«اوبی می‌فهمد»: جوانان نیجریه حمایت از نامزدهای ریاست‌جمهوری را افزایش می‌دهند | نیجریه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

آدر توقف اخیر کمپین، پیتر اوبی به یک انتقاد منظم پاسخ داد. بولا تینوبو، نامزد رقیب در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده نیجریه، او را خسیس خوانده بود. اوبی به جمعی از حامیانش گفت که بله، او نسبت به بودجه عمومی خسیسی داشته است، و این باعث شد که او برای شغل برتر کشور مناسب تر باشد.

نیجریه ای ها در 25 فوریه به پای صندوق های رای رفتند تا جانشینی برای محمد بوهاری انتخاب کنند، حکومت هشت ساله او به دلیل ناتوانی در مقابله با ناامنی های گسترده و بحران هزینه های زندگی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

اوبی، فرماندار سابق ایالتی که برای حزب کارگر نامزد می‌شود، اولین نامزد حزب ثالثی است که چالشی واقعی را در برابر تسلط کنگره همه مترقی‌ها (APC) و اپوزیسیون اصلی آن، حزب دموکراتیک خلق (PDP)، از زمان پایان دیکتاتوری نظامی در سال 1999.

این مرد 61 ساله رای دهندگان جوان تر را با این پیام دعوت کرده است که با رقبای قدیمی خود متفاوت است و می خواهد تغییر واقعی در نیجریه ایجاد کند.

Weyimi Lube، یک صداپیشه، به تازگی 24 ساله شده بود که تروریست ها در ژوئن سال گذشته به کلیسای کاتولیک در شهر اوو در جنوب حمله کردند و حداقل 40 نمازگزار را کشتند. او گفت ضربه روحی ناشی از حمله او را به اردوگاه اوبی هل داد.

لوبه گفت: «به خودم گفتم اگر برای اوبی سخت نگیریم، فکر نمی‌کنم نیجریه در آینده برای من و افرادی که به آنها اهمیت می‌دهم وجود داشته باشد.

تحلیلگران می گویند برخی از افراد جوان به دلیل احساس ناامیدی از وضعیت موجود در نیجریه و ادامه خشم نسبت به سرکوب وحشیانه دو سال پیش جنبش #EndSars – که به نام یک واحد پلیس منفور نامگذاری شده است – به اوبی روی آورده اند.

«جوانان از APC و PDP سرخورده هستند. استفان لافنوا، مدرس ارشد گروه علوم سیاسی در دانشگاه ابادان، گفت: امیدهای آنها از بین رفته است.

اوبی با انتخابات ریاست جمهوری غریبه نیست. در رای گیری سال 2019 او به عنوان نامزد معاونت ریاست جمهوری برای حزب دموکراتیک خلق کرد که آتیکو ابوباکار نامزد شکست خورده ریاست جمهوری امسال مجددا در انتخابات شرکت می کند.

سال گذشته، اوبی ابوبکر را به چالش کشید تا نامزد حزب دموکراتیک خلق شود، اما شکست خورد، و همین امر باعث شد تا او به حزب کارگر سابق برود، جایی که کمپین مردمی او با تبلیغ تجربه او به عنوان فرماندار و موقعیت خارجی‌اش، با طرفداران پر جنب و جوش رسانه‌های اجتماعی، شتاب بیشتری به دست آورده است.

پیتر اوبی در 16 ژانویه 2023 در طول یک انجمن در Chatham House در لندن صحبت می کند
اوبی با یک نبرد سخت در برابر ابوباکر و تینوبو روبرو می شود. عکس: Kin Cheung/AP

این واقعا جالب است زیرا اکنون شاهد رقابت فراتر از دو طرف هستیم [and] ما یک گستره انتخاب داریم.» این دیگر وضعیت شیطان و دریای عمیق آبی نیست، اکنون شیطان است، دریای آبی عمیق و شاید دریای سرخ.

