دیپلماسی آمریکا و ترکیه: هواپیماهای جنگنده و گسترش ناتو در نشست واشنگتن مورد بحث قرار گرفت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ایالات متحده و ترکیه به دنبال کنار گذاشتن اختلافاتی بودند که سال ها روابط را تیره کرده بود، اما نتوانستند پیشرفت در حل و فصل اختلافات بر سر حمله روسیه به اوکراین و گسترش ناتو را که روابط بین متحدان را تیره کرده است، گزارش دهند.

در نشست روز چهارشنبه در واشنگتن، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، به دنبال پر کردن این شکاف‌ها بودند، اما هیچ نشانه‌ای از آن وجود نداشت، حتی اگر هر دو طرف مشارکت بین کشورهای خود را تحسین کردند.

آنها به همکاری در مورد اوکراین پرداختند و به ویژه بلینکن از رهبری ترکیه در میانجیگری توافق با روسیه برای از سرگیری صادرات غلات تمجید کرد.

ترکیه از سوئدی‌ها می‌خواهد تا قبل از تأیید گسترش ائتلاف، اقدامات بیشتری برای مهار گروه‌های کردی که آنکارا آن‌ها را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند، انجام دهند.

این بدان معنا نیست که ما اختلاف نداریم، اما زمانی که اختلاف داریم، دقیقاً به این دلیل که متحد و شریک هستیم، با این روحیه از طریق آنها کار می کنیم.

چاووش اوغلو در اظهارات خود هیچ اشاره ای به فنلاند و سوئد نکرد، اما بر اهمیتی که ترکیه برای کسب موافقت آمریکا برای خرید جنگنده های پیشرفته اف-16 قائل است، تاکید کرد، چیزی که دولت بایدن از آن حمایت می کند اما با مخالفت قابل توجه کنگره مواجه است.

چاووش اوغلو قرارداد F-16 را موضوع مهمی در همکاری دفاعی آمریکا و ترکیه خواند. همانطور که قبلاً گفتیم، این نه تنها در مورد ترکیه بلکه برای ناتو و ایالات متحده نیز هست. بنابراین، ما انتظار داریم که در راستای منافع استراتژیک مشترک خود تأیید شود.»

در بیانیه مشترکی که پس از این نشست منتشر شد، دو طرف گفتند که “درباره تقویت شراکت دفاعی ایالات متحده و ترکیه، از جمله نوسازی ناوگان اف-16 ترکیه” و همچنین بر تعهد متقابل خود به گسترش ناتو به متقاضیان واجد شرایط، گفتگو کردند.

اگرچه در این بیانیه آمده است که دو طرف مشتاق «تقویت هماهنگی و همبستگی ناتو در مواجهه با تهدیدها و چالش‌های کنونی هستند»، اما هیچ نشانه‌ای مبنی بر حل و فصل هر یک از این مسائل ارائه نشده است.

سفر چاووش اوغلو به واشنگتن توسط یک مقام ارشد ترکیه بسیار نادر است، زیرا دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن، به دلیل جهت گیری اقتدارگرایانه فزاینده رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و سیاست های محدودکننده حقوق و آزادی ها، فاصله خود را با آنکارا حفظ کرده است.

چهارراه شرق و غرب

ترکیه که در تقاطع شرق و غرب قرار دارد، از نظر استراتژیک برای واشنگتن مهم است. و همانطور که بلینکن اشاره کرد، ترکیه کلید توافق بین روسیه و اوکراین بود که به میلیون ها تن غلات اوکراینی اجازه می داد به بازارهای جهانی منتقل شود و از بحران غذایی در طول جنگ جلوگیری کرد.

با این حال، متحدان ناتو اغلب بر سر تعدادی از مسائل دچار اختلاف می شوند، که بیشترین اختلافات بر سر خرید موشک های ساخت روسیه توسط ترکیه و حمایت از شبه نظامیان کرد در سوریه است.

خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 توسط ترکیه از روسیه در سال 2017 منجر به تحریم ها و حذف ترکیه از برنامه توسعه نسل بعدی جنگنده اف-35 شد. پس از شکست در F-35، آنکارا در تلاش است تا ناوگان F-16 خود را تجدید کند.

نگرانی های ایالات متحده در مورد روابط صمیمی آنکارا با کرملین با جنگ در اوکراین دوباره تقویت شده است. علیرغم اینکه روابط ترکیه با مسکو پیشرفت هایی مانند توافق غلات و مبادله زندانیان ایجاد کرده است، واشنگتن نگران از بین رفتن تحریم ها است زیرا سطح تجارت ترکیه و روسیه در سال گذشته افزایش یافته است.

و تعلل آنکارا بر سر تصویب پیشنهادات سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو بر اصطکاک بین متحدین افزوده است.

تلاش های اخیر ترکیه برای نزدیک شدن به سوریه پس از یک دهه دشمنی تلخ، باعث گسست مجدد با آمریکا شده است. پس از نشست ماه گذشته وزرای دفاع سوریه و ترکیه در مسکو، وزارت خارجه آمریکا بار دیگر مخالفت خود را با عادی سازی روابط با دمشق توسط کشورها اعلام کرد.

ارتش آمریکا همچنین هشدار داده است که عملیات تهدید شده ترکیه علیه YPG کرد در شمال سوریه می‌تواند منطقه را بی‌ثبات کند و گروه دولت اسلامی را احیا کند.

ویدیو را در پلیر بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بررسی واقعیت بایدن قبل از وضعیت اتحادیه

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، آنچه آقای بایدن گفت اتفاقاً هزار میلیاردر …