رئیس جمهور ویتنام در بحبوحه مبارزه با فساد استعفا داد | ویتنام

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به گزارش رسانه های دولتی ویتنام، رئیس جمهور ویتنام پس از چند روز شایعه برکناری وی به عنوان بخشی از برنامه مبارزه با فساد که منجر به برکناری چندین وزیر شده است، استعفا داده است.

VNA گفت، نگوین ژوان فوک “استعفای خود را از سمت های تعیین شده ارائه کرده، کار خود را ترک کرده و بازنشسته شده است.”

خروج ناگهانی فوک یک حرکت غیرمعمول در ویتنام کمونیستی است، جایی که تغییرات سیاسی معمولاً با دقت و با تأکید بر ثبات محتاطانه تنظیم می شود.

رسانه‌های دولتی گفتند که حزب کمونیست پیش از اینکه رئیس‌جمهور شود، حکم کرده بود که او مسئول اقدامات نادرست وزرای ارشد تحت رهبری او در دوران نخست‌وزیری‌اش در سال‌های 2016-21 بود.

دو معاون نخست وزیر در این ماه در یک پاکسازی ضد فساد که منجر به دستگیری ده ها مقام شده است، برکنار شدند و بسیاری از اتهامات مربوط به معاملات به عنوان بخشی از واکنش ویتنام به کووید است.

VNA به نقل از بیانیه رسمی کمیته مرکزی حزب گفت، فوک “زمانی که چندین مقام، از جمله دو معاون نخست وزیر و سه وزیر مرتکب تخلفات و کاستی هایی شدند، مسئولیت سیاسی را به عهده گرفت.” VNA به نقل از بیانیه رسمی کمیته مرکزی حزب گفت.

مجلس ملی این کشور در ماه جاری فام بین مین و سد وو دوک را از سمت های خود به عنوان معاون نخست وزیر برکنار کرد.

مین وزیر امور خارجه بود و دام مسئول رسیدگی به این بیماری همه گیر در کشور بود.

حداقل 100 مقام و تاجر، از جمله دستیار دام، در رابطه با رسوایی توزیع کیت های تست کووید دستگیر شده اند.

سی و هفت نفر، که بسیاری از آنها دیپلمات‌های ارشد و پلیس هستند، نیز در تحقیقات مربوط به بازگرداندن ویتنامی‌ها به کشورشان در طول این همه‌گیری، دستگیر شده‌اند.

ویتنام پس از بستن مرزهای خود برای کاهش سرعت شیوع ویروس، تقریباً 800 پرواز چارتر ترتیب داد تا شهروندان را از 60 کشور و منطقه به خانه بازگرداند.

اما مسافران در حالی که برای بازگشت به ویتنام، هزینه های گزاف هواپیما و هزینه های قرنطینه را پرداخت می کردند، با روش های پیچیده ای مواجه شدند.

Phuc در آوریل 2021 پس از کسب تمجیدها برای مدیریت موفقیت آمیز این کشور با بحران کووید، به نقش عمدتا تشریفاتی رئیس جمهور ارتقا یافت.

ویتنام اقتدارگرا توسط حزب کمونیست اداره می شود و رسماً توسط دبیر کل حزب، رئیس جمهور و نخست وزیر رهبری می شود و تصمیمات بزرگی توسط دفتر سیاسی 16 عضوی گرفته می شود.

Le Hong Hiep، یکی از همکاران موسسه ISEAS-Yusof Ishak در سنگاپور، گفت که استعفای Phuc ممکن است با درگیری های سیاسی نیز مرتبط باشد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «این عمدتا مربوط به تحقیقات فساد است، اما ما نمی‌توانیم این احتمال را رد کنیم که رقبای سیاسی او نیز بخواهند او را به دلایل سیاسی از سمت خود برکنار کنند.

رهبر حزب کمونیست، نگوین فو ترونگ، معمار بزرگترین برنامه مبارزه با فساد در ویتنام، قرار است در سال 2026 کناره گیری کند.

برخی از سیاستمداران تلاش خواهند کرد تا جایزه (برترین) را به دست آورند و به دلیل رقابت رقبای خود، در این مورد آقای Phuc یکی از آنهاست، ممکن است بخواهند او را برکنار کنند تا راه را برای نامزد دیگر برای بدست آوردن شغل برتر باز کنند. “

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

الشارپتون هشدار داد که بریتانیا بدون اصلاحات عمیق ممکن است از خشونت پلیس به سبک آمریکایی متحمل شود | نژاد

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، کشیش آل شارپتون هشدار داده …