آیا خشم اتحادیه اروپا از توافق سبز “حفاظتی” بایدن به اقدام موثر تبدیل شود؟ | اتحادیه اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

آnger در پایتخت های اتحادیه اروپا با بسته یارانه سبز 370 میلیارد دلاری “عظیم” و “فوق تهاجمی” در حال افزایش است که بسیاری از آن بیم دارند که ضربه چکشی به صنعت و اقتصاد اروپا وارد کند. اما بلوک در مورد نحوه واکنش عمیقاً اختلاف نظر دارد.

قانون کاهش تورم (IRA) که در آگوست گذشته به امضا رسید، یارانه‌ها و اعتبارات مالیاتی هنگفتی را به شرکت‌هایی که در خودروهای الکتریکی و فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کنند، مانند باتری‌ها، پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی ارائه می‌دهد – البته تا زمانی که محصولات و قطعات تولیدی آنها مطابقت داشته باشد. ساخت امریکا.

مخالفت این بلوک به دلیل اختلافات شدید بین کشورهای عضو بر سر کاهش قوانین سختگیرانه کمک های دولتی اتحادیه اروپا – که عمدتاً چنین معافیت های مالیاتی سخاوتمندانه شرکت ها را ممنوع می کند – و همچنین بر سر چشم انداز استقراض مشترک بیشتر با مشکل مواجه شده است.

تحلیلگران هشدار می دهند که در خطر می تواند سرنوشت پایه تولید اروپا باشد که نه تنها به خاطر قیمت های بی سابقه انرژی و چین “تهاجمی”، بلکه اکنون توسط دولت ایالات متحده که به شدت محافظه کار تلقی می شود، تحت فشار قرار گرفته است. برخی نسبت به صنعتی‌زدایی بالقوه اروپا با ممانعت از اقدام هماهنگ هشدار داده‌اند.

لوک ون میدلار، مورخ، می گوید: «اتحادیه اروپا هرگز سیاست صنعتی شایسته این نام نداشته است. در مواجهه با چین و ایالات متحده که اکنون به طور فزاینده ای از این طریق از قدرت خود استفاده می کنند، اکنون واقعاً به یکی نیاز دارد – اما درست کردن آن واقعاً ساده نخواهد بود.»

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورسولا فون در لاین، متعهد شده است که قوانین کمک های دولتی را هدفمند و موقت کاهش دهد و یک صندوق مشترک برای محافظت از صنعت فناوری سبز اتحادیه در برابر نابودی ایجاد کند. رهبران ملی قرار است در نشستی در فوریه درباره IRA بحث کنند.

با تکیه بر این موضوع در سخنرانی روز سه شنبه در داووس، فون در لاین گفت که بروکسل صندوق حاکمیت را برای تقویت منابع میان مدت برای نوآوری، تحقیقات و پروژه های صنعتی سبز، با یک راه حل پل زدن – بودجه فوری بیشتر – برای ارائه “سریع و سریع” پیشنهاد خواهد کرد. پشتیبانی هدفمند».

با این حال، این که آیا، و به زودی، کشورهای عضو می توانند بر روی یک بسته به توافق برسند، جای سوال دارد. مجتبی رحمان از گروه اوراسیا گفت: «یافتن پاسخ مناسب به IRA یک موضوع سیاسی کلیدی برای اتحادیه اروپا در سال جاری خواهد بود. «اصلاح قوانین سختگیرانه کمک های دولتی آسان نخواهد بود. همچنین بحث بر سر صندوق اتحادیه اروپا برای حفظ شرایط برابر در بازار واحد وجود نخواهد داشت.»

مقامات اتحادیه اروپا و سیاستمداران ملی به طور یکسان علیه IRA انتقاد کرده اند و گفته اند که این اقدام علیه شرکت های اروپایی که به ایالات متحده می فروشند تبعیض قائل می شود و – با هزینه انرژی ایالات متحده تا چهار برابر کمتر از اروپا – می تواند برای سرمایه گذاری صنعتی فاجعه بار باشد.

جوزف سیکلا، وزیر صنعت چک، در یک میزگرد در داووس گفت: «من اهمیت IRA را از منظر ایالات متحده درک می‌کنم، اما در سمت اروپا بحث‌برانگیزتر دیده می‌شود. این به سرمایه‌گذاران اروپایی می‌گوید «به ایالات متحده بروید، زیرا برای شما سودآورتر است».

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، هفته گذشته فراتر رفت و ایالات متحده را متهم کرد که فعالانه شرکت های اروپایی را برای حرکت ترغیب می کند. او گفت: «آنها با روشی بسیار تهاجمی با شرکت ها تماس می گیرند تا بگویند در اروپا سرمایه گذاری نکنید، ما چیز بهتری داریم».

وزیر تجارت خارجی هلند، لیسه شراینماخر، IRA را “بسیار نگران کننده” توصیف کرده است و کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان، آن را “بسیار محافظه کارانه” خوانده است. برونو لومر، همتای فرانسوی او، گفت که یارانه های چهار تا ده برابر بیشتر از آنچه قوانین اتحادیه اروپا اجازه می دهد، «زمینه بازی مساوی را که هسته اصلی روابط تجاری ترانس آتلانتیک است» را تغییر می دهد.

