ماریا رسا: سردبیر فیلیپینی برنده جایزه نوبل در صورت دستگیری یک “کیف برو” نگه می دارد | ماریا رسا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ماریا رسا، برنده جایزه نوبل، می‌گوید در حالی که برای آزادی مطبوعات در فیلیپین می‌جنگد، یک زندان با بسته‌های پول نقد برای وثیقه نگه می‌دارد و با کارکنانش حملات پلیس را شبیه‌سازی می‌کند.

سردبیر وب‌سایت خبری راپلر روز چهارشنبه از چهار اتهام فرار مالیاتی تبرئه شد، اما گفت که برای بدترین شرایط از سه پرونده بزرگ دیگر که ممکن است منجر به زندانی شدن او یا بسته شدن سازمان خبری آنلاین او شود، آماده است.

رسا که در سال 2021 جایزه صلح را با دیمیتری موراتوف، روزنامه‌نگار روسی به اشتراک گذاشت، با مجموعه‌ای از پرونده‌ها دست و پنجه نرم می‌کند که مدافعان رسانه‌ها می‌گویند به دلیل انتقاد او از رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور سابق و جنگ مواد مخدر او که هزاران کشته برجای گذاشت، مطرح شد.

«فکر می‌کنم کاری که رئیس‌جمهور دوترته در آنجا انجام داد، فضایی از ترس ایجاد کرد. و این برای همه است: برای روزنامه‌نگاران، برای تجارت، برای مؤسسات،» او در مصاحبه‌ای به خبرگزاری فرانسه گفت.

«و از مردمی که در مقابل او ایستادند مثال زد.»

از زمانی که مشکلات حقوقی او شروع شد – بلافاصله پس از انتخاب دوترته در سال 2016 – رسا گفت که اقداماتی را انجام داده است تا خبرنگاران خود را برای احتمال یورش پلیس به دفتر راپلر آماده کند.

این تمرینات حتی پس از انتخاب فردیناند مارکوس به عنوان جانشین دوترته در سال گذشته ادامه یافته است.

“بله، ما داریم زیرا چه کسی می داند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ رسا گفت: وقتی روی شن روان هستید، روی شن روان هستید.

پس از اینکه رگولاتور شرکتی کشور دستور تعطیلی Rappler را در اوایل سال 2018 داد، رسا گفت که نیروی کار جوان خود – 120 نفر با میانگین سنی 23 سال – را جمع آوری کرد و به آنها پیشنهاد داد در صورت تمایل به ترک شغل جدید، به آنها کمک کند تا شغل جدیدی پیدا کنند.

هیچ کس او را قبول نکرد و راپلر در حالی که در دادگاه با حکم تعطیلی مبارزه می کرد به فعالیت خود ادامه داده است.

بهترین بخش آن این است که فکر می‌کنم این شش سال – در واقع به هفت سال می‌رسیم – ما را قوی‌تر کرد. نیچه درست می‌گفت: چیزی که تو را نکشد، قوی‌ترت می‌کند.»

رسا، 59 ساله، گفت که پس از محکوم شدن به اتهام افترا سایبری در سال 2020، یک کیف اضطراری با تعویض لباس، ملحفه و خمیر دندان در نزدیکی خود نگه داشته است.

او گفت: «در صورت دستگیری و رفتن به زندان باید یک چمدان ببندید،» و افزود که در حین درخواست تجدیدنظر علیه حکم، کیف را آماده نگه داشته است، حتی زمانی که وثیقه به او داده شد.

یک دوره زمانی بود که من همیشه پول وثیقه را با خود حمل می کردم، زیرا نمی دانستیم چه زمانی قرار است دستگیر شویم.»

او و کارکنان رپلر همچنین مجبور بوده اند با آزار و اذیت آنلاین و تهدید به مرگ مقابله کنند.

«وقتی برنامه‌ریزی می‌کردیم که قرار است امروز چه اتفاقی بیفتد، اولین چیزی که به آن فکر کردیم محکومیت و سپس تبرئه بود، درست است؟ زیرا این اولین بار از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور دوترته است که ما یک پیروزی قانونی داشته ایم.»

رسا، که پاسپورت آمریکایی نیز دارد، اصرار داشت که برای اجتناب از پیگرد قانونی، هرگز کشور را ترک نخواهد کرد.

او گفت: “شما احساسات خود را می گیرید و آن را به ته چاله شکم خود فشار می دهید.” او افزود که شب ها خوب می خوابید.

با این حال، رسا گفت که “تغییر” اتفاق افتاده است، همانطور که در تبرئه مالیاتی او نشان داده شده است، “زیرا ما در صف ایستاده بودیم”.

من امروز بسیار امیدوارتر از دیشب هستم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وینیسیوس جونیور مورد آزار نژادپرستانه هواداران مایورکا در جریان شکست رئال مادرید | رئال مادرید

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، هواداران مایورکا در جریان پیروزی 1-0 …