کشورهایی که جمعیت آنها در حال کاهش است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

جمعیت چین برای اولین بار در بیش از شش دهه سقوط کردبر اساس آمار منتشر شده در روز سه شنبه.

اما تنها این نیست.

بسیاری از کشورها – به ویژه در اروپا و آسیا – در دهه های آینده شاهد کاهش جمعیت خود خواهند بود، اگر پیش بینی های منتشر شده توسط سازمان ملل در جولای گذشته برای سال 2100 درست باشد. در برخی دیگر، جمعیت در حال کاهش است.

جمعیت در حال حاضر در حال کاهش است

هشت کشور با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت در دهه گذشته شاهد کاهش جمعیت بوده اند. اکثرا اروپایی هستند.

در کنار اوکراین که جمعیت آن به دلیل تهاجم روسیه به شدت کاهش یافته است، تعداد مردم در ایتالیا، پرتغال، لهستان، رومانی و یونان رو به کاهش است.

دلایل زیادی پشت این سقوط ها وجود دارد، که برخی از آنها منحصر به هر کشوری است، اما همه آنها نرخ باروری پایینی دارند، به این معنی که زنان به طور متوسط ​​نوزادان کمتری نسبت به قبل به دنیا می آورند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، نرخ باروری بین 1.2 تا 1.6 فرزند به ازای هر زن در این کشورهای اروپای جنوبی و شرقی ثبت شده است. نرخ باروری بیش از 2 برای ثابت نگه داشتن جمعیت مورد نیاز است.

به این پدیده مهاجرت عظیمی از مهاجران در لهستان، رومانی و یونان اضافه شده است که تعداد بیشتری از مردم برای رفتن و زندگی در خارج از کشور به جای ماندن در خانه ترک می کنند.

در خارج از اروپا، ژاپن نیز شاهد کاهش جمعیت سالخورده خود است. این تا حد زیادی به دلیل نرخ پایین باروری 1.3 فرزند به ازای هر زن و مهاجرت کم است.

ژاپن بین سال های 2011 تا 2021 بیش از 3 میلیون نفر را از دست داده است.

در مورد خاورمیانه هم همینطور. در سوریه، جمعیت بیش از یک دهه جنگ سخت ویران شده است و میلیون ها پناهنده به کشورهای همسایه و فراتر از آن گریخته اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه (SOHR) تخمین می زند که حدود 606000 مرد، زن و کودک در این درگیری ها کشته شده اند.

آنهایی که فردا کاهش خواهند یافت

چین – در حال حاضر پرجمعیت ترین کشور جهان – سال ها از تأثیر پیری جمعیت خود بر اقتصاد و جامعه نگران بوده است، اما انتظار نمی رفت که جمعیت برای تقریبا یک دهه کاهش یابد.

پیش‌بینی می‌شود که افشای روز سه‌شنبه مبنی بر اینکه اکنون تعداد افراد کمتری در چین وجود دارد به یک روند پایدار تبدیل می‌شود و جمعیت را برای سال‌های آینده تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود چین تا سال 2100 تقریباً نیمی از جمعیت خود را از دست بدهد و از بیش از 1.4 میلیارد نفر به 771 میلیون نفر سقوط کند.

روسیه، آلمان، کره جنوبی و اسپانیا همگی قرار است به این حرکت نزولی بپیوندند و جمعیت آنها تا سال 2030 کاهش یابد.

جمعیت اروپا در کل از اوایل این دهه شروع به کاهش خواهد کرد.

اما چند استثنا وجود دارد.

در حالی که جمعیت اروپایی، آمریکایی و آسیایی همگی باید تا سال 2100 شروع به کاهش می‌کردند، تعداد مردم آفریقا همچنان رو به افزایش خواهد بود.

قاره آفریقا از 1.4 به 3.9 میلیارد نفر تا سال 2100 افزایش خواهد یافت. حدود 38٪ از جمعیت جهان در آن زمان در آفریقا زندگی می کنند، در مقایسه با حدود 18٪ امروز.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

از کلچه تا گرونک: ظهور غیرقابل توقف حزب-برادر تنگ پایان | NFL

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، دبلیووقتی نوبت به کارمندان در موقعیت …