زن چینی می گوید پس از اعتراض پکن در مکانی مخفی بازداشت شده است | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک زن چینی پلیس را متهم کرده است که او و دوستانش را مجبور به امضای حکم‌های سفید و بازداشت آنها در مکان‌های مخفی به دلیل حضورشان در تظاهرات اعتراضی در پکن در سال گذشته کرده است.

ویدئویی که گفته می‌شود مربوط به کائو ژی‌سین، سردبیر ۲۶ ساله انتشارات دانشگاه پکن است، از روز دوشنبه در فضای مجازی پخش شد. در آن، کائو گفت که او و پنج دوستش در مراسم بیداری در کنار رودخانه در پکن در 27 نوامبر شرکت کردند تا برای قربانیان آتش‌سوزی ساختمان در ارومچی عزاداری کنند. این آتش سوزی با اجرای سیاست سختگیرانه چین در برابر کووید صفر مرتبط بود و به کاتالیزوری برای بیداری و اعتراض تبدیل شد.

در این ویدئو آمده است که آنها چند روز بعد توسط پلیس احضار شدند و پس از 24 ساعت آزاد شدند. با این حال، بین 18 و 24 دسامبر، همه دوباره بازداشت شدند، کائو آخرین آنها بود.

او گفت که این ویدئو را پس از بازداشت چند تن از دوستانش ضبط کرده است. او آن را به دوستانی که نامشان فاش نشده بود داد و دستور داد در صورت دستگیری آن را منتشر کنند.

در این ویدیو آمده است: «وقتی این ویدیو را می‌بینید، مدتی است که پلیس من را مانند سایر دوستانم برده است.

کائو گفت که دوستانش مجبور به امضای حکم بازداشت سفید شدند، بدون ذکر اتهامات جنایی، و پلیس از افشای محل بازداشت آنها خودداری کرد.

ویدئوی او به طور گسترده در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی غربی و در گروه های پیام رسانی که حقوق بشر در چین را نظارت می کنند به اشتراک گذاشته شد. با این حال، در اینترنت چین که به شدت تحت نظارت و کنترل است، نشانه کمی از آن وجود داشت.

کائو یکی از هشت دستگیری مرتبط با تظاهرات بود که هفته گذشته توسط NPR تایید و گزارش شد، اگرچه نام او در آن زمان منتشر نشد. در این ویدئو همچنین نام چندین نفر از افرادی که در تظاهرات یا تظاهرات شرکت کرده‌اند و گفته می‌شود ناپدید یا بازداشت شده‌اند، ذکر شده است. آبان نیوز نتوانسته اسامی را تأیید کند. در توییتر، یک محقق مستقر در ایالات متحده، جینگ وانگ گفت که او کائو را به عنوان ویراستار کتاب ترجمه شده خود می شناسد.

وانگ گفت: «ما چند روز قبل از ناپدید شدن او چت کردیم. اکنون، او هنوز دور از دسترس است. با دیدن این ویدیو قلبم می‌شکند.»

تماس ها با اداره امنیت عمومی پکن روز سه شنبه بی پاسخ ماند.

زمانی که کائو و دیگران در مراسم بیداری در پکن تجمع کردند، اعتراضات علیه کووید صفر در برخی از شهرهای چین شروع شده بود. اما آتش سوزی ارومچی، یکی از رشته‌ای از تراژدی‌های مرتبط با سیاست صفراوی کووید، به نظر می‌رسد که برای خیلی‌ها یک گل نهایی باشد. در سراسر شهرهای بزرگ، از جمله شانگهای و پکن، مردم برای عزاداری قربانیان و در اعتراض به سختی‌های ناشی از کووید صفر و سانسور دولت تجمع کردند.

کاغذهای سفیدی که در بالا نگه داشته می شدند – برای ایستادن در مورد آنچه مردم می خواستند بیان کنند اما از گفتن آنها منع شده بود – به یک نماد اتحاد تبدیل شد.

حضور گسترده پلیس به سرعت تظاهرات را مهار کرد، مکان‌های تجمع برنامه‌ریزی‌شده را هجوم آورد، شناسه افراد یا تلفن‌هایشان را برای برنامه‌های ارتباطی ممنوعه بررسی کرد. حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و وی چت بسته شدند و به زودی گزارش‌هایی مبنی بر دستگیری‌ها منتشر شد.

گزارش NPR به جزئیات دانشجویان و سایر جوانانی که توسط پلیس برای بازجویی یا دستگیری ردیابی شده‌اند، متهم شده‌اند، برخی از آنها متهم به سازمان‌دهی اعتراضات به دلیل مدیریت گروه‌های تلگرامی یا حضورشان در عکس‌های رسانه‌های خارجی هستند.

کائو گفت که او و دوستانش “قوانین” را در این مراسم رعایت کردند و هیچ درگیری با مقامات ایجاد نکردند.

او گفت: «ما به جامعه ای که در آن زندگی می کنیم توجه می کنیم. وقتی هموطنان ما می میرند، ما حق داریم احساسات مشروع خود را ابراز کنیم. همدردی ما برای کسانی است که جان خود را از دست دادند و به همین دلیل به محل حادثه رفتیم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …