سازمان دیده بان هسته ای بین المللی ماموریت دائمی در چرنوبیل ایجاد می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اولین بار یک ماموریت دائمی در سایت هسته ای چرنوبیل ایجاد کرده است.

این ابتکار بخشی از یک ترتیب جدید است که کارشناسان را به طور مداوم در هر چهار نیروگاه برق اوکراین، علاوه بر زاپوریژژیا، جایی که سازمان ملل از سپتامبر در آن حضور دارد، مستقر می کند. رافائل گروسی، رئیس ناظر هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که این روز ویژه ای بود.

چرنوبیل محل بدترین حادثه هسته ای غیر نظامی جهان در تاریخ است که در سال 1986 رخ داد. به دلیل نقص در طراحی راکتور، راکتور 4 نیروگاه تخریب شد و مقادیر زیادی تشعشع در هوا منتشر شد. اقدامات ایمنی نادیده گرفته شد، سوخت اورانیوم در راکتور بیش از حد گرم شد و از طریق موانع محافظ ذوب شد.

انفجار اولیه منجر به کشته شدن دو کارگر شد. بیست و هشت نفر از آتش نشانان و کارگران پاکسازی اضطراری در سه ماه اول پس از انفجار در اثر بیماری حاد تشعشع و یکی از آنها بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست دادند.

شهر پریپیات با جمعیتی نزدیک به 50000 نفر تنها در سه کیلومتری این سایت قرار داشت. پس از انفجار، کل شهر تخلیه شد و 67000 نفر دیگر از مناطق آلوده تخلیه شدند و در هفته‌ها و ماه‌های بعدی جابه‌جا شدند.

تخمین زده می شود که حدود 200000 نفر به دلیل این حادثه جابجا شده اند.

روسیه در آغاز تهاجم فوریه گذشته نیروگاه هسته ای چرنوبیل را برای مدت کوتاهی اشغال کرد.

رایزنی‌ها برای ایجاد «منطقه حفاظتی» در اطراف نیروگاه هسته‌ای فعال Zaporizhzhia، که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا است، در حال انجام است تا از هرگونه احتمال حادثه هسته‌ای در جریان درگیری‌های کنونی جلوگیری شود.

Zaporizhzhia در خط مقدم جنگ روسیه در اوکراین واقع شده است و در سال گذشته از آغاز جنگ میزبان حملات بوده است. در حالی که هر شش رآکتور در حال حاضر تعطیل هستند، نیروگاه به دلایل ایمنی همچنان به شبکه برق متصل است.

ویدیو را در پلیر بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

انتقاد حزب کارگر از سخنگوی انرژی ائتلاف به دلیل فیلمبرداری ویدئوهای انرژی هسته ای در هیروشیما | سیاست استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یکی از نمایندگان دولت کارگر، …