

برادر او پیام، 35 ساله، به اتهام جاسوسی تشدید به دلیل برنامه ریزی جنایت و مدیریت تماس با آژانس اطلاعات نظامی روسیه GRU، با ارائه 45 مورد از 90 سندی که پیمان جمع آوری کرده بود، محکوم شد.

دادگاه گفت که آنها “به طور مشترک و هماهنگ، بدون مجوز و برای کمک به روسیه و GRU، اطلاعاتی را به دست آورده اند، ارسال کرده و به اشتراک گذاشته اند که افشای آن برای یک قدرت خارجی می تواند برای امنیت سوئد مضر باشد.”

برادران ایرانی الاصل که هر دو تابعیت سوئد دارند، اتهامات وارده را رد کرده اند و انتظار می رود علیه آنها تجدید نظر کنند. آنها در سال 2021 هنگامی که ساپو مشکوک به داشتن خال است دستگیر شدند و متهم به جاسوسی برای مسکو از سال 2011 شدند.

بسیاری از شواهد، جلسه دادگاه و تصمیم کامل به دلایل امنیت ملی علنی نشد و دادگاه پذیرفت که علیرغم شواهدی از جمله USB، لپ‌تاپ و تلفن‌های همراه، «برخی از پازل گم شده‌اند».

این نشان داد که در سال 2016-2017، پیمان کیا پول نقد به ارزش حدود 550000 کرون (43000 پوند) را که بیشتر آن به دلار آمریکا بوده است، پرداخت کرده است که به گفته او به احتمال زیاد نشان دهنده پرداخت از روسیه است.

این حکم به دنبال دستگیری دیدنی قبل از سحر در اواخر سال گذشته در حومه ثروتمند استکهلم از یک زوج روسی مظنون به انجام “فعالیت های اطلاعاتی غیرقانونی” علیه سوئد و ایالات متحده – همچنین برای بیش از 10 سال است.

این زوج «کاملاً غیرقابل توجه» که مقامات سوئدی به طور رسمی نامشان را اعلام نکرده‌اند، ظاهراً در سال 1997 وارد سوئد شدند، تابعیت سوئدی را به دست آوردند و یک شرکت صادرات و واردات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات را اداره کردند.

دادگاه استکهلم دستور بازداشت این مرد را به ظن «تشدید فعالیت‌های اطلاعاتی غیرقانونی علیه سوئد و یک قدرت خارجی» صادر کرد، اما شریک زندگی او – که مظنون به همدستی او است – در انتظار تحقیقات آزاد شد. هر دو تمام اتهامات را رد می کنند.

رسانه‌های سوئدی حدس می‌زنند که ارتباط ادعایی این زوج با جامعه اطلاعاتی مسکو به این معنی است که آنها تقریباً به طور قطع ماموران خوابیده بودند، و هنریک اولین، دادستان عمومی، گفته است که شوهر “با GRU” مرتبط بوده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …