پیتر داتون، نخست وزیر را متهم به طفره رفتن از سؤالاتی در مورد اینکه آیا حزب کارگر در صورت شکست رأی، رأی به پارلمان خواهد داد یا خیر؟ صدای بومیان به مجلس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پیتر داتون آنتونی آلبانیز را متهم کرده است که برای پرسش‌های جدی درباره اینکه آیا حزب کارگر می‌تواند صدای بومیان را به پارلمان در صورت شکست همه‌پرسی برای تثبیت قانون اساسی قانونگذاری کند یا خیر، متهم کرده است.

نخست‌وزیر عصر سه‌شنبه به اسکای نیوز و به رادیو 2 گیگابایتی روز چهارشنبه گفت که او آنچه را که مردم ملل اول درخواست کرده‌اند انجام می‌دهد، «خوش‌بین» است که همه‌پرسی موفق خواهد شد و نمی‌پذیرد که دولت در صورت شکست چه خواهد کرد.

رهبر اپوزیسیون به خبرنگاران در بریزبن گفت که اگر همه پرسی شکست بخورد، «نخست وزیر می تواند با ضربان قلب در مجلس قانون بگذارد» با اکثریت مجلس پایین و حمایت سنا.

«آیا او به مردم استرالیا می‌گوید که اگر در رفراندوم رای منفی بدهید، روز بعد قانونی وضع خواهد کرد تا آن را وارد کند؟

اگر اینطور است، خب، همین حالا قانون را تصویب کنید و به استرالیایی ها نشان دهید که چگونه می تواند کار کند.»

داتون گفت که در همه پرسی از رای دهندگان “یک سوال” پرسیده می شود نه “دو سوال جداگانه” در مورد به رسمیت شناختن قانون اساسی و رای.

او حزب کارگر را به “تلاش برای دادن پوشش اخلاقی به صدا از طریق به رسمیت شناختن قانون اساسی” متهم کرد و آن را “ترفند سیاسی ارزان” خواند. و صادقانه بگویم، تلاش نخست وزیر برای ادغام این دو موضوع و تلاش و فریب و فریب افکار عمومی استرالیا بسیار دشوار است.

دولت آلبانی گفته است که طبق درخواست بومیان استرالیا در بیانیه اولورو از قلب، در نیمه دوم سال 2023 همه پرسی خواهد داشت تا صدا را در قانون اساسی ثبت کند.

حزب کارگر به دنبال حمایت از داتون است که سال 2023 را با ادامه دادن سؤالات برای جزئیات بیشتر در مورد صدا آغاز کرد، که مارک دریفوس، دادستان کل، می گوید که از قبل پاسخ آنها را می داند.

داتون همچنین پیشنهاد کرده است که پیش از رفراندوم قانونگذاری شود، که آلبانی آن را رد کرد و خواستار انتشار پیش نویس لایحه ای شد که کارشناسان به دولت هشدار دادند که خطر سردرگمی رای دهندگان را در پی دارد.

روز سه‌شنبه، کریس کنی، مجری محافظه‌کار، که یکی از اعضای گروه هم‌طراحی بود که به دولت ائتلاف سابق در مورد صدا مشاوره می‌داد، از آلبانیز پرسید که اگر کمپین بله در همه‌پرسی شکست بخورد، آیا به هر حال صدایش را قانونی خواهد کرد.

آلبانیز پاسخ داد: «من از آنچه مردم بومی گفتند پیروی می کنم. این روندی است که در سال 2012 آغاز شد، پنج سال رایزنی انجام شد تا در سال 2017 مردم بومی و جزیره‌نشین تنگه تورس در اولورو ملاقات کردند و بیانیه‌ای را ارائه کردند که می‌خواهند بیانیه آشتی را پیش ببرند.

من در اینجا به شکست فکر نمی کنم. کاری که من انجام می دهم این است که به اندازه خود مردم استرالیا خوش بین باشم.

آلبانیز گفت که دولت ائتلافی سابق برای “مدت بسیار طولانی” در قدرت بود و “در هر مرحله می توانست” این صدا را قانونی کند.

کاری که من اکنون انجام می‌دهم همان چیزی است که بومیان و ساکنان جزیره تنگه تورس درخواست کرده‌اند. [for] که طیف بسیار گسترده ای از سازمان ها وجود دارد [in support]”

آلبانیز به حمایت گروه های کلیسا اشاره کرد. نهادهای ورزشی از جمله AFL، NRL، انجمن بسکتبال و تنیس استرالیا؛ و گروه های تجاری از جمله شورای بازرگانی و شورای مواد معدنی.

من می‌خواهم این جنبشی باشد که استرالیایی‌ها را به شکلی مثبت مانند سال 1967 متحد کند [Australia] متحد شدند تا مطمئن شوند … مسائل تبعیض آمیز … در قانون اساسی حذف شدند.

“این فرصتی است برای اتفاق مثبت، شناسایی مردم بومی و جزیره نشین تنگه تورس در شناسنامه کشورمان. و من مطمئن هستم که استرالیایی ها از این فرصت استفاده خواهند کرد.”

بن فوردهام بار دیگر در رادیو 2 گیگابایتی روز چهارشنبه از آلبانیز پرسیده شد، که هشدار داد اگر نگوید که آیا پس از یک همه پرسی ناموفق این صدا را تصویب خواهد کرد یا خیر، “مردم از خود خواهند پرسید که چرا ما به هر حال به صندوق های رای می رویم؟” “.

آلبانیز پاسخ داد: «خوب، یکی از کارهایی که من انجام نمی‌دهم، رهبری با موقعیتی است که احتمال شکست در همه‌پرسی را می‌دهد.

“این کار خیلی معقولانه ای نیست. و من مصمم هستم تا آنچه را که می‌توانم انجام دهم، همراه با بسیاری از استرالیایی‌های دیگر که برای رأی مثبت از سراسر طیف سیاسی مبارزه خواهند کرد. و این تمرکز من است.»

آلبانیز در پاسخ به این سوال که آیا آرای استرالیایی ها در همه پرسی «مهم» است یا خیر، گفت: «حساسیت دارد. تمام هدف همه پرسی این است که شما قانون اساسی را تغییر دهید.»

او گفت که این همه پرسی هم افراد ملل اول را در قانون اساسی به رسمیت می شناسد و هم یک «هیئت مشورتی را تشکیل می دهد… که به مردم بومی و جزیره نشین تنگه تورس امکان می دهد درباره سیاست هایی که مستقیماً بر آنها تأثیر می گذارد سؤال شود تا بتوانیم شکاف در آموزش را ببندیم. سلامتی، در تمام آن مسائل».

آلبانیز با استناد به توصیه ها و اظهارات علنی رابرت فرنچ، قاضی سابق دادگاه عالی، این پیشنهاد را رد کرد که اگر پارلمان از توصیه های آن پیروی نکند، تثبیت صدا منجر به دعوی قضایی می شود.

آلبانیز تایید کرد که “دفتری” برای صدا وجود خواهد داشت و گفت “هیچ پیشنهادی” برای پرداخت دستمزد اعضای آن وجود ندارد، اما آن را رد نکرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

از کلچه تا گرونک: ظهور غیرقابل توقف حزب-برادر تنگ پایان | NFL

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، دبلیووقتی نوبت به کارمندان در موقعیت …