هاروارد تصمیم خود را در مورد نقش منتقد اسرائیل پس از اعتراضات تغییر داد | دانشگاه هاروارد

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پس از طوفان اعتراضات، مدرسه کندی هاروارد تصمیم خود مبنی بر انکار کمک هزینه تحصیلی به کنت راث، رئیس سابق دیده بان حقوق بشر (HRW) را به دلیل انتقاد از اسرائیل لغو کرد.

تصمیم داگلاس المندورف، رئیس مدرسه کندی، برای امتناع راث از سمتی در مرکز سیاست حقوق بشر این مدرسه، محکومیت گسترده‌ای از جمله اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) و دیگر حامیان آزادی بیان و صدها استاد دانشگاه هاروارد را برانگیخت. و دانش آموزان

راث در آن زمان به آبان نیوز گفت که این اقدام به منزله «سانسور ناشی از اهداکنندگان» در مورد افشای حقوق بشر توسط سازمان دیده بان حقوق بشر در مورد نقض حقوق بشر اسرائیل و گزارش اخیر این گروه که اسرائیل را به انجام نوعی آپارتاید در سرزمین های اشغالی فلسطین متهم می کند، است. راث گفت که او این اقدام را بازتابی از “مدرسه کندی از هر گونه انتقادی از اسرائیل ترسیده است”.

روز پنج‌شنبه، المندورف به کارکنان و دانش‌آموزان مدرسه کندی گفت که این تصمیم اشتباه بوده است و راث در نهایت پذیرفته خواهد شد.

او در این ایمیل گفت: «اکنون معتقدم که در تصمیمم برای عدم انتصاب او اشتباه کردم. متاسفم که این تصمیم به طور ناخواسته ماموریت مدرسه و تعهد ما را برای باز کردن بحث به روشی که من در نظر نداشتم و فکر نمی‌کنم درست باشد، مورد تردید قرار داد.»

المندورف گفت که تصمیم اولیه او «بر اساس ارزیابی من از این موضوع بود [Roth’s] کمک‌های بالقوه به مدرسه» اما او با شنیدن سخنان «هیئت علمی گسترده‌تر» متقاعد شده بود که نظرش را تغییر دهد.

راث المندورف را متهم کرده بود که تحت فشار، مستقیم یا ضمنی، از سوی اهداکنندگانی که از حامیان قوی اسرائیل هستند، این مشارکت را پس گرفته است. رئیس دانشگاه تکذیب کرد.

وی در بیانیه خود گفت: «خیران در بررسی ما به مسائل دانشگاهی تأثیری ندارند. همچنین تصمیم من برای محدود کردن بحث در مدرسه کندی در مورد حقوق بشر در هیچ کشوری گرفته نشد.

راث گفت که از تصمیم برای برداشتن این بلوک “هیجان زده” است و از کسانی که در هاروارد و در سراسر جهان بودند به دلیل مخالفت قاطع آنها با تصمیم اصلی دین المندورف تشکر کرد.

اما راث گفت که المندورف نتوانست چیزی بگوید «درباره افرادی که «برای او مهم هستند» که به گفته او پشت تصمیم اصلی وتوی او بودند.

راث گفت: «شفافیت کامل برای تضمین عدم اعمال چنین نفوذی در موارد دیگر کلیدی است.

ثانیاً، من همچنان نگران آزادی آکادمیک هستم. با توجه به سه دهه رهبری من در دیده بان حقوق بشر، توانستم به تصمیم دین المندورف توجه ویژه ای داشته باشم، اما در مورد دیگران چطور؟ مشکل افرادی که به خاطر انتقاد از اسرائیل جریمه می شوند به من محدود نمی شود.

مرکز سیاست حقوق بشر کارر، مدت کوتاهی پس از بازنشستگی او به عنوان مدیر HRW در آوریل پس از 29 سال، به راث به عنوان یک همکار ارشد پیشنهاد داد. کاترین سیکینک، استاد سیاست حقوق بشر در مدرسه کندی، به Nation گفت که المندورف به او گفته است که راث اجازه نخواهد داشت این سمت را در دست گیرد، زیرا دیده‌بان حقوق بشر “سوگیری ضد اسرائیلی” داشت و مدیر سابق آن توییت‌هایی نوشته بود. منتقد اسرائیل

ACLU این حرکت المندورف را “عمیقاً نگران کننده” خواند و از مدرسه کندی خواست “تصمیم خود را تغییر دهد”. Pen America که مدافع آزادی بیان است، گفت که این اقدام “سوالات جدی” را در مورد یکی از مدارس دولتی پیشرو ایالات متحده ایجاد می کند.

«نقش یک مدافع حقوق بشر این است که دولت‌ها را به شدت فریاد بزند، مواضعی را اتخاذ کند که در بخش‌های خاص نامحبوب است و با کسانی که قدرت و اقتدار را در دست دارند، دشمنی کند. هیچ پیشنهادی وجود ندارد که انتقادات راث از اسرائیل به هیچ وجه مبتنی بر دشمنی نژادی یا مذهبی باشد.

راث به دلیل نقشی که سازمان او در پیشرفت هایی مانند ایجاد دادگاه کیفری بین المللی و تعقیب ناقضان عمده حقوق بشر ایفا کرد، در جامعه حقوق بشر بسیار مورد توجه است.

راث مدت‌هاست که هدف کمپین سوء استفاده شخصی از جمله اتهام یهودی‌ستیزی بوده است، حتی اگر پدرش یک پناهنده یهودی از آلمان نازی بود. او گفت که دیده‌بان حقوق بشر در هنگام انتشار گزارش خود با عنوان «آستانه عبور: مقامات اسرائیلی و جنایات آپارتاید و آزار و شکنجه» با حملات مشابهی در مورد انگیزه‌های خود مواجه شد، اگرچه سیاستمداران برجسته اسرائیلی نیز «هشدار داده‌اند که اشغال به نوعی آپارتاید تبدیل شده است».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

از کلچه تا گرونک: ظهور غیرقابل توقف حزب-برادر تنگ پایان | NFL

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، دبلیووقتی نوبت به کارمندان در موقعیت …