علیرغم هیجانی که در مورد نامزدی اوبی وجود دارد، او با یک نبرد سخت در برابر ابوباکار و تینوبو، فرماندار دو دوره ایالت لاگوس و کهنه کار سیاست نیجریه که برای حزب حاکم APC نامزد می شود، روبرو می شود. تینوبو که به دلیل نفوذ سیاسی خود به عنوان “پدرخوانده لاگوس” شناخته می شود، از شبکه ملی حزب حاکم سود می برد.

هر کسی که برنده شود باید با یک چشم‌انداز اقتصادی وخیم دست و پنجه نرم کند – تورم رکورد 21.47 درصد است و ارزش نایرا به سرعت کاهش یافته است – و یک بحران ناامنی که شاهد گسترش حملات تروریستی و حملات باج‌گیری در سراسر کشور بوده است.

چینوا اوبابوکو، دانشجوی تازه فارغ‌التحصیل دانشگاه و حامی اوبی، گفت: «نیجریه در آستانه است. شبه‌نظامیان قومی اساساً در همه بخش‌های کشور به نیروهایی تبدیل شده‌اند که می‌توان با آن‌ها حساب کرد و بنابراین بی‌معنی است که رئیس‌جمهور بعدی باید کسی باشد که بتواند به وضعیت حمله کند و صلح را به ارمغان بیاورد.»

نیروهای امنیتی در حال نبرد 13 ساله علیه جهادگران در شمال شرق کشور، شبه نظامیان راهزن در شمال غرب و تنش های جدایی طلب در جنوب شرق کشور هستند.

افراد مسلح بارها دفاتر محلی کمیسیون مستقل انتخابات ملی موسوم به INEC را هدف قرار داده اند که هشدار داده است که ممکن است مجبور به لغو یا به تعویق انداختن رأی گیری شود.

چندین نظرسنجی آنلاین اوبی را به عنوان برنده احتمالی معرفی کرده اند، اما ناظران با آنها با احتیاط شدید برخورد می کنند، آنها می گویند که نتایج آنها توسط نمایه جوان رای دهندگان اوبی منحرف شده است.

حامی حزب کارگر پرچمی را در دست دارد که پیتر اوبی نامزد ریاست جمهوری و همکارش یوسف داتی بابا احمد را نشان می دهد.
برخی از نظرسنجی های آنلاین اوبی را به عنوان برنده احتمالی معرفی کرده اند، اما ناظران با آنها با احتیاط برخورد می کنند. عکس: پیوس اوتومی اکپی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی

کارشناسان می گویند که جابجایی APC و PDP چیزی انقلابی نخواهد بود، اما صرف نظر از نتیجه نهایی، نامزدی اوبی برای حزب کارگر با نشان دادن یک چالش جدی برای تسلط این دو بزرگ، ممکن است.

“[Previously] وقتی آن نیروهای سوم را داشتیم، مردم به آنها اعتماد نداشتند. به محض اینکه آنها [candidates] قوی می شوند، به حزب حاکم می پیوندند. آنگالاپو گفت: در اوبی، کسی را می بینند که حاضر است تا آخر بجنگد.

احتمال دیگر این است که اوبی آرای کافی برای جلوگیری از پیروزی ابوباکار یا تینوبو در دور اول به دست بیاورد که به اکثریت ساده همه آرا و 25 درصد آرا در حداقل دو سوم از 36 ایالت کشور نیاز دارد. دور دوم دور دوم اولین دور در تاریخ انتخابات نیجریه خواهد بود.

لوبه و اوبابوکو گفتند که رای دهندگان جوانی مانند خودشان با انتخاب روشنی بین آینده ای روشن تر و ادامه سوء مدیریت کشور روبرو هستند.

لوبه گفت: “اوبی به زبان مشکلات ما صحبت می کند.” او می‌داند که نیجریه باید چه شکلی باشد، چه صدا و چه حسی داشته باشد.»

خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کرده است

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

انتقاد حزب کارگر از سخنگوی انرژی ائتلاف به دلیل فیلمبرداری ویدئوهای انرژی هسته ای در هیروشیما | سیاست استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یکی از نمایندگان دولت کارگر، …