محکومیت مبارزان ضد آپارتاید در لندن پس از 51 سال لغو شد | پلیس کلانشهر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

محکومیت های جنایی سه مبارز ضد نژادپرستی پس از افشای این موضوع که مدیران ارشد اسکاتلندیارد به یک افسر پلیس مخفی گفته اند در محاکمه آنها دروغ بگوید، لغو شد.

این سه نفر پنج دهه پیش زمانی که در تظاهراتی علیه رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی شرکت کردند، به جرم نقض نظم عمومی محکوم شدند.

روز سه شنبه، در دادگاه سلطنتی کینگستون در لندن، محکومیت آنها پس از اینکه اخیراً فاش شد که اعتراض آنها توسط افسر مخفی که از هویت جعلی مایکل اسکات استفاده کرده بود، نفوذ کرده است.

اسکات، که چهار سال را به عنوان یک افسر مخفی گذراند و وانمود کرد که یک مبارز چپ است، در کنار این سه نفر – جاناتان روزن هد، کریستابل گورنی و ارنست رادکر – در تظاهرات سال 1972 دستگیر شد.

در محاکمه بعدی، ناظران پلیس متروپولیتن اسکات به او گفتند که هنگام محاکمه از هویت جعلی خود استفاده کند زیرا آنها معتقد بودند که اعتبار او به عنوان یک مبارز تقویت می شود. یکی از افسران ارشد نوشت: «این مورد باید از این جهت برای ما مفید باشد [Scott] خودش را به افراط گرایان ثابت کرده است و ممکن است از شرارت های بعدی آگاه شود.»

هویت واقعی اسکات از دادگاه اصلی و مبارزان پنهان بود. مدیران او همچنین به او اجازه دادند تا در جلسات خصوصی بین معترضان و وکلای آنها در هنگام بحث در مورد تاکتیک های قانونی شرکت کند.

اسکات محتویات آن جلسات را به مدیران خود گزارش داد و یک اصل حقوقی حیاتی را نقض کرد که متهمان می‌توانند با وکلای خود گفتگوهای محرمانه داشته باشند تا تصمیم بگیرند که چگونه در دادگاه از خود دفاع کنند.

هلن پیچر، رئیس کمیسیون بررسی پرونده‌های جنایی، که این پرونده را بررسی می‌کرد، گفت: رفتار نادرست پلیس «بقدر فاحش بود که قاضی با در اختیار داشتن تمام حقایق تصمیم می‌گرفت که برای محافظت از یکپارچگی پرونده، رسیدگی را متوقف کند. نظام عدالت کیفری.»

در سال 1972، اسکات، تحت نام جعلی خود، و 13 مبارز پس از مجرم شناخته شدن به دلیل انسداد یک بزرگراه عمومی و ممانعت از پلیس، جریمه شدند. آنها سعی داشتند مربی تیم راگبی بریتانیا را به فرودگاه ببندند تا آنها بتوانند مسابقاتی را در آفریقای جنوبی انجام دهند.

روزنهد پس از جلسه کوتاه سه‌شنبه گفت: «پلیس، و به‌ویژه پلیس مخفی، در تلاشی برای تضعیف مخالفت جامعه مدنی با سیاست‌های ارتجاعی دولت مورد استفاده قرار گرفت.» جریمه و هزینه های قانونی او – که با ارقام امروز بالغ بر 200 پوند است – باید بازپرداخت شود.

اسکات یکی از 139 افسر مخفی بود که در یک عملیات مخفی که در سال 1968 آغاز شد و بیش از چهار دهه به طول انجامید، از بیش از 1000 گروه سیاسی عمدتاً چپ جاسوسی کرد.

محکومیت 60 فعال سیاسی پس از اینکه مدارک حیاتی جمع آوری شده توسط افسران مخفی از تعقیب اولیه آنها خودداری شد، تاکنون لغو شده است.

یک تحقیق عمومی به رهبری قاضی در حال بررسی رفتار نادرست افسران مخفی، از جمله تخلفات احتمالی در عدالت است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اعتراضات در جزایر سلیمان به دلیل برکناری سیاستمدار منتقد کلیدی چین با رأی عدم اعتماد | جزایر سلیمان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، نخست‌وزیر یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های …