“اکنون از ما مالیات بگیرید”: فوق ثروتمندان از دولت ها می خواهند مالیات بر ثروت را وضع کنند | داووس 2023

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بیش از 200 نفر از نخبگان فوق‌ثروتمند از دولت‌های سراسر جهان می‌خواهند که «اکنون از ما، فوق‌ثروتمندان، مالیات بگیرند» تا به میلیاردها نفری که با بحران هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک کنند.

گروهی متشکل از 205 میلیونر و میلیاردر، از جمله وارث دیزنی، ابیگیل دیزنی و هنرپیشه The Hulk، مارک روفالو، روز چهارشنبه از رهبران جهان و مدیران تجاری در داووس برای مجمع جهانی اقتصاد (WEF) خواستند تا فوری مالیات بر ثروت را برای کمک به مقابله با این موضوع معرفی کنند. نابرابری شدید».

«عدم اقدام فعلی به شدت نگران کننده است. آنها در نامه سرگشاده‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، گفتند: نشست نخبگان جهانی در داووس برای بحث در مورد «همکاری در دنیایی از هم پاشیده» بی‌معنی است، اگر علت اصلی تفرقه را به چالش نکشید. «دفاع از دموکراسی و ایجاد همکاری مستلزم اقدام برای ایجاد اقتصادهای منصفانه‌تر در حال حاضر است – این مشکلی نیست که بتوان آن را به فرزندانمان واگذار کرد.

اکنون زمان مقابله با ثروت زیاد است. اکنون زمان مالیات بر ثروتمندان فرا رسیده است.»

میلیونرهای 13 کشور جهان در نامه‌ای با عنوان «هزینه ثروت شدید» می‌گویند: «تاریخ پنج دهه اخیر داستان ثروتی است که به جایی نمی‌رسد مگر به سمت بالا. در چند سال اخیر، این روند به شدت تسریع شده است … راه حل برای همه آشکار است. شما، نمایندگان جهانی ما، باید از ما، ثروتمندان فوق العاده مالیات بگیرید و باید از همین حالا شروع کنید.»

امضاکنندگان فوق ثروتمند، که خود را “میلیونرهای میهن پرست” می نامند، هشدار دادند که عدم اقدام می تواند منجر به فاجعه شود. هر جامعه‌ای می‌تواند فشار زیادی را تحمل کند، فقط چند بار مادران و پدران گرسنه شدن فرزندانشان را تماشا می‌کنند در حالی که ثروتمندان فوق‌العاده به ثروت رو به رشد خود فکر می‌کنند. هزینه عمل بسیار ارزان‌تر از هزینه بی‌عملی است – وقت آن است که کار را ادامه دهید.»

این درحالی است که تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تقریباً دو سوم از ثروت جدید جمع‌آوری شده از زمان شروع همه‌گیری به یک درصد ثروتمندترین افراد رسیده است. موسسه خیریه توسعه آکسفام دریافت که بهترین ها تا پایان سال 2021 26 تریلیون دلار (21 تریلیون پوند) ثروت جدید به جیب زده اند. این 63 درصد از کل ثروت جدید را تشکیل می دهد و مابقی به 99 درصد باقی مانده از مردم تعلق می گیرد.

آکسفام گفت برای اولین بار در یک ربع قرن افزایش ثروت شدید با افزایش فقر شدید همراه است و خواستار وضع مالیات های جدید از ابرثروتمندان شد.

آکسفام گفت که مالیات تا سقف 5 درصد بر مولتی میلیونرها و میلیاردرهای جهان می تواند سالانه 1.7 تریلیون دلار جمع آوری کند که برای رهایی 2 میلیارد نفر از فقر کافی است و بودجه یک طرح جهانی برای پایان دادن به گرسنگی را تأمین می کند.

مارلین انگلهورن، وارث مولتی میلیونر، یکی از بنیانگذاران گروه کمپین مالیاتی، و یکی از امضاکنندگان نامه، گفت: «تمام جهان – اقتصاددانان و میلیونرها – می توانند راه حلی را ببینند که همه ما را مستقیماً به صورت خیره کرده است: ما داریم مالیات بر ثروتمندان فوق العاده اگر ما به ایمنی دموکراسی، به جوامع و سیاره خود اهمیت می دهیم، باید این کار را انجام دهیم. و با این حال، تصمیم گیرندگان ما یا اشتیاقی ندارند یا نیازی به گوش دادن به همه این صداها احساس نمی کنند. این سوال پیش می آید که “چه چیزی یا چه کسی آنها را متوقف می کند؟”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

لیگ برتر: 10 نکته صحبت از اقدام آخر هفته | لیگ برتر

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، در عرض چند دقیقه پس از …