کمیسیون رسماً “نگرانی های جدی” را ابراز کرده و در مورد “اقدامات تلافی جویانه” هشدار داده است – که به طور بالقوه شامل شکایتی به سازمان تجارت جهانی به این دلیل است که مقررات IRA در مورد محتوای تولید شده محلی، قوانین WTO را نقض می کند.

اگرچه واشنگتن قول داده است تا تعدیل‌های احتمالی را بررسی کند، مقامات اروپایی انتظار هیچ تغییر بزرگی را ندارند و تنها تغییراتی که تا کنون – اعتبار مالیاتی برای کامیون‌های برقی و کامیون‌ها – کاملاً ناکافی است.

کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا، تیری برتون، از پایتخت های اتحادیه اروپا بازدید کرده است تا “اقدام فناوری پاک اروپا” را به عنوان راهی برای انتقال پول نقد به صنعت فناوری سبز این بلوک ارائه دهد، و خاطرنشان کرد که همه از نیاز به “اقدام سریع، هماهنگ و آگاه بودند”. “.

اما طرح برتون در مراحل اولیه خود است و بودجه آن در میان تداوم اختلاف میان کشورهای عضو در مورد نحوه پرداخت هزینه هر گونه واکنش ترکیبی اتحادیه اروپا به آنچه رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، IRA “فوق تهاجمی” خواند، نامشخص است.

مارگرت وستاگر، رئیس رقابت اتحادیه اروپا، هفته گذشته از بازنگری قوانین کمک‌های دولتی خبر داد و گفت که صنعت اروپا با تعدادی چالش مواجه است، از جمله خطر بسیار واقعی اینکه IRA “برخی از تجارت‌های اتحادیه اروپا را برای انتقال سرمایه‌گذاری به ایالات متحده فریب دهد”.

با این حال، یارانه‌های دولتی موضوعی بسیار حساس در داخل بلوک است، به‌ویژه کشورهای کوچکتر نگران هستند که قوانین ضعیف‌تر به کشورهای بزرگ با قدرت مالی بیشتر – مانند فرانسه و آلمان – اجازه دهد تا از شرکت‌های خود حمایت ناعادلانه ارائه کنند و بازار واحد را به‌طور مهلکی مخدوش کند. .

پاریس و برلین خواستار کاهش سریع قوانین کمک‌ها شده‌اند. فرانسه چیزی کمتر از بازسازی عمده حمایت صنعت اتحادیه اروپا را نمی‌خواهد، و خواستار «شوک مدرن‌سازی و ساده‌سازی» از جمله آستانه‌های بالاتر اطلاع رسانی برای پروژه‌ها در بخش‌های کلیدی فناوری سبز است.

اما کشورهای کوچکتر و کمتر مداخله گر، مانند هلند و جمهوری چک، با داده های اخیر که نشان می دهد شرکت های آلمانی و فرانسوی تقریباً 80 درصد از کمک های دولتی را در اتحادیه اروپا در سال گذشته دریافت کرده اند، چندان مطمئن نیستند. بر اساس داده‌های کمیسیون، ۵۳ درصد از کل کمک‌های دولتی مجاز در سال ۲۰۲۲ تحت تسهیل موقت قوانین برای مقابله با بحران انرژی به شرکت‌های آلمانی و ۲۴ درصد به شرکت‌هایی در فرانسه اختصاص یافت – علی‌رغم اینکه ۲۵ کشور دیگر عضو این کشور هستند. حداقل 50 درصد از کل تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا.

وستاگر این خطر را پذیرفته است و ظرفیت‌های متفاوت اعضا را برای پرداخت یارانه‌های دولتی «خطری برای یکپارچگی اروپا» خوانده و پیشنهاد کرده است که هرگونه تسهیل قوانین کمک‌های دولتی برای مقابله با IRA باید با «صندوق جمعی اروپایی» همراه شود. احتمالاً با بدهی مشترک اتحادیه اروپا تأمین مالی شده است.

این ایده توسط فرانسه حمایت می شود. نخست وزیر جدید ایتالیا، جورجیا ملونی نیز گفت که از صندوق حاکمیت اروپا حمایت خواهد کرد. اما آلمان و سایر کشورهای عضو با نفوذ، از جمله هلند، چندان مشتاق این ایده نیستند که آیا این ایده مستلزم استقراض مشترک بیشتری از اتحادیه اروپا باشد.

لیندنر به ویژه در نشست وزرای دارایی اتحادیه اروپا در دسامبر گذشته، قاطعانه بود. او گفت: “صندوق حاکمیتی نباید تلاش جدیدی برای استقراض مشترک اروپایی باشد.” ما دلیلی برای بدهی بیشتر اروپا نمی بینیم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“ما یک میلیون پوند اجاره به صاحبخانه خود بدهکاریم – اما آنها ما را با خانه های بی کیفیت رها کرده اند” | مشاور املاک

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، موسسه خیریه مت فرنلی تقریباً 1 …