گرجستان در چهارراه یکپارچگی اروپایی قرار دارد | چشم انداز

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و به هیچ وجه بیانگر موضع تحریریه یورونیوز نیست.

با شروع سال جدید، جهان با واقعیتی روبرو می شود که به شدت متفاوت از ۱۲ ماه پیش است.

خطوط اصلی هنوز وجود دارد — ما هنوز با یک بیماری همه گیر سر و کار داریم، نهادهای دموکراتیک در سراسر جهان در معرض تهدید هستند، تغییرات آب و هوا همچنان یک چالش بزرگ برای بشریت است و روسیه همچنان به دنبال تخریب نظم بین المللی است. و با این حال، هیچ چیز یکسان نیست.

با تهاجم روسیه به اوکراین، جهان با چشمان خود وحشیگری واقعی کرملین را دیده است، چیزی که ما در گرجستان از سال 2008 نسبت به آن هشدار داده بودیم. برای استقلال و آزادی خود می جنگد.

واکنش جهان غرب یک وحدت واقعی بوده است. پوتین به دنبال تجزیه اروپا بود و در عوض اتحادیه اروپا گرد هم آمد و نشان داد که از طریق اتحاد می تواند با خطرناک ترین چالش ها مقابله کند. در ژوئن 2022، شورای اروپا به اوکراین و مولداوی وضعیت نامزدی عضویت اتحادیه اروپا را اعطا کرد و این یکی از ملموس‌ترین شواهد همبستگی و جاه‌طلبی بوده است.

گرجستان کنار گذاشته شد.

در ژوئیه 2021، زمانی که روسای جمهور گرجستان، اوکراین و مولداوی بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن قول همکاری در مسیر یکپارچگی اروپایی تحت نظارت رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، گرجستان عمدتاً در راس این گروه بود. اجرای اصلاحات دموکراتیک از سال 2004. اما در عرض یک سال، گرجستان عقب ماند.

تا پایان سال 2022 به ما فرصت داده شد تا یک سری اصلاحات را اتخاذ کنیم و برای تحقق 12 توصیه صادر شده توسط کمیسیون اروپا گام برداریم. از جمله اصلاحات انتخاباتی برای اطمینان از اینکه انتخابات بعدی آزاد و منصفانه خواهد بود، اصلاحات قضایی برای پایان دادن به گروه تصمیم گیرندگان متمرکز که دموکراسی گرجستان را تهدید می کنند، پایان دادن به فساد عمومی، آزادی رسانه ها، و حرکت به سمت قطبی شدن. و الیگارشیزه کردن، تقویت مشارکت جامعه مدنی در تصمیم گیری های عمومی، و انتخاب یک مدافع عمومی جدید از طریق یک روند مستقل.

به جای این اصلاحات، مردم گرجستان شاهد کشمکش بین حزب حاکم و رئیس جمهور بر سر انتخاب رئیس جدید کمیسیون مرکزی انتخابات بوده اند، قوم قضاییه اختیارات جدیدی به دست آورده و جنجالی ترین چهره های آن به مناصب بالاتر، وابسته به دولت منصوب شده اند. رسانه‌ها و سازمان‌ها حملات علنی را علیه سازمان‌های جامعه مدنی آغاز کرده‌اند و پارلمان نتوانست یک مدافع عمومی جدید را انتخاب کند.

در همین حال، نیکا گوارامیا، بنیانگذار کانال مخالف متواری آرخی، همچنان در زندان است. حکم او توسط جامعه مدنی و شرکای غربی ما محکوم شده است.

این کشور همچنان گرفتار سرنوشت میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور پیشین است که بیش از یک سال در زندان است و وضعیت سلامتی وی همچنان رو به وخامت است. افشاگری های اخیر مبنی بر اینکه آثار آرسنیک و جیوه یافت شده در سیستم وی ممکن است با مسمومیت مرتبط باشد، منجر به درخواست های سراسری و بین المللی برای انتقال وی به خارج از کشور برای درمان شده است، درخواست هایی که توسط دولت گرجستان نادیده گرفته شده است. رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی نیز به این درخواست ها پیوسته است.

در 14 دسامبر، پارلمان اروپا گزارشی را تصویب کرد که در آن خواستار آزادی ساکاشویلی شد، از رهبران گرجستان خواست تا “حملات لفظی تهاجمی” خود علیه سیاستمداران اروپایی را متوقف کنند و به بسیاری از موضوعاتی که گرجستان همچنان در پیشرفت دموکراتیک شکست می خورد، رسیدگی کند.

در همین حال، حزب حاکم از تاکتیک‌های رویه‌ای استفاده کرده است تا با حذف یک به یک اختیارات نمایندگان منتخب، اهرم‌های اپوزیسیون پارلمانی را از اهرم‌های خود سلب کند.

واضح است که مرگ میخائیل ساکاشویلی در زندان تنها به نفع یک فرد است: ولادیمیر پوتین.

و این تحولات در زمانی اتفاق می‌افتد که جامعه بین‌المللی نگرانی‌هایی را درباره موقعیت گرجستان در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین مطرح کرده است. گرجستان خود از اشغال 20 درصد اراضی خود توسط کرملین، آدم ربایی منظم شهروندان ما، نقض فاحش حقوق بشر در سرزمین های اشغالی، بحران “مرزسازی” که نیروهای روسی را می بیند سیم خاردار در قلب سرزمین گرجستان نصب می کند، رنج می برد. برای تقسیم خانوارها و روستاهای گرجی. اما نخست وزیر گرجستان علناً امتناع خود را از پیوستن به تحریم های روسیه اعلام کرده است، اقتصاد گرجستان در سال 2022 به طور فزاینده ای به بازار روسیه وابسته شده است. مقامات دولت گرجستان به جای نشان دادن علائم عمومی همبستگی با اوکراین، همچنان از نام بردن روسیه خودداری می کنند. به عنوان یک متجاوز، زمان بیشتری را صرف حمله به رهبران اوکراینی کرده و حتی تهدید کرده اند که تابعیت داوطلبان گرجی را که برای اوکراین می جنگند، سلب خواهند کرد.

گرجستان بر سر دوراهی قرار دارد. مسیر ادغام اروپا هرگز به اندازه اکنون برای گرجستان باز نبوده است، با این حال ما همچنان در استفاده از این فرصت شکست می خوریم.

ما باید بدانیم که نامزدی برای اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند، اما خواست مردم گرجستان تا زمانی که قوه قضائیه در دستان یک نفر، یعنی بیدزینا ایوانیشویلی، الیگارش باقی بماند، تا زمانی که فساد در سطوح بالا بیداد می کند. دولت، تا زمانی که تضمینی برای برگزاری انتخابات بعدی در محیطی آزاد و عادلانه وجود نداشته باشد، تا زمانی که میخائیل ساکاشویلی و نیکا گوارامیا در زندان بمانند، و تا زمانی که مقامات گرجستان به دادن سیگنال‌های متناقض ادامه دهند. وفاداری خارجی پابرجاست

اروپا باید بداند که دوستی قوی در میان مردم گرجستان دارد. نظرسنجی ها به طور مداوم نشان می دهد که 80٪ از مردم می خواهند بخشی از خانواده اروپایی باشند. و این حمایت بدون توجه به لفاظی های صادر شده و اقداماتی که توسط یک دولت گمراه انجام می شود پایان نخواهد یافت.

خاتیا دکانوئیدزه عضو پارلمان گرجستان است و رئیس حزب قدرت در گروه پارلمانی وحدت، بزرگترین گروه مخالف پارلمان است. او در سال 2015-2016 به عنوان رئیس پلیس ملی اوکراین و در سال 2012 به عنوان وزیر آموزش و علوم در گرجستان خدمت کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آتش‌سوزی‌های شیلی دست‌کم ۲۳ نفر را به کام مرگ می‌کشند، زیرا گرمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش را مختل می‌کند | شیلی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، دمای بی سابقه تابستانی بیش …