فرانسه به دلیل طرح افزایش سن بازنشستگی به 64 سال تحت اعتصاب قرار گرفت | فرانسه

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

انتظار می‌رفت که صدها هزار اعتصاب کننده روز پنجشنبه در تظاهرات خیابانی در سراسر فرانسه راهپیمایی کنند، زیرا حمل‌ونقل، مدارس و پالایشگاه‌ها تحت تأثیر اقدامات صنعتی بزرگ علیه برنامه‌های غیرمحبوب امانوئل ماکرون برای افزایش دو سال سن بازنشستگی به ۶۴ سال قرار گرفته‌اند.

راهپیمایی ها در شهرهای منطقه از جمله نانت و نیس از اوایل آغاز شد، زیرا پلیس ضد شورش در مرکز پاریس قبل از تظاهرات برنامه ریزی شده بعد از ظهر موضع گرفت. پس از هشدار مقامات نسبت به احتمال خرابکاری در لبه راهپیمایی ها یا تاکتیک های سبک بلوک سیاه، مغازه داران اطراف میدان جمهوری، ویترین ها و ویترین مغازه ها را نصب کردند.

خدمات قطار محلی و منطقه ای در سراسر فرانسه تقریباً متوقف شده است، حمل و نقل عمومی در شهرهایی مانند پاریس به گفته اپراتورهای حمل و نقل “بسیار مختل شده است” و بخش بزرگی از خطوط قطار سریع السیر در سراسر کشور کار نمی کنند.

اتحادیه اصلی معلمان گفت 70 درصد از معلمان مدارس ابتدایی در اعتصاب هستند و بسیاری از مدارس برای روز تعطیل هستند. خدمات عمومی رادیو و تلویزیون نیز مختل شد، پخش موسیقی یا پخش مجدد پخش شد. بسیاری از تئاترها تعطیل شدند. برخی از محموله های پالایشگاهی مسدود شده و تولید انرژی کاهش یافته است.

اعتصاب 24 ساعته و تظاهرات در 200 شهر و شهرستان اولین آزمون بزرگ برای مکرون از زمان انتخاب مجدد او علیه رقیب راست افراطی خود مارین لوپن در بهار گذشته است.

مکرون موضوع حقوق بازنشستگی را نشانه ای از هدف خود برای دگرگونی فرانسه و بازنگری مدل اجتماعی و سیستم رفاهی آن قرار داده است. او اصرار دارد که به وعده انتخاباتی کلیدی خود مبنی بر تغییر سیستم بازنشستگی فرانسه عمل خواهد کرد – افزایش سن بازنشستگی برای اکثر افراد از 62 سال به 64 سال و افزایش سال های حق بیمه مورد نیاز برای مستمری کامل. نظرسنجی‌ها نشان داده است که اکثریت فرانسوی‌ها با این پیشنهادات مخالف هستند و آنها را «ناعادلانه» می‌دانند، حتی اگر بسیاری با نیاز به تغییر موافق باشند.

سوال کلیدی برای مکرون و دولت این است که آیا اتحادیه‌های کارگری که در یک جبهه متحد نادر و تاریخی برای اعتصاب 24 ساعته این پنجشنبه به هم پیوسته‌اند، خشم عمومی را در یک جنبش اعتراضی اجتماعی گسترده‌تر مهار کرده و به ادامه اقدامات صنعتی در روز پنجشنبه رای خواهند داد. شب برخی از دانش‌آموزان دبیرستانی صبح پنجشنبه، دبیرستان‌ها را محاصره کردند، زیرا دولت می‌ترسد که جوانان در مدارس و دانشگاه‌ها بتوانند اعتراضات خود را رهبری کنند.

ماکرون همچنان از میراث این کشور آگاه است جلیقه های زرد (جلیقه زردها) جنبش اعتراضی ضد دولتی که در سال 2018 از پایه و بدون رهبری اتحادیه کارگری فوران کرد و دولت را غافلگیر کرد. مشخص نیست که آیا خشم از تغییر حقوق بازنشستگی و هزینه های زندگی می تواند اعتراضات فعلی را افزایش دهد یا خیر. در سال 2019، تلاش قبلی ماکرون برای تغییر حقوق بازنشستگی با طولانی‌ترین اعتصاب ریلی در فرانسه از ماه مه 1968 مواجه شد و این برنامه‌ها برای بازنگری حقوق بازنشستگی در طول همه‌گیری کووید کنار گذاشته شد.

اریک وورث، وزیر سابق دولت نیکلا سارکوزی از جناح راست، که اکنون بخشی از حزب ماکرون است، به لوموند گفت که سیاستمداران نباید روحیه تغییرات حقوق بازنشستگی را دست کم بگیرند و گفت: «تقابل در خیابان ها انجام خواهد شد».

فیلیپ مارتینز، رئیس اتحادیه چپ‌گرای CGT، به پخش کننده عمومی سنات گفت که تغییر برنامه‌ریزی شده حقوق بازنشستگی “نارضایتی همه” را از دولت جمع می‌کند. او گفت که جبهه متحد نادر در میان نمایندگان کارگران نشان داد “مشکل بسیار جدی است”. وی افزود: این روز یک روز بزرگ برای بسیج خواهد بود، به ویژه با همه اتحادیه ها در یک صفحه. او تغییرات بازنشستگی را «ناعادلانه»، «دگماتیک و ایدئولوژیک» خواند.

لوران برگر، رئیس بزرگترین اتحادیه فرانسه، CFDT میانه رو، به BFMTV گفت: “خشم زیادی وجود دارد.”

تغییرات حقوق بازنشستگی هنوز باید از طریق پارلمان انجام شود، جایی که گروه میانه رو ماکرون اکثریت مطلق خود را از دست داده است. دولت امیدوار است این لایحه را با حمایت قانونگذاران حزب راست جمهوری خواهان تصویب کند.

دولت می گوید که می خواهد مخارج عمومی را کنترل کند. اولیویه دوسوپ، وزیر کار، روز پنجشنبه پس از انتقاد اتحادیه ها از مکرون به دلیل حضور در بارسلون برای نشست سران فرانسه و اسپانیا، به تلویزیون LCI گفت: «این اصلاحات ضروری و منصفانه است. دوسوپت گفت که حق اعتصاب در فرانسه محافظت می شود، اما او نمی خواهد این کشور “مسدود” شود.

وزارت کار تخمین می زند که عقب انداختن سن بازنشستگی به مدت دو سال و تمدید دوره پرداخت، 17.7 میلیارد یورو (15.5 میلیارد پوند) اضافی در کمک های بازنشستگی به همراه خواهد داشت و به این سیستم اجازه می دهد تا سال 2027 یکنواخت شود.

اتحادیه ها می گویند که کارگران عادی ضربه خواهند خورد و این تغییرات ناعادلانه بوده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رهبر اتحادیه، ریشی سوناک را دچار توهم می‌داند، زیرا اختلاف حقوق NHS تشدید می‌شود | NHS

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یکی از رهبران اتحادیه بهداشت، …