اینفانتینو رئیس فیفا در داووس درباره «مرکز تعالی نیروی کار» قطر گفتگو خواهد کرد | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جیانی اینفانتینو قرار است با رئیس سازمان بین‌المللی کار در داووس دیدار کند تا درباره «مرکز تعالی کار» پیشنهادی که همچنان پرچم‌دار تعهد فیفا به میراث پس از جام جهانی در قطر است، گفتگو کند.

رئیس فیفا پس از بازگشت به زادگاهش سوئیس این هفته برای مجمع جهانی اقتصاد، گردهمایی نخبگان جهانی در تفرجگاه بزرگ آلپ، از گیلبرت هونگبو دیدن خواهد کرد. انتظار می‌رود که در طول این جلسه، او به دنبال این باشد که ایده‌ای را که در جزئیات دقیق کوتاهی می‌کند، به استخوان ببندد.

یک ماه پس از یک فینال مشهور در لوسیل، سازمان دهندگان جام جهانی اطلاعات زیادی را در روز چهارشنبه منتشر کردند که گواهی بر موفقیت مسابقات قطر بود. بیشترین گل در یک جام جهانی، 3.4 میلیون تماشاگر در سکوها و 1.4 میلیون بازدیدکننده خارجی. در همین حال، 1.5 میلیارد نفر فینال را از طریق تلویزیون تماشا می کردند، در حالی که “مرکز جستجو” فیفا پلاس یک موفقیت در TikTok بود و گوگل بیشترین ترافیک جستجوی خود را در 25 سال گذشته مشاهده کرد. لیست ادامه دارد

همه اعدادی هستند که به ادعای اینفانتینو مبنی بر اینکه این “بهترین جام جهانی تا کنون” بوده است، اعتبار می بخشد، جامی که به گفته دبیرکل کمیته عالی قطر، حسن الثوادی، “معیاری برای میزبانان رویدادهای بزرگ آینده خواهد بود”. در حالی که اعداد خیره کننده هستند، هنوز سوالاتی باقی می ماند و در درجه اول تعهد فیفا به نوعی میراث ماندگار حقوق بشر در کشور است.

هیچ مرکز کارگران مهاجر و هیچ بودجه ای برای جبران صدمات و ضررهای تجربه شده وجود نخواهد داشت که باعث ناامیدی مبارزان و کشورهای فوتبال اروپا شده است. در عوض، قرار است یک صندوق میراث در سراسر جهان پخش شود و برای آموزش کودکان هدایت شود، اما باز هم مکانیسم دقیق آن در حال حاضر تأیید نشده است، و اندازه صندوق نیز تأیید نشده است.

اینکه «مرکز تعالی» دقیقاً شامل چه چیزی می‌شود، مستلزم بحث با ILO است، اگرچه اتحادیه ابتدا می‌خواهد قبل از بحث درباره ایده‌ای که آن‌ها آن را «ممکن» توصیف می‌کنند، یک «یادداشت تفاهم» طولانی‌مدت با فیفا به توافق برسد. حضور گسترده‌تر سازمان بین‌المللی کار در قطر، که در ایجاد تغییرات در قوانین کار در این کشور در سال‌های اخیر نقش اساسی داشت، در دسامبر 2023 به پایان می‌رسد.

ورزشگاه 974 در آب باران در دوحه منعکس شده است
استادیوم 974 با گذشت نزدیک به یک ماه از فینال جام جهانی همچنان در دوحه پابرجاست. عکس: نوشاد تککایل/نورعکس/شاتراستاک

اینفانتینو در طول جام جهانی اعلام کرد که جانشین آن توسط یک دفتر دائمی برای ILO در دوحه خواهد شد، جایی که فعالیت اتحادیه‌های کارگری به شدت تحت کنترل است. در حالی که ILO می گوید قطر درخواست رسمی برای ایجاد دفتر کرده است، هنوز با جزئیات موافقت نشده است.

سایر مسائل مربوط به میراث کمتر بحث برانگیز اما به همان اندازه حل نشده است، مانند مورد استادیوم 974. یکی از هشت محل برگزاری جام جهانی، استادیوم 974 به دلیل زیبایی نامتعارفش مورد توجه جهانی قرار گرفت (از کانتینرهای حمل و نقل بازیافتی ساخته شده است) و ادعا می کند که منحصر به فرد بوده است. پایدار است زیرا سازه می تواند جدا شود و به جای دیگری ارسال شود.

یک ماه پس از فینال، استادیوم همچنان پابرجاست، با این حال، با توجه به کمیته عالی، جدول زمانی دقیق برای جداسازی نهایی آن “هنوز نهایی شده است”. هنوز هیچ درخواست تایید شده ای برای بازسازی استادیوم در جای دیگر وجود ندارد و شایعات حاکی از آن است که استادیوم 974 ممکن است در واقع در دوحه بماند و یکی از مکان هایی باشد که برای جام ملت های آسیا که 12 ماه دیگر در قطر برگزار می شود، استفاده می شود.

سوال مشابهی در مورد سایت های اقامتی متعددی که برای طرفداران قرار داده شده است، وجود دارد که انتظار می رود برخی از آنها به سازندگان خود بازگردانده شوند در حالی که برخی دیگر منتظر خانه های جدید هستند. باز هم شایعه‌ای حاکی از آن است که روستاها – که برخی از آنها به شهرت آنلاین تبدیل شده‌اند – هنوز می‌توانند توسط شرکت‌های بریتانیایی خریداری شوند و در بریتانیا پیدا شوند.

مانند فناوری نوآورانه تهویه مطبوع داخل استادیوم که بعدازظهرهای گرم زمستان دوحه را از بین برد، ساخت زیرساخت عظیم پاسخی به چالش منحصر به فرد میزبانی قطر در جام جهانی بود. تنها زمان نشان خواهد داد که چه مقدار از نوآوری و ساخت و ساز فراتر از مسابقات یک ماهه سال گذشته مفید است.

اما با دور شدن چشم‌های جهان از خلیج فارس، میراث قطر در ذهن نهادهای حاکم بر ورزش باقی خواهد ماند که باید الگوی جدیدی را هنگام اندیشیدن به میزبان‌های احتمالی «مگا رویدادهای آینده» در نظر بگیرند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

خریداران بریتانیایی علیرغم فروش، هزینه های خود را مهار می کنند زیرا بحران هزینه های زندگی تلفات می دهد | صنعت خرده فروشی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، خرده فروشان هشدار داده اند …