توک توک‌های تایلند در میان افزایش تقاضا برای مدل‌های برقی سبز می‌شوند | تایلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

توک‌توک‌های نمادین و پر از گاز تایلند با مدلی سبزتر و کارآمدتر جایگزین شده‌اند و به مسافران راهی سازگار با محیط‌زیست برای عبور از یکی از بدترین کشورهای جهان از نظر آلودگی هوا را ارائه می‌دهند.

کریسادا کریتایاکیرانا، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل استارت آپ Urban Mobility Tech می گوید: «مزایای آن از نظر محیطی کاملاً واضح است. وقتی از توک‌توک‌های سنتی استفاده می‌کنید، بوی گاز را حس می‌کنید و گاهی اوقات ممکن است ناخوشایند باشد. با توک‌توک‌های برقی، اساساً هیچ صدایی ندارید و هیچ گونه انتشار گازهای خروجی از اگزوز ندارید.»

در سال 2021، سطوح PM2.5m آلاینده در تایلند چهار برابر بیشتر از دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی بود. استنشاق PM2.5 می تواند باعث مشکلات تنفسی و مشکلات قلبی شود. در سال 2019، آلودگی عامل مرگ بیش از 31000 نفر در این کشور بود.

در شهرهای بزرگ مانند بانکوک [or] کانیکا تامپانیشوونگ، پژوهشگر ارشد در زمینه سیاست تغییرات آب و هوا و رشد سبز در موسسه تحقیقات توسعه تایلند، می‌گوید: چیانگ مای، منبع کلیدی احتراق ناقص در خودروهای موتور دیزلی است. تا سال 2019، تقریباً 20000 توک توک در تایلند وجود داشت که معمولاً با موتورهای احتراق داخلی کار می کردند.

کریتایاکیرانا می‌گوید تقاضا برای توک‌توک‌های الکتریکی در حال رشد است. طبق اعلام انجمن وسایل نقلیه الکتریکی تایلند، در سال 2022، تعداد آنها از 263 به 498 افزایش یافت. دولت از سال 2015 جذب خودروهای الکتریکی را تشویق کرده است.

فریحا اساجی، مادر بریتانیایی که قبلاً در بانکوک زندگی می‌کرد، از توک‌توک‌های برقی ارائه‌شده توسط اپلیکیشن سواری UMT Muvmi استفاده می‌کرد، زیرا از تاکسی‌ها ارزان‌تر و بزرگ‌تر از توک‌توک‌های معمولی بودند و می‌توانستند صندلی چرخدار را در خود جای دهند. اما او می گوید که از عنصر الکتریکی با توجه به اینکه باعث می شود وسیله نقلیه سر و صدای کمتری داشته باشد، قدردانی کرده است.

موومی قصد دارد ناوگان توک توک های برقی خود را از 350 به بیش از 1000 دستگاه در بانکوک افزایش دهد و ظرف پنج سال به 5000 دستگاه در سراسر کشور برسد. Vichian Suksoir، معاون مدیر اجرایی دپارتمان نوآوری در آژانس ملی نوآوری تایلند (NIA)، می‌گوید که بسیاری از هتل‌ها اکنون برای حمل و نقل مهمانان، توک‌توک‌های برقی خریداری می‌کنند.

دکتر Surat Bualert، استادیار متخصص در علوم محیطی در دانشگاه Kasetsart می‌گوید، اما توک‌توک‌های الکتریکی به تنهایی تفاوت چندانی در کیفیت هوا ایجاد نمی‌کنند. “من فکر می کنم [electric] خودروها می توانند کیفیت هوا را بهبود بخشند زیرا تحقیقات و تجزیه و تحلیل شیمیایی نشان می دهد که منبع اصلی PM2.5 حمل و نقل است. توک‌توک‌ها نمی‌توانند زیرا نسبت توک‌توک‌ها در مقایسه با سایر وسایل نقلیه کم است.

حدود 10 میلیون خودرو در تایلند ثبت شده است و دولت قصد دارد تا سال 2030 30 درصد از تولید خودرو خود را با آلایندگی صفر کند. سوکسور می گوید که NIA 100 میلیون بات (3 میلیون دلار یا 2.5 میلیون پوند) برای توسعه خودروهای الکتریکی و فناوری مرتبط در سال 2023 در نظر گرفته است. .

ایوان کلاکی، بنیانگذار Tripseed، می‌گوید: اما خودروهای الکتریکی «جام مقدس برای پایدارتر کردن سفر» نیستند. آنها برای شارژ به برق شبکه متکی هستند و در تایلند تنها 14.9 درصد از منابع تجدیدپذیر تامین می شود.

او می‌گوید: «تا زمانی که نتوانیم قابلیت‌های شارژ را به طور کامل به انرژی‌های تجدیدپذیر انتقال دهیم، هنوز هم تا حدودی به سوخت‌های فسیلی اتکا داریم». و تا زمانی که مسائل مربوط به هزینه و برد مورد توجه قرار نگیرد، انتقال گسترده‌تر به توک‌توک‌های الکتریکی «به تعویق خواهد افتاد».

کلاکی می‌گوید توک‌توک‌های برقی فقط می‌توانند مسافت‌های کوتاهی را پیش از شارژ شدن طی کنند، در حالی که قیمت خرید یکی از آنها حدود 400000 بات (12000 دلار) است. قیمت شروع یک توک توک سنتی حدود 150000 بات (4500 دلار) است.

کلاکی می‌گوید: «مردم پول زیادی برای توک‌توک‌های دو زمانه‌شان دریافت نمی‌کنند، و مطمئناً برای بیرون رفتن و خرید یک توک‌توک الکتریکی کاملاً جدید، پول زیادی دریافت نمی‌کنند». “در مقیاس بزرگتر در سراسر شهر، من فکر می کنم زمان زیادی می برد.”

اما کریتایاکیرانا می‌گوید توک‌توک‌های برقی در درازمدت ارزان‌تر خواهند بود زیرا بنزین بسیار گران‌تر از باتری است. او معتقد است که خودروهای برقی، از جمله توک توک‌های برقی، «آینده» هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نورپردازی های کپنهاگ: نمایش نوری سه هفته ای برای پایتخت دانمارک

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پایتخت دانمارک سه هفته از شب …