چین جهش بزرگی در بازار خودرو استرالیا دارد و خودروهای برقی پیشرو هستند | حمل و نقل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

چین به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین منابع خودروهای جدید برای خریداران استرالیایی است، با تسلط روزافزون خودروسازان چینی بر فروش خودروهای الکتریکی در بازار داخلی آنها که به طور بالقوه انتقال از سوخت فسیلی را تسریع می بخشد.

طبق داده های اتاق فدرال صنایع خودروسازی، در سال 2022، فروش خودروهای ساخت چین در استرالیا به 122845 دستگاه رسید که 61.1 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. در ماه دسامبر، واردات از چین بیش از دو برابر یک سال قبل بود.

این افزایش، چین را به چهارمین منبع وارداتی تبدیل کرد و فاصله را با رقبای بزرگ‌تر کاهش داد. خودروهایی که از ژاپن تهیه می‌شوند هنوز هم غالب هستند و تنها کمتر از یک سوم بازار 1.1 میلیونی را تشکیل می‌دهند، حتی با وجود کاهش فروش تقریباً 6 درصدی در سال. واردات از تایلند با 245000 و کره جنوبی با کمی بیش از 159000، هر دو کمتر از 10 درصد افزایش یافت.

مدیر ارتباطات اتاق، پیتر گریفین، گفت که چین به عنوان یک تولید کننده خودرو در حال رشد است و نقش سنتی خود را به عنوان سازنده قطعات خودروهای مونتاژ شده در جاهای دیگر بازسازی می کند.

گریفین گفت: “به طور فزاینده ای… ما شاهد تولید برندهای خودرویی هستیم که خودروهای کامل را در چین تولید می کنند و ظهور برندهای خودرویی متعلق به چینی ها.” خودروسازان بیشتر در بازار جهانی خودرو به معنای رقابت بیشتر است که یک برد برای مصرف کنندگان است.

بازار خودروی چین در حدود یک دهه است که بزرگترین بازار جهان بوده است. شرکت‌های محلی با کمک خرید تولیدکنندگان خارج از کشور مانند ولوو سوئد یا مارک‌هایی مانند ام‌جی بریتانیا، در داخل در مقابل برندهای جهانی موفق‌تر شده‌اند.

به گفته Caixin، یک سرویس خبری مالی چین، چین همچنین در حال تبدیل شدن به یک صادرکننده قابل توجه وسایل نقلیه است، با افزایش 54 درصدی محموله ها در سال 2022 به 3.1 میلیون.

گروه‌های چینی مانند BYD که توسط میلیاردر آمریکایی وارن بافت حمایت می‌شود، XPeng، Li Auto و Nio 81 درصد از فروش داخلی خودروهای الکتریکی را تشکیل می‌دهند که آنها را به خوبی در بازارهای خارجی نیز قرار می‌دهد. تایمز این هفته گفت.

FT با استناد به پیش‌بینی‌های این شرکت و تحلیلگر گزارش داد: «مصرف‌کنندگان چینی امسال حدود 8 تا 10 میلیون خودروی برقی خریداری خواهند کرد که در مقایسه با رکورد فروش 6.5 میلیون خودرو در سال گذشته و 3.5 میلیون خودرو در سال 2021 افزایش یافته است. در مقابل، فروش EV در سال 2023 در اروپا به 3 میلیون و در ایالات متحده تنها 2 میلیون رسید.

مدیر اجرایی شورای خودروهای الکتریکی استرالیا، بهیاد جعفری، گفت که استرالیایی‌ها با خرید خودروهای ساخت چین از جمله خودروهای برقی راحت‌تر هستند. برندهای معروف، مانند تسلاس مستقر در ایالات متحده، و پولستار، یکی از شاخه های ولوو، خودروهایی را که در استرالیا می فروختند از کارخانه های چینی خود تهیه می کردند.

جعفری پیش‌بینی کرد که ظهور خودروسازان چینی احتمالاً انتقال خودروهای بنزینی و دیزلی را تسریع می‌کند، به‌ویژه زیرا عرضه‌های ارزان‌تر آن‌ها استرالیایی‌های بیشتری را قادر می‌سازد تا جابجا شوند.

او گفت که فروش خودروهای الکتریکی در استرالیا در سال 2022 بیش از دو برابر شده است.

جعفری گفت: قطعاً بازار چین به سمت خودروهای الکتریکی شتاب می‌گیرد. انتظار می‌رود مدل بعدی BYD که عرضه می‌شود کمتر از 40000 دلار باشد… بنابراین ما شاهد حل بسیاری از چالش‌های شرکت‌های چینی از نظر مقرون‌به‌صرفه هستیم.

شرکت‌های چینی سریع‌تر در حال نوآوری هستند. آن‌ها گرسنه‌تر هستند و جدیدتر هستند و این کارها را انجام می‌دهند و می‌توانند محصولات مقرون به صرفه‌تری را با نرخی سریع‌تر ارائه کنند.»

تویوتا یکی از خودروسازانی است که می‌خواهد سهم بازار استرالیا را از دست بدهد.

این شرکت ژاپنی حدود 22 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد، اما در معرفی خودروهای برقی پلاگین کند بوده و از فناوری هیبریدی خود که ترکیبی از موتورهای بنزینی و الکتریکی است، استفاده می کند. اولین پیشنهادات آن، مانند bZ4X، قرار است تا اواسط سال 2023 وارد بازار شود.

اما گریفین گفت که خودروسازان چینی آن را به روش خود نخواهند داشت.

او گفت: “در کوتاه مدت ما احتمالا شاهد رشد مداوم در تولید خودرو در چین، به ویژه خودروهای الکتریکی با باتری خواهیم بود.”

با این حال، از آنجایی که خودروسازان محصولات بیشتری با آلایندگی صفر و کم تولید می کنند، تولید خودروهای برقی باتری، هیبریدی و پلاگین هیبریدی در جاهای دیگر افزایش خواهد یافت که منعکس کننده ماهیت جهانی صنعت خودرو است.

هر جا که خودروهای برقی تهیه شوند، بازار استرالیا برای خرید بیشتر آماده به نظر می رسد.

جاکاری گفت: «در سال 2022، هر وسیله نقلیه الکتریکی فروخته شد. این در مورد متقاعد کردن استرالیایی ها برای تمایل به وسایل نقلیه الکتریکی نیست. آنها آن‌ها را می‌خواهند – در وهله اول باید یکی را برای آنها تهیه کنیم تا بتوانند خرید کنند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

خریداران بریتانیایی علیرغم فروش، هزینه های خود را مهار می کنند زیرا بحران هزینه های زندگی تلفات می دهد | صنعت خرده فروشی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، خرده فروشان هشدار داده اند …