تظاهرات سیاسی در پرو همزمان با راهپیمایی گروه های رقیب در پایتخت لیما

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

با پرو رئیس جمهور، پایتخت را برای دو روز تظاهرات ضد دولتی که از چهارشنبه آغاز می شود، آماده می کند در بولوارته از تظاهرکنندگانی که در لیما هجوم می‌آورند خواست تا «مسالم‌آمیز و آرام» جمع شوند، حتی در شرایطی که خواهان استعفای او هستند.

این کشور آمریکای جنوبی از زمان سلف خود بیش از پنج هفته شاهد اعتراضات مرگبار بوده است پدرو کاستیو در اوایل دسامبر برکنار و دستگیر شد.

هزاران معترض از مناطق روستایی این هفته برای حفظ فشار علیه دولت به لیما آمدند و اغلب از وضعیت اضطراری اعلام شده برای حفظ نظم سرپیچی کردند.

تنش در حال افزایش است

با افزایش تنش ها، بسیاری از تظاهرکنندگان فقیر و بومی از قبل حضور خود را در روز سه شنبه در پایتخت احساس می کردند، جایی که پلیس از قوطی های دود بر ضد راهپیمایان که پیش از بسیج بزرگتر تجمع کرده بودند استفاده کرد.

بولوارته در سخنرانی خود در دادگاه قانون اساسی پرو گفت: “ما می دانیم که آنها می خواهند لیما را با توجه به همه چیزهایی که در رسانه های اجتماعی منتشر می شود، در روزهای 18 و 19 (چهارشنبه و پنجشنبه) بگیرند.

من از آنها می خواهم که لیما را بگیرند، بله، اما مسالمت آمیز و آرام.

کاروان های تظاهرکنندگان همچنان در راه بودند.

جوامع بومی

صدها نفر از اعضای جامعه بومی آیمارا سه شنبه از شهر ایلاوه در منطقه پونو، در مرز با بولیوی، سوار اتوبوس شدند.

خولیو سزار راموس قبل از سوار شدن به یکی از اتوبوس ها به خبرگزاری AFP گفت: “من برای سفر به لیما هیجان زده هستم، زیرا مبارزه ادامه دارد، همه برادران خون آیمارا به مبارزه می روند.”

راجر مامانی، 28 ساله، گفت: “من را آزار می دهد که کشورم را اینگونه می بینم، به همین دلیل است که برادران آیمارا و کچوا، ما یکپارچه هستیم.”

به گفته بازپرس حقوق بشر پرو، حداقل 42 نفر در درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی، عمدتاً در جنوب و شرق کشور کشته شده اند.

گروه های مختلف خواستار استعفای بولوارته، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات فوری هستند.

اما رئیس جمهور هشدار داد که “حکومت قانون نمی تواند گروگان هوی و هوس” یک گروه از مردم باشد.

راهپیمایی های رقیب

تظاهرکنندگان از سراسر پرو ترتیب داده اند تا در پایتخت برای تظاهرات با یکدیگر گرد هم آیند، اما با وجود اعلامیه های مختلف، هنوز تعیین تعداد نفرات به لیما دشوار است.

تا بعدازظهر سه‌شنبه، ده‌ها نفر از خیابان‌های لیما به سمت پلازا سن مارتین، مرکز تاریخی تظاهرات، راهپیمایی کردند.

ادیت کالیکستو، 45 ساله، معلمی از آند، گفت: «همه ما که از شهر کوسکو آمده‌ایم، به اعتصاب ملی می‌پیوندیم. دینا بلوارته باید آنجا را ترک کند، زیرا او نماینده ساحل، کوه‌ها یا جنگل نیست. “

ساکنان شهر شمالی کاخامارکا تابلوهایی را حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود «شورش ملی». برخی از آن‌ها شلاق‌های «روندرو» از نوع مورد استفاده گشت‌های محلی در مناطق روستایی در دست داشتند.

آنتونیا ریوروس، 55 ساله اهل هوانکاولیکا، گفت: “دینا، لطفا استعفا دهید تا این شهر آرام شود، زیرا شهر تسلیم نمی شود.”

در همین حال، “راهپیمایی صلح” نیز در لیما در جریان بود، با ده ها عضو از گروه های اجتماعی و احزاب سیاسی که در رد اعتراضات علیه بولوارته، تی شرت های سفید پوشیده بودند.

سزار نوآ، یک تاجر گفت: «ما نمی‌خواهیم خشونت در کشورمان ایجاد شود. من می‌دانم که اکنون گروهی مخالف دولت فعلی هستند، اما با این وجود این راه اعتراض نیست.»

موانع راه

معترضان نزدیک به 100 سد راه را در چندین بخش از پرو حفظ کرده اند.

نیروهای امنیتی بامداد روز سه شنبه یکی از موانع در بزرگراه پانامریکانا نورته را پاکسازی کردند. رئیس جمهور بولوارته گفت که دیگران به زودی برچیده خواهند شد.

رئیس‌جمهور کاستیو در 7 دسامبر پس از تلاش برای انحلال قوه مقننه و حکمرانی کشور در بحبوحه تحقیقات متعدد فساد از سمت خود برکنار و دستگیر شد.

بولوارته که معاون کاستیلو بود، جانشین او شد. اما علیرغم تعلق بولوارته به همان حزب چپ، هواداران کاستیلو او را رد کردند و حتی او را به “خائن” متهم کردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …